قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۲۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دزدی به سبک شبکه سعودی +عکس

شبکه الجزیره در یک افشاگری، جزئیات تازه ای در خصوص شبکه سعودی «بی آوت کیو» که به سرقت برنامه های ورزشی دیگر شبکه ها متهم است، منتشر کرده است.

دزدی به سبک شبکه سعودی +عکس

: روز یکشنبه (دیروز) در برنامه «ما خُفی اعظم» دست به افشاگری های جدیدی در خصوص شبکه ماهواره ای «بی آوت کیو» زد؛ شبکه ای که دست به دزدی محصولات تولیدی دیگر شبکه ها به خصوص شبکه های قطری می زند.

ابتدا در خصوص شبکه «بی آوت کیو» باید گفت که این شبکه در آگوست سال ۲۰۱۷ و چند ماه پس از آغاز بحران قطر در ریاض راه اندازی شد و تا کنون بسیاری از نهادهای بین المللی از این شبکه به علت سرقت و عدم رعایت مالکیت معنوی، شکایت کرده اند. در دسامبر سال گذشته میلادی سازمان تجارت جهانی با تشکیل کمیته ای برای بررسی شکایت ها علیه عربستان سعودی به دلیل سرقت معنوی که این شبکه انجام می دهد، موافقت کرد.

اما مجموع شبکه های «بی ان اسپورتس» قطر تا کنون اصلی ترین هدف این سرقت بوده اند و بسیاری از برنامه های ورزشی این شبکه بدون پرداخت حق پخش در شبکه «بی آوت کیو» نیز پخش می شود. در اکتبر سال گذشته شرکت «بی ان اسپورتس» قطر از عربستان سعودی خواست تا به علت حمایت از شبکه «بی آوت کیو» یک میلیارد دلار غرامت مالی بدهد.

 

عمده برنامه های ورزشی شبکه «بی آوت کیو» از شبکه «بی ان اسپورتس» قطر سرقت می شود.

در برنامه ای که شبکه الجزیره روز گذشته روی آنتن برد، آمده است که دو شرکت سعودی «سِلِویژن» و «شماس» کار دزدی اطلاعات را برای شبکه «بی اوت کیو» انجام می دهند. شبکه ای که مقر آن در منطقه «القیروان» ریاض، پایتخت عربستان قرار دارد. این دو شرکت طی قرار دادی، برنامه های «بی اوت کیو» را در ازای مبلغ سالیانه یک میلیون و سیصد هزار دلار در ماهواره «عرب سات» پخش می کنند.

الجزیره همچنین به اسنادی دست یافته است که نشان از رد و بدل شدن مبالغی میان شرکت های دخیل در این سرقت معنوی و سازمان ارتباطات ماهواره ای عرب (عرب سات) دارد. همچنین کاشف به عمل آمده است که به علت افزایش فشارها به دولت سعودی، شبکه «بی اوت کیو» قصد دارد مقر خود را به یکی از کشورهای آفریقایی منتقل کند.

در همین حال «علی بن فطیس المری» دادستان کل قطر نیز در گفت و گو با برنامه شبکه الجزیره از بازداشت سه تن از کارمندان شبکه «بی ان اسپورتس» که برای عربستان سعودی و مصر کار می کردند خبر داد و گفت که این افراد پس از محاصره قطر به عربستان رفته و با فردی به نام «ماهر المطرب» افسر اطلاعاتی سعودی دیدار کردند و اطلاعات شبکه بی ان اسپورتس را به سعودی ها می فروختند.

او گفت: ما در برابر یک دزدی دولتی قرار داریم. هدف از دزدی برنامه های «بی ان اسپورتس» سیاسی است و نه تجاری و هدف این است که مردم عربستان برنامه شبکه های قطری را مشاهده نکنند.

کشورهای عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر پس از محاصره قطر در ژوئن ۲۰۱۷، شبکه «بی ان اسپورتس» را نیز تحریم کرده و دفاتر این شبکه ورزشی را تعطیل کردند. تمامی دستگاهها و اموال و ساختمان این شبکه نیز مصادره شد.

شبکه الجزیره در گزارش خود از دفتر «بی اوت کیو» نوشته است که عمده وسایل استفاده شده در این شبکه همان دستگاههای مصادره شده «بی ان اسپورتس» است

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha