قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۸۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فعالیت مرکز عملیات مشترک ترکیه-آمریکا در شمال شرق سوریه ادامه دارد

جهان آسیای غربیآنکارا هفتمین پرواز بالگرد مرکز عملیات مشترک ترکیه-آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه انجام شد.

فعالیت مرکز عملیات مشترک ترکیه-آمریکا در شمال شرق سوریه ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز شنبه، هفتمین پرواز بالگردهای مرکز عملیات مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شهرستان آکچاقلعه استان شانلی اورفا در جنوب شرق ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شرق رودخانه فرات در شمال شرق سوریه انجام شد.

در این عملیات گشت زنی، دو فروند بالگرد ارتش ترکیه و دو فروند بالگرد نیروهای مسلح آمریکا به سمت مرز سوریه پرواز کردند.

گفتنی است پیش از این ۶ پرواز بالگرد مرکز عملیات مشترک نیروهای مسلح ترکیه و ایالات متحده آمریکا در شمال شرق سوریه انجام شده است.

آمریکا و ترکیه با وجود توافق برای تشکیل منطقه امن در شرق سوریه در این باره با یکدیگر اختلاف نظرهای جدی دارند.

در همین حال «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با ادعای اینکه حضور ترکیه در شمال سوریه برای مبارزه با تروریست ها است، افزود: آمریکا در منطقه ای حضور دارد که به آن دعوت نشده است. آنان به گروه های تروریستی کمک می کند که ما نمی توانیم چشمهای مان را بر آن ببندیم. در واقع حمایت آنها از گروه تروریستی ی. پ.گ/پ. ک.ک کاملا آشکار است.

پیشتر «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه هم گفته بود که ترکیه گفت و گوها و همکاری های خود با آمریکا را تا زمان برآورده شدن خواسته های آنکارا ادامه خواهد داد اما در صورت وقت کشی آمریکایی ها ما نقشه های جایگزین خود را در شرق فرات عملیاتی خواهد کرد.

ترکیه، گروههای کُرد مسلح سوریه را تروریستی و تهدیدکننده امنیت ملی خود می داند و بارها در گفت وگو با آمریکا (متحد کردها) خواستار ایجاد منطقه امن در منطقه شرق فرات سوریه شده است.

ترکیه و آمریکا به رغم این که برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه اختلاف نظر دارند، سرانجام با تأسیس مرکز عملیات مشترک در آنکارا برای ایجاد یک منطقه امن به توافق دست یافتند.

ایجاد منطقه امن در سوریه در حالی صورت می گیرد که ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری گروه های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده است.

دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha