قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۵۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مقاومت به انسولین چه نشانه هایی دارد؟

بدن شما می تواند سالها در برابر انسولین مقاوم باشد، بدون این که بدانید! مقاومت به انسولین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد و البته نشانه های مشخصی ندارد. برای همین، پزشک باید سطح قند خون شما را به طور مرتب بررسی کند.

مقاومت به انسولین چه نشانه هایی دارد؟
انسولین هورمونی است که به گلوکز موجود در گردش خون (قند خون) کمک می کند تا به بافت های بدن وارد شده و در آن جا برای تبدیل شدن به انرژی ذخیره شود. انسولین در واکنش مستقیم به افزایش میزان گلوکز در خون و از غده پانکراس ترشح می شود. اگر میزان طبیعی انسولین نتواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و آن را در بافت ها ذخیره کند تا بعدها به صورت انرژی در بدن آزاد شود، غده پانکراس انسولین بیشتری ترشح می کند. اگر چه در برخی از افراد این ترفند کارآیی دارد اما در برخی دیگر این میزان اضافی انسولین باز هم قادر نیست گلوکز را به بافت ها وارد کرده و برای تبدیل شدن به شکل انرژی در آنها ذخیره کند. به این ترتیب این افراد همزمان هم گلوکز و هم انسولین بالایی در خونشان دارند. هنگامی که برای ذخیره گلوکز خون در بافت ها مقادیر بالایی از انسولین لازم است، حالتی به نام مقاومت به انسولین ایجاد می شود و نشانه های زیر را به همراه دارد:

 

چاقی شکمی: چاقی و به طور خاص چاقی شکمی، یکی از علائم زمینه ای مقاومت به انسولین است. در واقع چربی شکمی منجر به اختلال در تحمل گلوکز می شود. یک رژیم غذایی سالم در کنار ورزش که به کاهش چاقی شکمی کمک میکند، خود راهی برای مبارزه با سندرم مقاومت به انسولین نیز
ابتلا به آکنه: در مبتلایان به سندرم مقاومت به انسولین، سبوم و چربی پوست بیش از حد تولید می شود و به صورت آکنه خود را نشان می دهد. این در حالی است که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات منجر به وخیم تر شدن این وضعیت خواهد شد. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات تازه و گوشت بدون چربی در کنار مصرف کمتر قند می تواند یک راه مبارزه با این علامت سندرم مقاومت به انسولین باشد.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک: بسیاری از زنانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند، سطوح بالای انسولین در خونشان وجود دارد و باعث شده تخمدان آنها تستوسترون و دیگر هورمون ها را بیش از حد تولید کند. دوره های نامنظم قاعدگی و رشد کیست های دردناک در تخمدان از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک است. کنترل سطح انسولین می تواند به کنترل علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک و جلوگیری از مشکلات باروری کمک کند.

 

ریزش مو در زنان: علاوه بر ذخیره سازی چربی و تنظیم سطح قند، انسولین به تنظیم رشد مو نیز کمک می کند. زنانی که مبتلا به مقاومت به انسولین هستند، در معرض ابتلا به ریزش مو نیز قرار دارند و حتی طاسی با الگوی زنانه را نیز تجربه می کنند. زنانی که روزانه بیش از 250 رشته مو از دست می دهند، باید از نظر ابتلا به سندرم مقاومت به انسولین تحت بررسی قرار گیرند.

 

وجود لکه های سیاه روی پوست: یک بیماری پوستی به نامacanthosis nigricans، شامل لکه های سیاه بر روی پوست می تواند نشان دهد مقاومت به انسولین وجود دارد.

 

بالا بودن قند خون: هنگامی که پانکراس برای مدت طولانی دیگر نمی تواند انسولین کافی تولید کند، قند خون افزایش می یابد. قند خون بالا با علائمی مانند تشنگی بیش از حد، بی حالی، تکرر ادرار، و علائم جدی تری مانند صدمه به کلیه ها، خود را نشان می دهد. افراد مبتلا به سندرم مقاومت به انسولین نیاز به کنترل مداوم قند خون و حفظ یک رژیم غذایی سالم دارند.

 

میل به مصرف کربوهیدرات: مقاومت به انسولین یعنی قند بیش از حد در خون شما به انرژی تبدیل نشده است و به همین دلیل بدن شما سیگنال هایی به مغز می فرستد که باعث می شود بدن بیشتر طلب کربوهیدرات کند. مبارزه با این هوس می تواند مشکل باشد. خبر خوب این است که بر خلاف دیگر شرایط مربوط به انسولین، سندرم مقاومت به انسولین قابل درمان است و آنهم از طریق نظارت های درمانی، رژیم غذایی و ورزش مداوم.

 

 آوای سلامت

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha