قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۶۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شهریار و طعم شعر ادب پارسی

استان ها کرمانکرمان روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است.

شهریار و طعم شعر ادب پارسی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مدیر خانه ادبیات کرمان به مناسبت بیست و هفتم شهریور روز شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار گفت : مردم باید طعم شیرین شعر فارسی را بیشتر بچشند.
حسین شهابی شامگاه چهارشنبه در نشست با جمعی از اعضای خانه ادبیات کرمان با اشاره به نقش و جایگاه مهدهای کودک، مدارس و دانشگاهها در تقویت بنیان های ادبی گفت : بدون شک مربیان مهدها، معلمان و استادان  زبان و ادبیات فارسی و موسسات و انجمن های ادبی نقش مهمی در شناساندن شاعران و نویسندگان دارند.  
شهابی ادامه داد: ایران شاعران نام آور بسیاری همچون: رودکی، فردوسی، مولوی، حافظ، سعدی، خواجو، خیام، نظامی، شهریار، نیما، اخوان و سهراب سپهری داشته و دارد که متاسفانه نوجوانان و جوانان با زندگی و آثار آنها آشنایی کمی دارند.
وی بیان کرد: مهم ترین اثر استاد شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی های روستا یاد کرده است.  
به گفته شهابی در فرهنگ ایرانی زندگی با شعر آغاز و با شعر بدرقه می شود و کودک در گاهواره، لالایی می شنود و از همان آغاز با شعر اُنس می گیرد و پس از مرگ نیز، آرایه مزارش، شعری است که برایش می سرایند و چه بسا خود پیش از مرگ برای خویش شعری می سُراید.

وی افزود: این آمیختگی ما با شعر و تأثیری که شعر بر فرهنگ و روحیات و رفتار ما می گذارد، ضرورت پرداختن به آن و ضرورت پاسداری از حریم این عنصر اعجاز آفرین را بیشتر روشن می سازد.
شهابی گفت: زبان و ادبیات فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، کلامی، تاریخی، هنری و مذهبی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمینهای دور و نزدیک بوده وبرغم حوادث و رویدادهای پر تب و تاب و گاه ناخوشایند، باز هم این زبان شیرین و دلنشین در دورترین نقاط جهان امروزه حضور و نفوذ دارد.  
مدیر خانه ادبیات در پایان تصریح کرد: در حال حاضر عمده  انجمن های ادبی ایران صرفا به خواندن اشعار بسنده می کنند که باید با استفاده از کارشناسان و منتقدان ادبی به نقد آثار ادبی هم پرداخته شود.

روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است.
۳۰۲۹/ ۵۰۵۴

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha