قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۵۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر علوم:

اعلام آمادگی دولت برای حمایت از کرسی های ادبیات فارسی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در جلسه ای که با حضور آقایان جهانگیری، نوبخت و همتی برگزار شد، همه برای حمایت از کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور، اعلام آمادگی کردند.

اعلام آمادگی دولت برای حمایت از کرسی های ادبیات فارسی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، منصور غلامی در «آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان» که بعدازظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: برنامه و اهداف کرسی های زبان و ادبیات فارسی باید پیگیری شود. همچنین آموزش زبان فارسی باید انجام گیرد ولی هدف اصلی نباید گم شود.

وی با بیان اینکه بهتر است اعزام ها با هدف انجام شود، گفت: در این راستا باید کرسی هایی که قبلاً جای خود را پیدا کرده اند، در اولویت اعلام اساتید زبان و ادبیات فارسی قرار گیرند. اگر می خواهید هسته جدید در زمینه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور ایجاد کنید، برای آن طرح داشته باشید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بهتر است بحث های اجرایی و بحث های علمی و برنامه ای را از هم جدا کنید. شرایطی که در حوزه زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور در سال گذشته اتفاق افتاد، به دلیل وجود نگرانی هایی از مبادلات بین المللی بود که به این بحث تسری یافت.

غلامی با اشاره به اینکه برنامه ما، حمایت گسترده از کرسی های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور است، افزود: بر این اساس در همان زمان ما جلسه ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم و همه آنها برای حمایت از این کرسی ها اعلام آمادگی کردند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به قول مساعدت نوبخت برای تأمین منابع مالی این کرسی ها گفت: بخش قابل توجهی از منابع مالی کرسی ها محقق شده و مابقی آن نیز به زودی محقق می شود. در این زمینه بانک مرکزی نیز همکاری خوبی داشتند البته ما به کمک وزارت امور خارجه نیاز داریم تا همکارانمان با آسایش خاطر بتوانند در خارج از کشور در کرسی های زبان و ادبیات فارسی فعالیت کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: اگر منابع ما در این زمینه افزایش پیدا کند، میزان مبلغ پرداختی اساتید کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور نیز در ماه های آینده افزایش پیدا می کند.

غلامی بار دیگر با تأکید بر اینکه باید برای گسترش کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور برنامه داشته باشید، تصریح کرد: نباید یک مشکل، ما را از موضع خودمان پایین تر بکشاند بلکه ما باید دوباره این جایگاه را به دست بیاوریم.

وی به سامانه اساتید زبان فارسی خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تدوین سامانه برای این اساتید حتی می تواند به یک شبکه علمی در جهان تبدیل شود و استفاده از این ظرفیت ها نباید فراموش شود. همچنین باید در این گونه ارتباطات، از تکنولوژی و نوگرایی استفاده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: آموزش زبان ابزاری است که سبب اثرگذاری بیشتر در جهان می شود. ما وقتی در برخی از کشورهای منطقه حضور پیدا می کنیم، شاهد خواهیم بود که مانند گذشته مراسم شعرخوانی برقرار است و حرف های خود را با گفتن شعر آغاز می کنند ولی متأسفانه ادبیات در جامعه ما دگرگون شده است و این موضوع فقط مختص کشور ما نبوده بلکه انگلیسی ها و فرانسوی زبان ها نیز از ادبیاتی که نسل جوان به کار می برند، نگران هستند.

غلامی با بیان اینکه در سال های اخیر پیامک ها به ادبیات ما آسیب زده است، گفت: ما باید برای حفظ و جایگاه زبان فارسی تلاش کنیم و از وزارت آموزش و پرورش بخواهیم دانش آموزان را بیشتر با ادبیات فارسی آشنا کنند.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha