قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۴۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نجفی توانا: باید انگیزه و عوامل ایجاد جرم آدم ربایی شناسایی شود

یک حقوقدان در رابطه با جرم آدم ربایی گفت: ما باید علت ها، انگیزه ها و عوامل ایجاد جرم را در جامعه شناسایی کنیم، چون نگاه مقطعی، تحت تاثیر افکار عمومی و دست یازیدن به تصویب قوانین موجب می شود که ما قوانین بیراه داشته باشیم و بعد از مدتی این قوانین بی اثر شود.

نجفی توانا: باید انگیزه  و عوامل ایجاد جرم آدم ربایی شناسایی شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علی نجفی توانا ، در رابطه با موضوع آدم ربایی و مجازات پیش بینی شده برای آن در قانون اظهار کرد: آدم ربایی یکی از جرایم علیه تمامیت جسمانی تلقی می شود که در تمام قوانین کیفری جهان از جمله در کشور ما به عنوان یک جرم مهم تلقی و مجازات سنگین تری نسبت به جرایم مشابه برای آن مقرر گردیده است.

وی افزود: آدم ربایی اقدام شخصی است که با انگیزه های مختلف مالی، انتقام جویی، تعرض جنسی، باج خواهی، اخاذی و... انسان دیگری را برخلاف خواست و اراده وی می رباید و او را در محل دیگری که مورد رضایت قربانی نیست پنهان کرده یا نگاهداری می کند. در واقع شخصی که مرتکب آدم ربایی می شود به طرق مختلف با تهدید اسلحه یا با حیله و تقلب و اغفال فرد دیگری را ابتدا با رضایت وی همراه خود می کند و سپس برخلاف رضایت قربانی او را نگهداری کرده، به محلی برده و یا مخفی می کند.

رییس پیشین کانون وکلای دادگستری  مرکز ادامه داد: این جرم از جمله جرایم مقید از لحاظ ربایش است. یعنی صرف قصد ربودن باعث ارتکاب جرم نمی شود و باید حتما شخص از محلی جابجا شود. مهم نیست همانطور که گفته شد ابتدا شخص با زور روبوده شود و یا فریب خورده و بعد برخلاف رضایت وی از تردد او جلوگیری بعمل آید یا در جایی نگهداری گردد.

نجفی توانا خاطرنشان کرد: جرم آدم ربایی همانطور که در قانون ما هم در ماده 621 (کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی) پیش بینی شده، دارای سابقه تاریخی تقنینی طولانی است و این قانون از قانون مجازات عمومی سابق اقتباس شده که خود مقتبس از قوانین کیفری فرانسه و سایر کشورها بوده است.

وی یادآور شد: در آدم ربایی همانطور که به صورت عملی در حوادث مختلف جنایی در کشور دیده ایم، گاهی اشخاص برای باج خواهی مبادرت به ربایش یا مخفی کردن افراد می کنند و فرد را در مقابل وجه یا مالی برخلاف رضایت وی در محلی مخفی کرده و از خانواده وی مطالبه وجه می کنند یا خود او را با تهدید وادار به دادن وجه می نماین. همچنین گاهی برای انتقام جویی دیده شده که کارگری از کارفرمای خود ناراضی بوده و مطالباتی داشته و این رضایت حاصل نشده و فرزند وی، همسر و یا خود شخص کارفرما مورد ربایش قرار گرفته و در جایی نگهداری شده است.

این وکیل دادگستری  گفت: گاهی به قصد تعرض جنسی آدم ربایی انجام می شود که نمونه ای آن در حوادث کشور دیده شده است، بنابراین این جرم از جمله جرایم مهمی است که قانونگذار برای آن مجازات به نسبه سنگین تعیین کرده و در ماده 621 کیفر این جرم از 5 تا 15 حبس است که البته اگر ارتکاب جرم همراه با کیفیات مشدد باشد، مانند اینکه سن شخص و یا قربانی از 15 سال کمتر باشد، با وسیله نقلیه ربوده شود و یا اینکه شخص مورد شکنجه و آزار جسمی یا تعرض جنسی و حیثیتی قرار گیرد، در این صورت حداکثر مجازات 15 سال برای وی در نظر گرفته شده است. البته فراموش نکنیم که گاهی ارتکاب این جرم اگر مثلا با تعرض جنسی یا جسمی باشد خود تابع قاعده تعدد مادی خواهد بود که غیر از مجازات حداکثری 15 سال، شخص حسب مورد به مجازات تجاوز به عنف، قتل یا ایذاء و اذیت جسمانی محکوم خواهد شد.

نجفی توانا با بیان اینکه مسلما چنین مجازاتی در مقایسه با سایر مجازات تقنینی در خصوص جرایم عادی مجازات به نسبه سنگینی است، تصریح کرد: به نظر می رسد افزایش یا تشدید مجازات هر چند اثر مسکن خواهد داشت اما در نهایت مانعی برای ارتکاب جرم نخواهد بود. فراموش نکنیم که برای جرایمی مانند حمل مواد مخدر و قتل مجازات های بسیار سنگینی در قانون کیفری ما پیش بینی شده است، اما با این حال ما به عنوان یکی از کشورهایی که قتل در آن از آمار بالایی برخوردار است، متاسفانه جامعه به صورت خطرآفرینی مبتلابه این جرم می باشد.

وی افزود: تصور ما این است که باید از روش های دیگری که موجب پیشگیری از وقوع اینگونه جرایم می شود استفاده کنیم، و الا شخصی که در آن حالت روحی و روانی قرار می گیرد و انگیزه لازم را پیدا کرده که مرتکب ربایش یک فرد اعم از کودک، بزرگسال و زن یا مرد شود، هر چند مجازات سنگین مانع و عامل پیشگیرانه خواهد بود، اما در نهایت این جرم به وقوع خواهد پیوست.

این حقوقدان یادآور شد: به طور مثال وقتی جرایم رانندگی را افزایش دادیم در روزها و ماه های اول اندکی جرایم کاهش یافت، اما بعد از مدتی متاسفانه مجددا راننده ها با علم به وجود کیفرها و جریمه های سنگین مالی باز هم به ارتکاب اینگونه جرایم ادامه دادند. در رابطه با آدم ربایی هم به نظر می رسد ما تابع قواعد عمومی پیشگیری از جرم یا سیاست مبارزه با ارتکاب جرم در کشور مواجه هستیم. بنابراین بایستی از روش های دیگری استفاده کنیم از جمله اینکه با استفاده از پیشگیری وضعی، آموزش های لازم به خانواده ها داده شود، پلیس پیشگیری را تقویت کرده و فرهنگ سازی کنیم و از طرف دیگر با حاکمیت قانون و قوی تر کردن قوانین و احترام به قانون به نوع دیگری از اجرای اینگونه جرایم جلوگیری کنیم.

نجفی توانا گفت: نباید فراموش کنیم که اینگونه جرایم را در دیگر کشورهای جهان نیز داریم اما میزان آن متفاوت است و کیفیت آن حالات ویژه خود را دارد. بنابراین شاید افزایش مجازات چندان مانع قوی برای کم کردن آمار این جرم نباشد.

وی با بیان اینکه "ما با چالش مهمی در قانونگذاری کشور مواجه هستیم"، بیان کرد: نه تنها در بخش کیفری و مدنی بلکه در امور اقتصادی، فرهنگی، سیاسی تحت تاثیر احساسات زودگذر یا نیاز مقطعی قانونگذاری می کنیم. قانونگذار معمولا با یک افق دید وسیع تری باید مبادرت به قانونگذاری کند. شرط ایجاد چنین افقی آسیب شناسی است و اینکه چیستی و چرایی پدیده ها مدنظر قرار گیرد. اگر در بحث های مختلف مانند فساد، آدم ربایی و قتل با مطالعه و آسیب شناسی میدانی دست به مطالعه بزنیم قطعا ریشه ها را پیدا خواهیم کرد. مسلما اطلاعات به ما این رهنمون را نخواهد داد که برویم و مجازات ها را افزایش دهیم. مثلا در مواد مخدر این کار را انجام دادیم و پاسخ نگرفتیم.

این حقوقدان ادامه داد: ما باید علت ها، انگیزه ها و عوامل ایجاد جرم را در جامعه شناسایی کنیم. نگاه مجرد، انتزاعی، مقطعی، تحت تاثیر افکار عمومی و دست زدن به تصویب قوانین موجب می شود که ما قوانین بیراه داشته باشیم و بعد از مدتی این قوانین بی اثر شود.

نجفی توانا در پایان گفت: توصیه می شود که عزیزان در قوه مقننه با ایجاد یک کمیته یا یک نهاد آسیب شناس که متشکل از جرم شناس، جامعه شناس و متخصص  امور کیفری باشد در خصوص جرایم جنایی قانونگذاری کنند، چون اگر این آسیب شناسی انجام شود قطعا با راهکاری مناسب تر از آنچه که می توان به صورت دفعتا واحدا ارائه و پیشنهاد کرد، مواجه می شویم.

انتهای پیام  

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha