قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۶۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجری طرح نجات درختان شمشاد منصوب شد

علم و فناوری محیط زیستتهران رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حکمی یزدانفر آهنگران را به عنوان مجری طرح نجات شمشاد منصوب کرد.

مجری طرح نجات درختان شمشاد منصوب شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی در حکم صادره که در سیزدهمین جلسه ستاد برنامه نجات شمشاد قرائت شد، بهره گیری از ظرفیت های موجود، نظارت بر اجرای دقیق مصوبات نجات شمشاد، نظارت بر اجرای مصوبات ستاد جنگل های هیرکانی، ارائه گزارش مکتوب دو هفته یکبار و پیگیری عملکرد ادارات کل منابع طبیعی استان های شمالی جهت آموزش جوامع محلی و بهره گیری حداکثری از ظرفیت های مردمی را  از مجری طرح نجات درختان شمشاد خواستار شد.

آهنگران تجربه زیادی در گیاهپزشکی جنگل های شمال کشور دارد و از کارشناسان ارشد فعال دفتر حفاظت و حمایت مستقر در معاونت امور جنگل است.

شمشاد خزری در بین گونه های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد، شمشاد یکی از گونه های درختان پهن برگ و همیشه سبز جنگل های هیرکانی است که دامنه انتشار این گونه در استان های شمالی از آستارا در استان گیلان تا قرن آباد در استان گلستان و از نزدیک به سواحل دریا در پارک جنگلی سی سنگان تا ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا در جنگل های «لساکوتی» شهرستان تنکابن و «افرچال» ساری است.

از سال ۱۳۸۹ این گونه همیشه سبز و با ارزش جنگل های شمال کشور به دلایل مختلفی مورد حمله آفات و بیماری های مهاجم و مخربی قرار گرفته و در مدت زمان کوتاهی حیات و بقای این گونه را به مخاطره انداخته و سبب نابودی و خشک شدن بسیاری از آنها شده است.

بیماری بلایت شمشاد سبب سوختگی و خزان سریع برگ ها و خشکیدگی سرشاخه های درختان و نیز درختچه های شمشاد و در نهایت به خشک شدن کلی توده های آلوده منجر شده و اثرات مخربی این بیماری در جنگل های آستارا و سایر مناطق استان گیلان برجای گذاشت و تا سال ۱۳۹۳ در بخشی از مازندران و در نهایت به تمام مناطق کشور سرایت کرد.

آفت شب پره شمشاد میهمان ناخوانده ای که در اوایل سال ۱۳۹۵ تقریبا به طور هم زمان در پارک بنفشه چالوس منطقه نمک آبرود و منطقه لوندویل آستارا مشاهده شد و با فعالیت برگ خواری شدید خود خسارت های زیادی به بسیاری از رویشگاه های شمشاد در مناطق جلگه ای و پائین بند شمال کشور وارد کرده است .

طبق اسناد موجود از گستره حدود ۱.۹۴ میلیون هکتار از جنگل های شمال بنا به گفته مسئولان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیش از  ۴۲ هزار هکتار آن دارای پوشش گیاهی شمشاد است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha