قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۶۰۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ماجرای آردهایی که نان مردم فریدن را آجر کرد

یکی از مهم ترین دغدغه های مردم شهرستان فریدن در یک سال اخیر تعطیلی گاه و بیگاه نانوایی های این منطقه است.

ماجرای آردهایی که نان مردم فریدن را آجر کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از فریدن، یکی از مهم ترین دغدغه های مردم شهرستان فریدن در یک سال اخیر تعطیلی گاه و بیگاه نانوایی های این منطقه است؛ کمبود آرد در نانوایی ها و تعطیلی  آن ها باعث ناراحتی و معترض شدن مردم فریدن شده است.

نارضایتی مردم نسبت به پخت نانوایی ها

این اواخر سطح نارضایتی مردم از عملکرد نانوایی ها به دلیل عدم پخت و تعطیلی چنان بالا رفته است که به یکی از نارضایتی های عمومی مردم این شهرستان تبدیل شده است.

بررسی های میدانی نشان می دهد برخی از نانوایی ها کیفیت پخت خیلی خوبی دارند و به تبع آن مشتریان زیادتری را با خود همراه ساختند و همین مسأله باعث شده که میزان پخت آنان از سهمیه ابلاغی نیز گاهی تجاوز کند مثلاً اگر روزانه 8 کیسه باید پخت کنند به 12 کیسه هم می رسد چرا که رضایت مشتریان مهم ترین اولویت کار است.

حال این کمبودها باعث شده است تا برخی از نانوایی ها با پخت نکردن اعتراض خود را بیان کنند و همین امر باعث تحت فشار قرار گرفتن مردم شده است.

نانوایان: اداره صمت مقصر این بی نظمی است

 برخی از نانوایان فریدنی در این شهرستان، ضعف مدیریتی در اتحادیه نانوایان و بی توجهی اداره صمت را دلیل این مشکلات دانستند و البته برخی دیگر آزاد فروشی را عامل کاهش آرد می دانند.

برخی دیگر  از نانوایان بیان کردند عملکرد ضعیف اداره صمت در توزیع ناعادلانه سهمیه آرد و دولتی بودن و آزاد پز کردن نانوایی ها از مهم ترین مشکلاتی است که امروز دامن گیر مردم شده است.

این نانوایان افزودند نانوایی هایی که آرد یارانه ای و دولتی می گیرند آرد خود را یا به سایر نانوایی ها می فروشند و یا در سطح شهر اقدام به این کار می کنند و به همین دلیل تا پایان ماه با کسورات اساسی مواجه می شوند.

نبود نظارت، مهمترین مشکل نانوایی های فریدن

سید تقی معین الدینی با بیان اینکه مشکلات نانوایی ها در بعد نظارتی است، گفت: بعد از اینکه گزارش ها مردمی را مشاهده کردیم، طبق بررسی انجام شده مشکلات را در بعد نظارتی دیدیم.

فرماندار شهرستان فریدن در خصوص اینکه آیا سرانه آرد فریدن کاهش یافته است، تصریح کرد: سرانه آرد فریدن به مانند گذشته است و به هیچ وجه کاهش نیافته است.

وی از دیگر مشکلات این بخش را بی توجهی خود نانواها در تهیه و ثبت سفارش آرد عنوان کرد و اظهار داشت: برخی نانواها برای سفارش آرد تعلل می کنند یا بودجه کافی ندارند و یا تعداد بسیاری از نانواها به دلیل کیفیت آرد از کارخانه های خاصی خریداری می کنند و این ازدحام نانواها باعث می شود گاهی در اواخر ماه با کمبود آرد در شهرستان روبرو شوند.

نان مردم، اولویت فرمانداری

معین الدینی با بیان اینکه ما در قضیه قوت مردم ملاحظاتی با هیچ شخص و ارگانی نخواهیم داشت، تأکید کرد: ما با اخلال گران در بحث آرد و نان در شهرستان با جدیت برخورد خواهیم کرد و در پی عوامل این اتفاق ها هستیم.

فرماندار فریدن با بیان اینکه قبلاً نظارت در بخش آرد و نان بر عهده وزارت کشور بود، عنوان داشت: اکنون این نظارت میدانی به وزارت صمت واگذار شده است؛  البته فرمانداری در شورای عالی آرد و نان مستقیماً شنونده گزارش ها و مشکلات خبازی ها است.

وی با این سخن که نظارت را بر مسئله آرد شهرستان افزایش خواهیم داد و جلساتی را با نانوایان برای شنیدن مشکلاتشان برگزار خواهیم کرد،  وعده داد: در ماه های آینده با تصمیماتی که خواهیم گرفت، مشکلات را حل می کنیم.

وعده ای که هیچگاه عملی نشد!

مسؤولان شهرستان فریدن در طی این سال ها وعده های بسیاری برای تأسیس کارخانه آرد به مردم این منطقه دادند و این وعده هیچ گاه عملی نشده است.

تمام این دلایل و به علاوه پایین بودن نرخی تضمینی گندم و پرداختی ها نامنظم تولیدگران باعث شده تا کشاورزان این منطقه سطح کشت گندم خود را کاهش دهند که این ضربه جدی به امنیت غذایی استان نیز وارد می کند.

 

شهرستان فریدن یکی از قطب های کشاورزی استان اصفهان  است که همیشه با تولید گندم کمک شایانی به تأمین آرد استان کرده است.

انتهای پیام/63086/ج20/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha