قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۵۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۱۵۰ هکتار از مراتع سقز جنگل کاری می شود

استان ها کردستان سنندج رئیس اداره منابع طبیعی سقز گفت: ۱۵۰ هکتار از مراتع حاشیه سد چراغ ویس با هدف توسعه جنگل و افزایش سرانه فضای سبز جنگل کاری می شود.

۱۵۰ هکتار از مراتع سقز جنگل کاری می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سهراب احمدی روز چهارشنبه اظهار داشت: با هدف توسعه جنگل، افزایش سرانه فضای سبز، کاهش اثرات گازهای گلخانه ای، کنترل فرسایش خاک، جلوگیری از سیل های ویرانگر، افزایش عمر سد، فراهم کردن زمینه های توسعه گردشگری، مراتع اطراف دریاچه سد با گونه های جنگلی بومی جنگل کاری می شود.

وی افزود: در سال های اخیر آتش سوزی، قطع غیرمجاز درختان، خشکسالی، آفات و بیماری ها باعث نابودی جنگل های زاگرس شده و عواقب زیان باری را به جنگل ها و طبیعت این مناطق وارد کرده است.

رئیس اداره منابع طبیعی سقز با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل در این شهرستان وجود دارد، گفت: این ۱۲ هزار هکتار جنگل نقش مهمی در جذب ریزگردها و کاهش اثرات گازهای گلخانه ای داشته است و با ایجاد مناظر زیبا در توسعه اکوتوریسم بسیار موثر و مفید است.

احمدی یادآور شد: در پروژه جنگل کاری مشارکتی، زمین و نهال اقتصادی جنگلی بومی به مجری واگذار می شود و با کسانی که در این طرح شرکت می کنند، همکاری لازم را انجام خواهیم داد.

وی بر لزوم فرهنگ سازی برای حفظ جنگل های زاگرس تاکید کرد و افزود: بصورت مداوم کلاس ها و جلسات آموزشی برای روستایان تشکیل داده شده و خطرات نابودی منابع طبیعی به آنان گوشزد می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز گفت: با دهیاران تفاهم نامه همکاری منعقد شده که براساس آن آنان باید اکیپ های محلی را تشکیل و با امکاناتی همچون سمپاش های تراکتوربند اطفای حریق کنند که تاکنون چند دهیار در این ارتباط همکاری خوبی داشته اند.

احمدی از فراخوان اجرای طرح جنگل کاری مشارکتی در سقز خبر داد و افزود: به کشاورزان و روستاییان سقز با اولویت روستاهای واقع در حاشیه سدهای چراغ ویس و شهید کاظمی و کشاورزان دارای منابع آبی مجوز دار هستند توصیه می کنیم که در این طرح حیاتی شرکت کنند.

وی اضافه کرد: با هدف جلب مشارکت روستاییان و بهبود معیشت آنها و حفظ و صیانت از اراضی ملی و کاهش فرسایش خاک و افزایش ذخیره سازی منابع آبی اقدام به عقد قرارداد اجاره اراضی ملی به صورت جنگل کاری مشارکتی و در قالب طرح طوبی ماده ۳ با کشت گونه های بادام، گردو، بنه، گلابی وحشی، زالزالک، بلوط و سماق انجام میدهیم.

رئیس اداره منابع طبیعی سقز اظهار داشت: علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به واحد جنگل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز واقع در میدان قدس مراجعه کنند تا از چگونگی و شرایط این طرح آگاه شوند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

۷۳۴۵ / ۳۰۳۴

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha