قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۵۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شرط آمریکا برای تجهیز عربستان به فناوری هسته ای

جهان آمریکاتهران ریک پِری وزیر انرژی آمریکا سه شنبه شب گفت: ایالات متحده در صورتی عربستان را به فناوری هسته ای مجهز می کند که ریاض با بازرسی های سرزده و گسترده آژانس بین المللی…

شرط آمریکا برای تجهیز عربستان به فناوری هسته ای

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم"، پری که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: در پیامی به آنان (سعودی ها) شروط ایالات متحده  در این زمینه بیان شد، شروطی که در مورد امضای پروتوکل های الحاقی توسط ریاض و انجام بازرسی های مناسب و دقیق توسط آژانس در عربستان است.

وزیر انرژی آمریکا افزود: ما (کشوری) بزرگ هستیم و شرایط بازی در این سطح را می دانیم و پروتوکل الحاقی برای این کار مناسب است.

کشورهای عضو ان.پی.تی در سال ۱۹۹۷ برای جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای توافق نامه تازه ای را بنام "پروتکل الحاقی" امضا کردند. این سند اختیارات آژانس را برای نظارت بر نحوه عملکرد کشورهای عضو نسبت به وضعیت قبل از آن بسیار افزایش می دهد.

عربستان قصد دارد، سال آینده میلادی مناقصه ساخت نخستین نیروگاه هسته ای را با حضور شرکت های آمریکایی، روسی، کره جنوبی، چینی و فرانسوی برگزار کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان هفته گذشته گفت که ریاض، خواستار غنی سازی اورانیوم برای برنامه هسته ای اش است؛ مسأله ای که احتمالاً مذاکرات عربستان با دولت آمریکا در مورد توافقی اتمی و نقش شرکت های آمریکایی در ریاض را پیچیده می کند.

وزیر انرژی آمریکا در حالی از شرط خود برای تجهیز عربستان به فناوری  هسته ای گفت که شرکت دولتی "روس اتم" بتازگی ساخت نیروگاه اتمی با طراحی جدید را به ریاض پیشنهاد داده است.

سند نهایی نشست کمیسیون دولتی همکاری های روسیه و عربستان سعودی بتازگی انتشار یافت و در این سند به ساخت نیروگاه هسته ای و  رآکتورهای با قدرت پایین اشاره شده است.

مذاکره شرکت روس اتم با عربستان سعودی برای ساخت رآکتور هسته ای با قدرت پایین از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha