قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۴۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سروزیر پنجاب خواستار سرمایه گذاری ایران در هند شد

جهان دفتر دهلی نودهلی نو امریندرا سینگ سروزیر ایالت پنجاب هند در دیدار علی چگینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند خواستار سرمایه گذاری ایران در این ایالت شد.

سروزیر پنجاب خواستار سرمایه گذاری ایران در هند شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه تایمز او ایندیا روز چهارشنبه نوشت سروزیر ایالت پنجاب در این دیدار که در چندیگر برگزار شد ،خواستار تشکیل اتاق بازرگانی ویژه بین  پنجاب و ایران شد.

سروزیر ایالت پنجاب همچنین خواستار کمک و سرمایه گذاری ایران در بخش های مختلف از جمله  استفاده بهینه از آب، کشاورزی و محصولات کشاورزی شد.

وی از دولت هند خواست با راه اندازی پروازهای چارتر بین  تهران و امریتسر برای شرکت زائران سیک ساکن ایران در مراسم  پانصدمین سالگر تولد "گرونانک دو" یکی از بنیانگذاران آئین سیک اقدام  کند.

امریندرا سینگ خواستار گسترش روابط ایران و هند تبادل دانشجو بین ایران و دانشگاههای پنجاب شد.

وی اطمینان داد که دولت پنجاب با سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی که دنبال سرمایه گذاری در این ایالت هستند همکاری می کند.

علی چگینی سفیر ایران نیز در این دیدار از امریندرا سینگ برای سفر به ایران دعوت کرد.

روابط ایران و هند پس از انقلاب اسلامی گسترش یافت. در چند سال گذشته، سفر نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به ایران در خردادماه ۱۳۹۵ (اولین دیدار نخست وزیر هند از ایران در ۱۵ سال گذشته) و امضای تفاهم نامه ای به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه بندر «چابهار» و سرمایه گذاری برای احداث خط آهن، توافق سه جانبه ایران، هند و افغانستان برای احداث کریدور حمل ونقل بین المللی در چابهار به گسترش روابط کمک کرد. در اواخر بهمن ۱۳۹۶ حسن روحانی رییس جمهوری ایران  به هندوستان سفر کرد.

هند دارای فرصت لازم برای گسترش سرمایه گذاری در ایران می باشد. دو کشور متعهد شده اند که روابط خود را در زمینه انرژی به فراتر از یک رابطه خریدار و فروشند ارتقاء دهند.

ارزش تجارت دوجانبه هند و ایران از  ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ۱۳.۸ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۷-۱۸ افزایش یافته است. ارزش صادرات هند به ایران حدود ۲.۵ میلیارد دلار بوده است. هند سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha