قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۴۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دفاع از جمهوریت

پژوهش سیاسیتهران جایگاه و شأن مجلس به عنوان رکنی اساسی از ارکان نظام، قانونگذاری و نظارت است؛ جایگاه مجلس در قانون اساسی بسیار روشن است و نگاهی که دلسوزان نظام به ساختار کشور…

دفاع از جمهوریت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه اعتماد در قسمتی از یادداشتی به قلم علیرضا رحیمی، آورده است: نگاهی مردمی و مبتنی بر اصول اساسی دموکراسی است. بنابراین اگر از دریچه این اصول مردم سالاری و دموکراسی نگاه کنیم، قاعدتا نمایندگان مجلس منتخبان ملت هستند و به همان میزان که لازم است به منظور پاسداشت دموکراسی، احترام و شؤونات کلیت نظام و حاکمیت رعایت شود، حرمت پارلمان نیز باید درنظر گرفته شده و این نهاد مردمی مورد احترام باشد. با این همه اما متاسفانه برخی با تصوری انحرافی، گمان می کنند نظام تنها یک رکن دارد؛ در حالی که ارکان نظام در قانون اساسی کاملا مشخص بوده و لازم است حرمت تمامی این ارکان حفظ شود. حال آنکه مع الاسف در ماه های اخیر نگاهی تخریبی به مجلس ایجاد شده که در برخی مواقع با نگاه معاندان و براندازان تلاقی کرده و گاهی اوقات مشاهده می شود به بهانه شفافیت یا پاسخگویی به مردم، به جای مطالبه گری از مجلس، دست به هتاکی پارلمان می زنند. در صورتی که همه باید پایبند به اخلاق و آموزه های اسلامی باشیم و اولین آموزه در اخلاق هم این است که اگر نقد و انتقادی داریم، آن را در چارچوب کارشناسی و اخلاقی بیان کنیم. اما جای بسی تاسف است که در روزها و ماه های اخیر شاهد بودیم که از تریبون های مذهبی به مجلس و نمایندگان مردم هتاکی شد. هر چند همین اتفاق ناخوشایند، در عمل به نوعی همگرایی میان دلسوزان نظام و کشور انجامید و بسیاری از این گفتند که لازم است بیشتر به اخلاق و اخلاقیات تمسک بجوییم و بسیاری گفتند و نوشتند که باید وعاظ و خطبا و افرادی که تریبون دار هستند، بیش از دیگران نسبت به چارچوب های اخلاقی و ادبِ انتقاد مقید باشند و اگر قرار است منبر و امامت جماعات الگوی جوانان باشد، طبیعتا نخستین نکته حائز اهمیت و اولین الگوی مدنظر، همین الگوی اخلاقی و پایبندی به آن است. به نظر می رسد سخنان آقای لاریجانی، ریاست مجلس شورای اسلامی بحثی مهم تر از صرف دفاع از نمایندگان بود و به نحوی در راستای دفاع و صیانت از ارکان نظام و به ویژه جمهوریت نظام مطرح شد.

بنابراین در حالی که بعضی، به نحوی خود را مدعی پیروی از جمهوری اسلامی و قانون اساسی می دانند، در عمل در این مسیر گام برنمی دارند و همزمان شاهدیم که این جوسازی ها و اهانت های آشکار به نمایندگان و بالاخص نهاد پارلمان، در شرایطی با جدیت از سوی طیفی خاص دنبال می شود که مسلما این رویه ها به هیچ عنوان در چارچوب اصول جمهوری اسلامی و قانون اساسی نمی گنجند. بر این اساس است که باید نگاه مان در این ایام حساس و شرایط سختی که به لحاظ بین المللی داریم در راستای ایجاد وحدت، همدلی و روحیه تعامل و همکاری باشد؛ چرا که رفتاری که به تفرقه در جامعه و کشور دامن می زند، قاعدتا به مثابه سمی مهلک در فضای سیاسی و اجتماعی کشور خواهد بود.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha