قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۵۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با هدف افزایش ارزش غذایی آرد صورت گرفت

راهکاری برای جلوگیری از حذف جنین گندم در فرآیند آسیابانی

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان راهکاری را برای استفاده از جنین گندم که در فرآیندهای آسیابانی به دلیل ایجاد بوی نامطبوع جداسازی می شد، ارائه دادند.

راهکاری برای جلوگیری از حذف جنین گندم در فرآیند آسیابانی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهسا بادامچی از محققان طرح ، جنین گندم را بخشی از دانه گندم دانست که به رویش مجدد گیاه کمک می کند و گفت: این بخش از دانه به طور طبیعی حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تبدیل شدن به یک گیاه سالم و جدید است.

وی با بیان اینکه دانه گندم عمدتا برای آسیابانی و به دست آمدن آرد مورد استفاده بوده است، اظهار کرد: در این حالت بخش سبوس و جوانه حذف می شدند و به این ترتیب آرد گندمی به دست می آید که دارای ارزش تغذیه ای کمی است، ضمن آنکه با افزوده شدن ویتامین های سنتتیک و مواد سفیدکننده به آرد مضرات ایجاد شده در آرد بیشتر از فواید حاصله خواهد بود.

بادامچی، دلیل جداسازی جنین از دانه در فرآیندهای آسیابانی را وجود روغن بسیار بالا در آن دانست و ادامه داد: اگر روغن موجود در جنین در فرآیند آسیابانی با آرد مخلوط شود، علاوه بر بودار شدن آرد، ماندگاری آن را کاهش می دهد؛ از این رو در زمان آسیابانی جنین گندم جداسازی می شود.

این محقق جنین گندم را منبع غنی از فیبر، پروتئین و کربوهیدرات ها دانست و یادآور شد: جنین گندم از نظر مواد معدنی دارای سطح بالایی از پتاسیم و آهن، کلسیم، فسفر و سلنیوم و همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است.

به گفته وی، جنین گندم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود متابولیسم سلولی می شود، ضمن آنکه دارای خواص ضد پیری و ارتقای توسعه ماهیچه ها است.

وی از ارائه راهکاری برای حذف بوی نامطبوع جنین گندم در فرآیند آسیابانی از سوی این شرکت دانش بنیان خبر داد و گفت: در مطالعاتی توانستیم با فرآیندهای خاصی، لیپیدها و چربی های موجود در جنین گندم را که بوی نامطلوب ایجاد می کنند، غیر فعال کنیم.

بادامچی خاطر نشان کرد: غیر فعال کردن این لیپدها موجب حذف بوی نامطبوع در نان های تهیه شده از آرد گندم خواهد شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha