قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۷۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نگاهی به اکتشاف های مهم حوزه باستان شناسی دهه اخیر

سال گذشته شاهد اکتشاف قدیمی ترین کشتی غرق شده متعلق به یونان باستان و قدیمی ترین هنر تجسمی جهان یعنی نقاشی های ۴۰ هزار ساله روی دیواره های یک غار بودیم، اما این ها تنها بخشی از اکتشافات بزرگ دهه اخیر هستند. 

نگاهی به اکتشاف های مهم حوزه باستان شناسی دهه اخیر

و به نقل از آرت نت، با اینکه اکتشافات شگفت آور تاریخی همچون کشف مقبره «توت عنخ آمون» در سال ۱۹۲۲ یا اکتشاف شهر افسانه ای «تروا» در سال ۱۸۷۰ را نمی توان انکار کرد، اما در دهه گذشته نیز شاهد اکتشافات بزرگی در حوزه باستان شناسی بودیم که در این گزارش به برخی  از مهم ترین اکتشافات ۱۰ سال اخیر می پردازیم.

شهر گمشده «Tenea»

پاییز سال گذشته، «النی کورکا» یکی از باستان شناسان سرشناس یونان بالاخره موفق شد شهر گمشده «Tenea»  را کشف کند. این اکتشاف در شبه جزیره «پلوپونز» واقع در جنوب یونان صورت گرفت. در یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ سکه باستانی در این شهر باستانی کشف شده است که این میزان بالا سکه ی کشف شده نشان دهنده غنی بودن شهر باستانی «Tenea»  است.به گفته باستان شناسان، این شهر باستانی زمانی خانه بیش از ۱۰ هزار نفر بوده است. باستان شناسان امیدوارند، با ادامه یافتن روند تحقیقات در این منطقه، خانه ها و معابد بیشتری در این مکان کشف شود.

استون هنج اسپانیایی

 استون هنج اسپانیایی همان ساز سنگی ۷۰۰۰ ساله ای است که با عنوان  «Dolmen of Guadalperal» نیز شناخته می شود. این سازه سنگی با کاهش سطح  آب در مخزن  « Valdecañas»،  پس از ۵۰ سال سر از آب بیرون آورد. در حقیقت یک حلقه بزرگ متشکل از ۱۵۰ تخته سنگ است که طول هرکدام به ۱.۸ متر می رسد. باستان شناسان معتقدند قدمت این سازه به هزاره چهارم یا پنجم پیش از میلاد بازمی گردد و از آن  به عنوان مکانب برای انجام  مراسم مذهبی یا مکانی برای تجارت استفاده می شده است.

مقبره مخفی «رامسس دوم »

در ماه مارس، یک تیم باستان شناسی از دانشگاه نیویورک از اکتشاف یک قصر در کنار معبد «رامسس دوم» واقع در شهر باستانی «ابیدوس» خبر داد. باستان شناسان پیش از کشف یک مسیر سنگ فرش شده به سوی ساختمان مجاور معبد رامسس دوم که در حقیقت یک قصر سلطنتی مخفی با الواحی به نام « رامسس دوم» بود، فکر می کردند تمام بخش های معبد « رامسس دوم» را ۱۶۰ سال پیش کشف کرده اند.

یکی از فرضیه هایی که در گذشته مطرح می شد آن بود که شهر باستانی «ابیدوس» در گذشته برای مراسم تشریفاتی، ساخت معبد و گورستان مورد استفاده قرار می گرفته است.

گنجینه دفن شده در مقبره باستانی یونانی

یک زوج باستان شناس از دانشگاه «سینسینتی» حین کاوش در نزدیکی قصر «نستور» واقع در جنوب غربی یونان به گنجینه ای از آثار باستانی مدفون دست یافتند. انباری از سلاح های برنزی، فنجان های طلایی و نقره ای، صدها مهره یاقوت، عقیق، کهربا و طلا از جمله آثاری هستند که در شهر «پیلوس» کشف شدند.

از آثار باستانی کشف شده که بگذریم،  این مقبره باستانی نگرش جدیدی از سرچشمه فرهنگ اروپایی ها و پیوند میان « میسنی ها» و«مینوسی ها» ارائه می دهد. ارتباط میان این دو فرهنگ، درنهایت منجر به ایجاد تمدنی که ما از آن به عنوان تمدن غربی یاد می کنیم شده است.

قدیمی ترین استخوان فک انسان که در منطقه ای خارج از آفریقا کشف شده است

 با کشف یک استخوان فک انسان حدودا ۲۰۰۰ ساله در فلسطین اشغالی، نظریه مهاجرت انسان ها از آفریقا به دیگر مناطق به طور کامل دگرگون شد. این استخوان برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ کشف شد، اما خبر رسمی اکتشاف آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. اکتشاف این استخوان فک نشان می دهد، انسان های خردمند دست کم ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه که پیش تر تصور می شد از آفریقا مهاجرت کرده اند.

دندان ۱۰ میلیون ساله آلمانی

در سال ۲۰۱۶، باستان شناسان در شهر «اپلسهایم» واقع در کشور آلمان دو دندان ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ساله کشف کردند. با این که به طور دقیق نمی توان گفت که این دندان ها به یک انسان تعلق دارند، اما شباهت زیادی با دندان های « لوسی» (فسیل مشهور نیاکان انسان های خردمند) دارند.

دندان هایی که در آلمان کشف شدند حدود ۴ میلیون سال از دندان های «لوسی» قدیمی تر هستند.

فسیل دایناسور چند میلیون ساله 

یک کارگر در حال حفاری در یکی از معادن کانادا در سال ۲۰۱۱، به سنگواره ۱۱۰ میلیون ساله یک گونه دایناسور برخورد. پس از ۷,۰۰۰ ساعت تلاش دیرینه شناسان، این اثر ۲,۵۰۰ پوندی و ۵ متری در سال ۲۰۱۷ در موزه دیرینه شناسی «آلبرتا» واقع در کانادا رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha