قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۹۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دانشگاه باید انسان هایی در طراز شهید چمران تربیت کند

در بیانیه تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد آمده است که دانشگاه باید انسان هایی در طراز شهید چمران تربیت کند.

دانشگاه باید انسان هایی در طراز شهید چمران تربیت کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از یزد، تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد در خصوص دانشگاه ها و نحوه تربیت آنها و تاثیرگذاری این قشر مهم بر جامعه بیانیه صادر کرد.

معرفت و گرسنگان علم و نیازمندان فضیلت را انتظار به سر آمده و مشتاقانه برای دیدار راهبران حقیقت و همراهان سلوک معنوی و مشهود عرفانی در طی طریق الهی لحظه شماری می کنند.

بار دیگر بهاری متفاوت با بهار طبیعت آغاز گردید بهاری که روح می پرورد و دل ها را زنده می کند و بار معرفت می دهد و حیات طیبه به دنبال دارد. هم اکنون میلیون ها مغز متفکر و اندیشمند در انتظار کلاس های درس هستند تا نیازهای آموزشی، علمی و معنوی خویش را از خرمن پر ثمر معلمان و اساتید خردمند و آگاه خود پاسخگو گردند

ولی اینک مطالبه ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته ای نیز داده است. به پا خیزید و دشمن بدخواه و کینه توز را که از جهاد علمی شما به شدّت بیمناک است ناکام سازید.

این توصیه هایی که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب آورده است اول اینکه خطاب به جوانان گفته که موتور پیشران کشور را قرار است همین جوانان پرشور و انگیزه و پر از امید به قله های معرفتی و علمی برسانند دوم اینکه توصیه و دستوری داده است که باید این کار و وظیفه را با احساس مسئولیت بیشتر به جلو برد و به آن یک نگاه جهادی داشت که باید برای رسیدن به قله های ترسیم شده در بیانیه گام دوم از آن بیشترین استفاده را برد که روز و شب نشناسی و مدام به صورت جهادی و خودجوش در تکاپو باشی سوم اینکه برای رسیدن به این رتبه علمی شهیدانی از قبیل شهدای هسته ای فدا شده اند و این راه نیز ادامه دارد که برای رسیدن و دستیابی به قله های علمی شهیدانی دیگر نیز داده می شوند از این حیث است که فرمود باید به آن یک نگاه جهادی داشت اگر چنین نباشد دست یافتن به قله ها امکان پذیر نیست چهارم اینکه دشمنی پیش روی ماست که از تمام توان خود استفاده می کند تا حرکت شتابنده انقلاب را بگیرد دشمنی که از جهاد علمی جوانان بیمناک و ترسان است این مسئولیت خطیر و بزرگ که بر دوش جوانان گذاشته شده است که مقارن است با اولین سال تحصیلی چله دوم انقلاب و ماه محرم و هفته دفاع مقدس که باید تمام جوانان مومن و انقلابی این مسئولیت را به سرانجام رسانده و آن را تمام و کمال به سرمنزل مقصود رسانند که البته این جهاد علمی در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی است.

"دانشگاه مبدأ همه ی تحولات است " از همین جمله ی گران قدر امام اهمیت دانشگاه و دانشجو را درمی یابیم که مبدأ همه ی تحولات کشور دانشگاه است، تحولاتی که ممکن است کشور را چه از نظر علمی و چه از نظر معرفتی و اخلاقی به اعلاعلین ببرد و یا نیز ممکن است کشور را در سراشیبی سقوط قرار دهد."ترقی مملکت به دانشگاه است " اگر جامعه ای توانست بهترین و بیشترین استفاده را از دانشگاه در جهت تحقق اهداف خود بکند آن جامعه بیشترین پیشرفت را خواهد داشت. همان طور که از اول انقلاب نگاه متفاوتی نسبت به دانشجو و دانشگاه پرداخته شده است. همان دیدی که دانشجو را قشری آگاه و فرهیخته دانسته و پیشرفت های کشور را مدیون او می دانند که باعث خودباوری مضاعف این قشر فهیم شده است و حرکت رو به جلو سوق داده است، البته در این راه فراز و نشیب هایی هم وجود داشته است.

"دانشگاه باید انسان هایی در طراز شهید چمران تربیت کند " نقش دانشگاه را تبیین می کند که چه وظیفه ای خطیر و سنگین بر عهده دانشگاه است که باید انسان هایی تربیت کند که از همه بعد و نظر به درجات عالیه رسیده باشند، چه از نظر علمی و چه از نظر معرفتی و اخلاقی که از همه ی جنبه ها مهم تر است.

دانشجو هم وظایف و رسالتی دارد که باید به آن ها خوب آگاه باشد و به درستی و ایمان قلبی عمل کند:

دانشجو باید همچنان انقلابی، پیشگام و پیشتاز بماند. همان طور که اول انقلاب دانشجویان وظیفه ی خود را انجام دادند مثلا در تسخیر لانه جاسوسی انقلابی عمل کردند.

جنبش های دانشجویی دهه های اخیر این روحیه ی انقلابی و پیشگام بودن خود را همچنان حفظ کرده اند زیرا که از روی یک پشتیبانه ی مبانی و معرفتی قوی بوده است و نه از روی احساسات جوانی که خود موجب انحراف می شود. این خود یک نقطه ی قوت است که بحمدالله روز به روز در حال پیشرفت است.

در برابر دردهای جامعه برای همیشه حساس بماند. دانشجو باید دردهای یک جامعه را چشیده باشد تا بتواند باری از دوش جامعه بردارد و این خود یک ضرورت است که برای همیشه دردمند باقی بماند.

 دانشگاه باید خود بستری مناسب برای رشد علمی و معرفتی ایجاد کند که این جز با حرکت کردن به سوی دانشگاه و آموزش عالی اسلامی تحقق نمی یابد. برای اینکه دانشگاه بتواند به سوی اسلامی شدن پیش برود باید تمام دروس و اساتید خود را اسلامی سازی کند که مستلزم ارتباط موثر دانشگاه با حوزه ی علمیه است.

یکی دیگر از بسترسازی های مناسب که دانشگاه باید در جهت تحقق سازی اهداف جامعه انجام دهد تا نیرویی در خور جامعه تحویل دهد این است که ارتباط خود را با صنعت تقویت کند که دانشجو هم از نظر عملی و هم از نظر تئوری رشد پیدا کند تا بتواند نیازهای آن صنعت را جواب گو باشد و مشکلاتش را حل کند. امروزه یکی از معضلات کشور ما این است که دانشجویانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند به صورت عملی کار بلد نیستند که این مشکل در راستای پیوند صنعت با دانشگاه حل می شود.

وزارت علوم و نهادی ذی ربط باید نظامی از مشکلات و نیازهای کشور ایجاد کرده تا اساتید و دانشجویان بتوانند مقالات خود را در آن ارائه کرده تا سازمان ها و صنعت هایی که به مشکل برخورد می کنند استفاده کنند. دانشجویان و اساتید باید مقالاتی در جهت رفع نیازهای کشور ارائه دهند نه صرفا برای ارتقاء سطح علمی خود.

برای رسیدن به هدف بزرگی که برای خود ترسیم کرده ایم نیاز به اساتیدی جوان و تلاش گر داریم که خود از بن دندان معتقد به مبانی اسلام و انقلاب اسلامی باشند که این خود یک اصل است.

انتهای پیام/90013

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha