قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۲۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بروکراسی‎های زائد اداری، کشاورزان گلستانی را از ایجاد گلخانه منصرف کرد

مشکلاتی از جمله هزینه بالای نصب تجهیزات گلخانه،ناکافی بودن تسهیلات و بروکراسی‎های زائد اداری در روند اخذ مجوزات موجب شده تا بسیاری از کشاورزان گلستانی علاقه چندانی برای ایجاد گلخانه در مزارع خود نداشته باشند.

بروکراسی‎های زائد اداری، کشاورزان گلستانی را از ایجاد گلخانه منصرف کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از گرگان، خشکسالی‎های مداوم طی سال‎های گذشته موجب شد تا بیشتر مسوولان روش‎های نوینی در خصوص کشت محصولات کشاورزی پیشنهاد کنند چرا که براساس آمار مصرف آب در بخش کشاورزی حدود 80 درصد است از این رو برای توسعه و تولید پایدار در بخش کشاورزی لازم است روش‎هایی از جمله ایجاد و توسعه گلخانه‎های جایگزین روش‎های معمول کشت محصولات در کشور به خصوص در گلستان که اشتغال تعداد قابل توجهی از جمعیت این استان به کشاورزی و شاخه‎ها آن وابسته است، شود.

در حالیکه گلخانه‎ها یکی از ارکان مهم بخش کشاورزی محسوب می‎شود و وابستگی اقتصادی خیلی از مناطق به توسعه این صنعت است اما مشکلاتی از جمله هزینه بالای نصب تجهیزات گلخانه، ناکافی بودن تسهیلات و بروکراسی‎های زائد اداری در روند اخذ مجوزات موجب شده تا بسیاری از کشاورزان علاقه چندانی برای ایجاد گلخانه در مزارع خود نداشته باشند.

*گلایه کشاورزان از بروکراسی‎ها زاید اداری در روند ایجاد گلخانه

در همین رابطه یک کشاورز گلستانی که حدود یک سالی می‎شود نسبت به ایجاد گلخانه اقدام کرده است از گرگان اظهار کرد: مهمترین مشکل ما در بحث ایجاد گلخانه بروکراسی‎های زاید اداری است که برای اخذ مجوزات باید طی شود در حالیکه تبلیغات زیادی در خصوص حمایت از ایجاد گلخانه در رسانه‎ها می‎شود اما در عمل سختگیری‎های زیادی را شاهد هستیم.

خانم تازیکه تصریح کرد: تقاضای وام نیز مشکلات خاص خود را دارد، یکی از شرایط تعلق وام، وجود 6 ضامن کارمند است از آنجایی که من ساکن روستا هستیم و اکثر آشنایان و اقوام نیز به کشاورزی مشغول هستند پیدا کردن 6 ضامن کارمند برایم بسیار دشوار بود بنابراین مجبور شدم در ازای 175 میلیون تومان وام سند خانه به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون تومان را گروی بانک بگذارم.

وی با بیان اینکه  در بحث کشت گلخانه‎‎ای نیاز به سرمایه گذاری زیادی وجود دارد اما با محدودیت‎های زیادی نیز مواجه هستیم، افزود: ما انتظار بیشتری از مسوولان برای حمایت داریم در حال حاضر نقدینگی ما بسیار کم است و نمی‎توانیم تجهیزات بیشتری برای گلخانه فراهم کنیم اگر حمایت‎ها بیشتر شود به طور قطع برای افراد بیشتری اشتغال ایجاد خواهد شد.

*احداث 500 هکتار گلخانه در دستور کار مسوولان گلستانی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به اهمیت ایجاد و توسعه گلخانه‎ها در استان گفت: با توجه به بهره‎وری در مصرف آب و منابع آب که در حوزه گلخانه‎ها انجام می‎شود و از سویی اشتغال پایداری که گلخانه‎ها در طول سال می‎توانند ایجاد کند بحث گلخانه‎ها برای کشاورزی ما حائز اهمیت است.

مهدی لطفی‎زاده تصریح کرد: پیرو مصوبه سفر ریاست جمهوری در سال گذشته به گلستان، برنامه احداث 500 هکتار گلخانه در دستور کار قرار گرفت که امیدواریم تا سال 1399 این امر محقق شود، طی دو سال گذشته 196 هکتار گلخانه در استان توسعه پیدا کرد و مجموع گلخانه‎ها در به 207 هکتار رسید تعهد امسال در زمینه توسعه گلخانه‎ها 160 هکتار پیش‎بینی شده که تا این تاریخ 120 هکتار آن محقق شده است.

وی اضافه کرد: از مجموع 207 هکتار گلخانه ایجاد شده در گلستان  42 هزار تن محصولات صیفی و 19 هزار میلیون گلدان و نشا محصول گل و گیاه زینتی از این گلخانه‎ها تولید می‎شود با ارزش اقتصادی 2 هزار و 370 میلیارد ریال که گردش مالی بسیار مناسبی برای استان است.

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان منابع اعتباری برای ایجاد گلخانه در استان را مناسب عنوان کرد و گفت: تسهیلات یارانه‎دار به کشاورزان متقاضی برای ایجاد گلخانه در نظر گرفته شده است که کشاورزان می‎توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان یا سازمان جهاد کشاورزی استان از این خدمات استفاده کنند.

لطفی‎زاده در خصوص مشکلات صدور مجوز برای ایجاد گلخانه گفت: برای صدور مجوز‎ها تمهیداتی اندیشیده شده و سیر صدور مجوز بسیار کاهش یافت در واقع یکسری از بروکراسی‎های زائد حذف شد در بحث تسهیلات نیز هیچ مانعی برای متقاضیان وجود ندارد.

*محدودیتی در خصوص ارائه تسهیلات برای ایجاد گلخانه وجود ندارد/ بهره‎وری آب و اشتغال پایدار محصول نهایی توسعه و ایجاد گلخانه در گلستان

وی با اشاره به میزان تسهیلات ارائه شده برای متقاضیان گفت: میزان 80 درصد طرح توجیهی که متقاضیان به لحاظ توجیه فنی و اقتصادی آماده می‎کنند می‎توانند از تسهیلات جهاد کشاورزی برخوردار شوند برای کاهش مشکلات در خصوص ضمانت‎های بانکی نیز بانک‎های عاملی در این رابطه در نظر گرفته شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: میز خدمتی در هر شهرستان و هر ستاد در سطح استان پیش‎بینی شده است که تمامی پرونده‎ها بررسی و برای رفع مشکلات آن کمک می‎شود.

لطفی‎زاده با بیان اینکه ایجاد گلخانه‎ها می‎تواند به پایداری اشتغال در استان کمک بسزایی داشته باشد، خاطر نشان کرد: کشت‎های گلخانه‎ای می‎توانند در طول 12 ماه تولید داشته باشند، متوسط اشتغال مستقیم و دائم به ازای هر هکتار 10 نفر و به صورت غیرمستقیم 15 نفر می‎باشد در واقع اشتغالی که در حوزه گلخانه‎ها ایجاد می‎شود در طول سال پایدار است و موقتی نیست.

وی بیان کرد: در کشت گلخانه‎ای علاوه بر صرفه‎جویی در مصرف آب شاهد افزایش عملکرد 10 برابری تولید نسبت به کشت در فضای باز هستیم.

براساس این گزارش، در حالیکه کشور با بحران کم آبی دست به گریبان است و از سویی جمعیت قابل توجهی از روستاییان کشور به کشاورزی مشغول هستند مشکلات کم آب طی سال‎های گذشته موجب شده تا فعالیت زیادی از کشاورزان دستخوش تغییرات اقلیمی شود و مشکلات اقتصادی عدیده‎ای برای این قشر به وجود آید نتیجه فزونی این مشکلات مهاجرت تعداد کثیری از روستاییان به شهرها برای انجام فعالیت اقتصادی جدید و گذران معیشت خانواده است و نتیجه این مهاجرت چیزی جز افزایش حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ نبوده است که خود این معضل، سرآغاز مشکلات و معضلات بی شماری در جامعه خواهد بود.

با توجه به تمام مزایای ایجاد گلخانه‎ها از افزایش عملکرد گرفته تا تولید و اشتغال پایدار و سود اقتصادی، لازم و ضروری به نظر می‎رسد تا مسوولان مرتبط روند صدور مجوزات برای کشاورزان متقاضی را تسهیل بخشند و با حمایت همه جانبه تسهیلات مناسبی برای توسعه این کار در اختیارشان قرار دهند.

=================

گزارش از فهیمه اجاقلو

================

انتهای پیام/83017

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha