قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۰۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کشت پاییزه کلزا در ری آغاز شد

استان ها تهرانشهرری مدیر جهاد کشاورزی ری گفت: کشت پاییزه دانه روغنی کلزا از امروز در یک هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

کشت پاییزه کلزا در ری آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد عباسی روز یکشنبه  اظهارداشت: سال گذشته ۲۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به کشت کلزا اختصاص یافت و میانگین تولید این محصول نیز حدود ۲ تا سه تن در هر هکتار بود.

وی با بیان اینکه طی سال زراعی گذشته ۷۰۰ تن کلزا در شهرستان ری تولید شد افزود: تولید کلزا طی سال زراعی ۹۷ با همت کشاورزان و حمایت های جهاد کشاورزی حدود ۳۵ درصد نسبت به سال زراعی ۹۶ افزایش داشت.

عباسی اضافه کرد: جهاد کشاورزی تمامی تولیدات کلزای کشاورزان در تیرماه را با قیمت مصوب ۳۴ هزار و ۳۰ ریال خریده و امسال نیز پیش بینی شده است قیمت مصوب این محصول استراتژیک در حدود ۵۵ هزار ریال از سوی دولت اعلام شود.

وی گفت: کشاورزان در صورت کشت کلزا علاوه بر اینکه تمام نهاده های تولید را از جهاد کشاورزی دریافت می کنند به ازای هر هکتار پنجاه میلیون ریال نیز وام سرمایه در گردش با نرخ سود پایین می گیرند.

عباسی ادامه داد: کشت کلزا به دلیل اینکه جلو واردات دانه های روغنی و خروج ارز را می گیرد جزو سیاست های اقتصاد مقاومتی است از همین رو جهاد کشاورزی با تامین و تخصیص یارانه، ارائه بذر اصلاح شده، بیمه این محصول و همچنین خرید تضمینی آن تمامی شرایط را برای کشت دانه روغنی کلزا فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه کشت کلزا در شهرستان ری به عنوان کشت دوم انجام می شود اظهارداشت: کشت پاییزه کلزا به دلیل اینکه ریشه آن به صورت عمودی تا عمق ۷۰ سانتیمتری زمین فرو می رود علاوه بر کنترل علف های هرز باعث افزایش ۲۰ درصدی محصولات در کشت اول نیز می شود.

عباسی یادآور شد: کشت متناوب گندم، ذرت و کلزا به صورت دوره ای در مزارع کشاورزی یکی از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای بهره وری بهتر از آب و خاک است.

شهرستان ری با ۲۹ هزار هکتار زمین کشاورزی سالانه حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

شهرستان ری رتبه اول تولید گندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم تولید جو و تخم مرغ را در استان تهران دارد.

۳۲۱۸/ ۱۰۰۸

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha