قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۹۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های اعتمادالسلطنه، جمعه؛ ۳۰ شهریور ۱۲۶۲: امین السلطان وزیر دربار ۲۵ سال دارد و فی الواقع صدراعظم ایران است!

امین السلطان در این سنه ۱۳۰۰ [قمری] بیست وپنج سال دارد؛ وزیر دربار [و] فی الواقع صدراعظم ایران است. مجدالملک وزیر وظایف و اوقاف و منشی حضور است. این هم بیست ودو سال دارد. معلوم است جنگ اطفال و لج بازی با یکدیگر چه نتیجه خواهد بخشید. قدری به حال مملکت تاسف بردم.

یادداشت های اعتمادالسلطنه، جمعه؛ ۳۰ شهریور ۱۲۶۲: امین السلطان وزیر دربار ۲۵ سال دارد و فی الواقع صدراعظم ایران است!

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات اعتماد السلطنه آمده است:

 

صبح زود برخاستم. بر خلاف شب قبل هوا خنک و ملایم بود. مدتی منتظر شدم که شاه سوار شدند. دو سه نفر از اهالی تون و طبس از علما می گذشتند، مرا دیدند. به خیال این که آدمی [کاره ای] هستم و کاری از دستم برمی آید چادر من پیاده شدند. شکایت زیاد داشتند که فرمان برای ما امین السلطان صادر کرده، مجدالملک به لجاجت امین السلطان فرمان را نگاهداشته نمی دهد. مخفی نماند [که] امین السلطان در این سنه ۱۳۰۰ [قمری] بیست وپنج سال دارد؛ وزیر دربار [و] فی الواقع صدراعظم ایران است. مجدالملک وزیر وظایف و اوقاف و منشی حضور است. این هم بیست ودو سال دارد. معلوم است جنگ اطفال و لج بازی با یکدیگر چه نتیجه خواهد بخشید. قدری به حال مملکت تاسف بردم. بعد برخاسته آبدارخانه رفتم. دو ساعت هم آن جا معطل شدم. شاه سوار شدند به تماشای کاروانسرای میان دشت رفتند. تفصیل این کاروانسرا را در کتاب مخصوص که «جغرافیای راه مشهد» است تالیف کردم. بعد کالسکه نشسته راندند. دو فرسخ که آمدند به ناهار افتادند. بعد سوار شدند رو به منزل آمدند. من در کالسکه عمله خلوت بودم. دو ساعت به غروب مانده وارد منزل شدم. منزل امروز میامی، راه شش فرسخ، ارتفاع از مشهد پنجاه ذرع [است]. ایلخانی بجنورد و سهام الدوله باز آمده است، همسایه است با من.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha