قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۶۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش نماینده مجلس به سخنان ربیعی درباره تغییر برجام

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه هیچکس حق ایجاد تغییر در برجام را ندارد، گفت: وقتی رئیس جمهور ما در آمریکاست، سخنگوی دولت نباید از تغییر در برجام صحبت کند.

واکنش نماینده مجلس به سخنان ربیعی درباره تغییر برجام

: محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات روز گذشته سخنگوی دولت درباره «تغییر کوچک در دل برجام» اظهارداشت: تحت هیچ شرایطی مصلحت نیست که کشورمان فعلاً بخواهد وارد گفت وگوی دوجانبه با آمریکا شود.

وی افزود: دلیل آن هم واضح است که آمریکا در منطقه نتوانسته ابرقدرتی خود را نشان دهد و امروز افول این قدرت نه تنها در منطقه بلکه در جهان هم دیده می شود، بنابراین جمهوری اسلامی ایران الان دست برتر را دارد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر قرار بر این باشد که رئیس جمهور مذاکره دوجانبه ای را داشته باشد یقیناً در دنیا عزت مندی جمهوری اسلامی تلقی نخواهد شد ضمن اینکه با سیاست های کلی نظام هم در تضاد کامل است.

زاهدی گفت: اگر آمریکا به وضعیت لغو تمام تحریم ها برگردد، آن زمان جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ وارد مذاکره خواهد شد، اما اگر آمریکا به آن موقعیت برنگردد دلیلی ندارد که ما با آمریکایِ در حال افول و یا حتی با ۱+۴ وارد مذاکره شویم.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکا و اروپا دو روی یک سکه هستند، آمریکایی ها چماق و اروپایی ها هویج را برداشته اند و دقیقاً با هماهنگی یکدیگر کارهایشان را پیش می برند دقیقاً مانند اینکه سران ۳ کشور اروپایی حرف آمریکایی ها در مورد هدف قراردادن آرامکو در عربستان سعودی را تأیید می کنند که نشان می دهد آن ها سر و ته یک کرباسند به همین دلیل نباید روی وعده های توخالی اروپایی ها حساب باز کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا رئیس جمهور می تواند تغییری در توافقنامه برجام ایجاد کند یا خیر؟ اضافه کرد: به هیچ عنوان رئیس جمهور حق تغییر در برجام را نخواهد داشت.

زاهدی با اشاره به اطلاعیه دفتر سخنگوی دولت بعد از صحبت های ربیعی، گفت: اگر بحث مصوبه ای در مجلس مطرح باشد دولت نمی تواند به مجلس دستور دهد که این مصوبه باید تصویب شود به دلیل اینکه در جمهوری اسلامی ایران تفکیک قوا وجود دارد و هر قوه به صورت مستقل تصمیم گیری می کند، البته جلسه سران قوا برای هماهنگی بیشتر وجود دارد، اما مجلس رأی جداگانه ای دارد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه صحبتی که سخنگوی دولت مطرح کرد در وضعیت خوبی مطرح نشد، اظهارداشت: رئیس جمهور ما در آمریکا حضور دارد و ایشان حق نداشت این صحبت را انجام دهد چرا که ممکن است ضعف ایران تلقی شود.

وی ادامه داد: ما نباید به طرف مقابل نقطه ضعف نشان دهیم، نشان دادن نقطه ضعف از نظر سیاسی و امنیتی درست نیست و ما نباید با ادبیاتی که حاکی از ضعف و سستی اقتدار ما است وارد مذاکره شویم تا دشمن از این موضوع سوء استفاده کند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا مجلس برنامه ای برای دعوت از رئیس جمهور برای توضیح درباره اظهارات سخنگوی دولت دارد یا خیر؟ بیان کرد: این مسأله بستگی به رفتار و اقدامات رئیس جمهور در نیویورک دارد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha