قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۰۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سودان| تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر

نخست وزیر سودان دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل درباره حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم و کشته شدن ده ها نفر را صادر کرد.

سودان| تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان دستور داد تا یک کمیته مستقل حقیقت یاب درباره حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم، تشکیل شود.

این کمیته شامل هفت نفر به ریاست قاضی دادگاه عالی، نمایندگان وزارتخانه های دادگستری، دفاع و کشور به اضافه سه فرد مستقل است.

بنابر گزارش شبکه الجزیره، مدت فعالیت این کمیته سه ماه تعیین شده که در صورت نیاز تمدید خواهد شد و قرار است به صورت مستقل و به دور از هر گونه نهاد دولتی و حقوقی فعالیت کند.

گزارش های متفاوتی درباره تعداد کشته های حادثه حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در ۳ ژوئن گذشته وجود دارد و در حالیکه وزارت بهداشت سودان تعداد کشته ها را ۶۱ نفر اعلام کرده اما ائتلاف معارض «احزاب تغییر و آزادی» می گوید که تعداد کشته ها ۱۲۸ نفر است و شورای نظامی سابق سودان را مسئول این کشتار می دانند.

محاکمه مجدد عمر البشیر

محاکمه «عمر البشیر» رئیس جمهور مخلوع سودان روز شنبه(دیروز) بار دیگر برگزار شد و مقادیر زیادی مبالغ مالی به عنوان ادله ای در خصوص اتهام فساد مالی البشیر و کسب غیرقانونی ارز خارجی، در دادگاه ارائه شد.

مسئولان سودان پیشتر اعلام کرده بودند که آوریل گذشته پس از سرنگونی رژیم البشیر و بازداشت وی، میلیون ها یورو و پوند سودانی در محل اقامت البشیر کشف و ضبط شده است.

 

همچنین چهار نفر از شاهدان از جمله «ابوبکر عوض» وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری سودان به بیان شهادت خود در دفاع از البشیر پرداختند و ادامه جلسه دادگاه به شنبه آینده موکول شد.

«محمد الحسن الأمین» یکی از اعضای هیئت دفاع البشیر نیز گفت که در اختیار داشتن ارز خارجی جرم نیست بلکه معامله با ارز جرم است و لذا البشیر تنها با اتهام ثروت اندوزی غیرقانونی و قبول هدیه مواجه است.

البشیر ماه گذشته اذعان کرده بود که ۲۵ میلیون دلار از «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی و منابع دیگر دریافت کرده است.

انتهای پیام/م

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha