قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۹۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مستندسازی قورمه و چاپاتی راز و جرگلان برای ثبت ملی

استان ها خراسان شمالی بجنورد قورمه و چاپاتی ترکمن های شهرستان راز و جرگلان خرسان شمالی برای ثبت در فهرست آثار ناملموس ملی مستندسازی شد.

مستندسازی قورمه و چاپاتی راز و جرگلان برای ثبت ملی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رازوجرگلان روز شنبه به گفت: قورمه، غذای ویژه ترکمن های این شهرستان در عید قربان و دیگر اعیاد و مراسم خاص است که از سرخ کردن گوشت گاو و گاه گوسفند فراهم می شود و چاپاتی نیز نانی است که روش پخت ویژه ای دارد که مختص پذیرایی در مراسم عروسی قوم ترکمن است که گاه در ایام عزا و نیز مهمانی ها نیز پخته و مصرف میشود.

قاسم بهادری با بیان اینکه پیش از این ۱۲ اثر ناملموس فرهنگی شهرستان رازو جرگلان به ثبت ملی رسیده است، این موارد را شامل پوشاک و پایپوش ترکمن، موسیقی مقامی ترکمن، مراسم آق قویون، رقص خنجر ترکمن، آیین پرخوانی ترکمن (به صورت مشترک با استان گلستان)، فنون ابریشم بافی، مهارت پخت نان بیشمه، مهارت پخت نان چلپک، اسب عصاری، فنون و مهارت ساخت تنور گلی، نان یوخا و رسم آلچق عنوان کرد.

وی افزود: با ثبت ملی قورمه و چاپاتی ترکمنی، شمار آثار ناملموس ثبت شده شهرستان راز و جرگلان در فهرست ملی به ۱۴ مورد خواهد رسید.

مرکز شهرستان ۷۰ هزار نفری راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.

عمده جمعیت این شهرستان را ترکمن های اهل سنت تشکیل میدهند.

ب/۵۱۳۲

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha