قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۸۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تماشای نخستین انیمیشن و چشم مصنوعی جهان زیرخاکستر شهرسوخته

کرمانشاه تا سیستان و بلوچستان ۱۸۵۳کیلومتر است، مسافت را به شوق دیدن سرزمین ناشناخته ها نمیدانم چطور طی می کنم اما به هر حال می رسم به سرزمینی که شنیده ام اسطوره هایش در سایه سار آفتاب و نخل و دریا، دارای ماندگارترین آثار تاریخی و فرهنگی است.

تماشای نخستین انیمیشن و چشم مصنوعی جهان زیرخاکستر شهرسوخته

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از زاهدان، کرمانشاه تا سیستان و بلوچستان ۱۸۵۳کیلومتر است و مسافت را به شوق دیدن سرزمین ناشناخته ها نمیدانم چطور طی می کنم اما به هر حال می رسم به سرزمینی که شنیده ام اسطوره هایش در سایه سار آفتاب و نخل دارای ماندگارترین آثار تاریخی، فرهنگی است.

موزه زاهدان اولین محل نمایش گنجینه های گران سنگ است که شیب طبقاتی آن نشان می دهد اصول مهندسی در ساختش رعایت شده، هر آنچه که به این منطقه تعلق دارد، گلچین و دست چین شده و در ویترین ها جا خوش کرده اند. تا از یک ویترین چشم برمیداری گنج بعدی چشمک می زند و دیگر کلمه برای مدح و ثنا گفتن برایم نمی گذارد.

 

بازار رسولی زاهدان

همه شهرهای ایران بازار سنتی دارد و زاهدان هم بازار سنتی دارد، هم سرپوشیده و هم رسولی،  اول رسولی را انتخاب می کنم تنوع در بازار رسولی اجازه نمی دهد گذر زمان را حس کنم.


نکته جالب که فقط در شهرهای کردنشین به ندرت دیدم پوشش محلی مردم است. فروشندگان و خریداران و بیشتر مردمی که در بازار قدم می زنند لباس های سنتی به تن دارند. آراستگی و یکپارچگی زن و مرد و کودک و کهنسال شده مرا به وجد می آورد. از این یک رنگی دلنشین مردم اصیل درقلب شهر سیر نمی شوم. اینجا تقریبا همه چیز دست نخورده است.

محله هندوها

شباهت چهره فروشندگان بازار رسولی به هندوها مرا یاد محله هندوها می اندازد، آدرس را می پرسیم و راهی می شویم، یکی از جذاب ترین بخش سفرهای گردشگری یافتن محله کوچک و شاید گمنام در دل یک شهر پر هیاهو است.

تصورم از این محله فروش اجناس هندی است اما باکمال تعجب راجاهای هندی را می بینم که پارچه های رنگی کلاه مانند به سر دارند و با هم تندتند به زبان هندی حرف می زنند و در پرسش به پاسخ غریبه ها به راحتی فارسی صحبت می کنند.

 

محله برای عبادت معبدی دارد که فقط یک ساعت در ابتدای روز باز است، می خواهیم بیشتر بمانیم و از اسرار این محله عجیب سر در بیاوریم، چندمغازه در محله وجود دارد که اجناس جالبی می فروشند از ادویه جات به شدت معطر هندی که محله را برداشته تا سمبوسه و پکوره، پکوره و ترشی مخصوصش را از یک هندی تبار که ۷۰سال است ساکن این محله شده با قیمتی بسیار منصفانه میخریم و پای حرفهای مردی می نشینیم که فرزندانش سالهاست به دیارشان بازگشته اند.

سرزمین اسطوره ها و"رستم"، "سورنا" و "یعقوب لیث ها

بعد از زاهدان راهی سیستان می شوم، سرزمین اسطوره ها و"رستم"، "سورنا" و "یعقوب لیث ها، این روزها اگرچه مورد قهر طبیعت واقع شده و دیگر از روزهای پر آب هامون و موج سواری توتن ها نیست ولی دریایی از نادیدها را در خود دارد که توصیفشان در این روایت نمی گنجد.

اثر تاریخی شهرسوخته که آوازه جهانی دارد، دنیایی از رمز و راز را در خود پنهان کرده است، کشف جسد زن ۳۰ ساله ای که چشم چپش مصنوعی بوده نشان از پیشرفت علم پزشکی داشته این چشم ۴۸۰۰ سال دوام آورده و به عنوان نخستین چشم مصنوعی جهان ثبت شده و همچنین جراحی مغز در یک کودک گویای پیشرفت این دیار بوده، اولین تخته نرد جهان، اولین خط کش جهان با دقت نیم میلیمتری و اولین انیمیشن جهان که تصویر بزی کوهی را در پنج حالت مختلف بر روی جامی سفالین که با چرخاندن جام، انگار بز بازیگوش بر روی بوته ها می جهد نشان از هوش و درایت ساکنین این شهر تاریخی می دهد.

 

در ادامه مسیر میهمان اقامتگاههای بومگردی می شویم آبگوشت زابلی با ادویه آچار و نانی عظیم الجثه که شباهت به نان رستم دارد را هم آزمایش می کنیم و چه گواراست این طعم بی نظیر که به یادگار می ماند.

در اقامتگاه دخترکان خوش ذوق شاهنامه را به نظم و نثر می خوانند و اکنون روایتگر حکایات زابلستان دختران تهمینه و رودابه اند که در سایه مهتاب و نخل دُرفشانی می کنند و پند می دهند و نور می بخشند.

راهی جاده می شویم تا کوه خواجه را ببینیم و در مسیر دنبال هامون می گردم حتی نمی توانم رد پایش را ببینم، ناامید نمی شوم، رد گوسفندان را می گیرم و آبی کمتر از یک چشمه نیمه خشک پیر را می بینم که گله را به دور خود جمع کرده میپرسم این کدام چشمه است و پاسخ می شنوم که این از بقایای به جا مانده تالاب بین المللی هامون است.

 

در راه چند شبه چشمه دیگر هم دیده می شود، هامون؟ از تالاب پهناور هامون در سرزمین گسترده سیستان همین به جای مانده است؟ پاسخی نیست.. مثل آوار به جای مانده از یک حادثه غیرطبیعی که غم را راهی دل می کند هامون نیز غمگین است..، کوه خواجه و عمارتی که در دل دارد تسکین فراغ هامون نیست اما دیدنی است.

روستای قلعه نو و طرح پلکانی اش هم اساسی هزار روایت و راز مگو دارد که هر انسانی را حیرت زده می کند.

 

 

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha