پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۸۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تشخیص اصالت مواد غذایی با بینی الکترونیکی

فناوری هوش مصنوعی (AI) یکی از فناوری های نوظهوری است که در سال های اخیر، در حوزه های مختلف کسب وکار، تشخیص پزشکی و روش های پیشرفته تولید، موجب پیشرفت های مهمی شده است.

تشخیص اصالت مواد غذایی با بینی الکترونیکی

و به نقل از ترکیش نیوز، یکی از مهم ترین بخش هایی که تحت تاثیر فناوری هوش مصنوعی قرار گرفته، بخش بهداشت است و پیشرفت در این حوزه به سلامت افراد بیش از گذشته کمک خواهد کرد.

به دلیل اهمیت کاربرد هوش مصنوعی در سلامت، دانشمندان دانشگاه فاتح سلطان محمد در استانبول دستگاهی جدید، با کمک هوش مصنوعی طراحی کردند تا از کلاهبرداری در فروش مواد غذایی جلوگیری کنند.

محققان این دستگاه جدید را بینی الکترونیکی یا E-Nose نامیدند که قابلیت تعیین اصالت مواد غذایی را دارد.

بینی الکترونیکی، عملکرد بینی انسان را تقلید می کند و قادر است بوی مواد غذایی را که از قبل در برنامه رایانه خود معرفی شده، شناسایی کند. سنسورهای موجود در دستگاه، بوی مواد غذایی را با برنامه رایانه ای خود برای تشخیص تقلبی و یا اصل بودن مواد غذایی تطبیق می دهد.

محقق این تحقیق، صددالله اوزتورک از دانشگاه فاتح سلطان محمد، اظهار کرد: تولید این دستگاه 10 سال طول کشیده و قابلیت های زیادی دارد.

وی گفت: این ابزار برای گروه های شناسایی مواد مخدر نیز کاربردی است زیرا مانند سیستم بویایی سگ ها قابلیت تشخیص مواد مخدر دارد.

از دیگر موارد استفاده از بینی الکترونیکی، کاربرد در صنایع دفاعی است.

این دستگاه با بویایی ریه افراد، قابلیت شناسایی سرطان نیز دارد.

بینی الکتریکی دارای هشت سنسور شناسایی بوهای مختلف است وهر کدام از این سنسورها، سیگنال ایجاد می کنند، سپس سیگنال ها توسط هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شوند و دستگاه بوی ماده مورد نظر را شناسایی می کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha