قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فحش ندهید، کولینا و روزتی تحویل بگیرید

تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا گرفتن داوران ایرانی

محمد فنایی معتقد است توهین ها و فحاشی های فوتبالی ها آرامش را از داوران گرفته است و همین باعث شده تا تمرکز آن ها کم تر شود و عملکردشان نیز افت کند.

تحلیل فنایی از دلایل زیاد خطا گرفتن داوران ایرانی

قضاوت موعود بنیادی فر در داربی ۹۰ پایتخت باعث انتقادات فراوان شد و بسیاری را یاد استفاده از داوران خارجی در دهه هشتاد انداخت. یکی از انتقادات وارد شده به بنیادی فر، استرس و اضطراب فراوان او در قضاوت داربی بود و همین باعث شد خطاهای زیادی بگیرد.

محمد فنایی، پیشکسوت داوری درباره بازگشت به گذشته و استفاده از داوران خارجی در داربی ها گفت: داوران فعلی ما چیزی از خارجی ها کم ندارند. اگر امکانات و نرم افزار مناسب مانند VAR در اختیار داوران ما بگذارند و هجمه ها را کم کنند تفاوت را احساس خواهیم کرد.

برخی کارشناسان معتقدند میانگین بالای تعداد خطاها در بازی های لیگ ایران باعث شده سرعت بازی ها کم شود و بازی ها کم گل باشد. فنایی در این رابطه گفت: داوران ما از هجمه ها و اعتراض ها می ترسند و به همین دلیل هر خطایی را سوت می زنند و همین باعث افت سرعت بازی می شود و این تفاوت فوتبال ما با اروپا و آمریکاست.

او ادامه داد: داوران اگر هم سوت بزنند، ۲۰ نفر از داخل و خارج زمین به او حمله و اعتراض می کنند. داور بیچاره چه کاری می تواند بکند؟ سوت نزند یک عده شاکی می شوند، سوت بزند عده ای دیگر. این فرهنگ فوتبال ما است که پیشرفت نکرده است. ۱۹ سال است لیگ حرفه ای داریم و ادعا داریم اما یک ذره هم حرفه ای نیستیم. به داور توهین می کنند؛ داورها درآمدزایی ندارند، امکانات ندارند؛ با همه این ها نام "حرفه ای" را به دوش می کشند و نتیجه هم نگیرند، کاسه وکوزه را سر وزیر و وکیل و داور می شکنند.

این پیشکسوت داوری که سابقه قضاوت در فینال جام جهانی را دارد، درباره پسرفت داوری ایران در ۴ سال اخیر گفت: فغانی یکی از بهترین داورهای جهان بود؛ او را فراری دادند؛ معنی این پسرفت است. کشورهای دیگر برای داوران ما فرش قرمز پهن می کنند اما در ایران منتظر هستند تا نام داور بازی مشخص شود تا اشتباهاتش را بزرگ کنند. در بسیاری از کشورهای دنیا داور اشتباه می کند اما فقط در ایران فحش می شنود. همین باعث می شود تمرکزش از بین برود و بازی به بازی بدتر شود. داوران ایرانی در بازی های بین المللی که فشار هواداران روی آن ها نیست بهترین نمرات را می گیرند و بهترین قضاوت ها را دارند. پس ایراد از فوتبالی های ما(از هواداران گرفته تا مربیان و بازیکنان) است نه داور. قاضیان فوتبال ما نه پولی می گیرند و نه امکاناتی دارند اما همه انتظار دارند هر کدام مانند روزتی یا کولینا قضاوت کنند.

انتهای پام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha