قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۴۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گران ترین سفر خارجی مدیران شهرداری مشهد «فاش» شد/ ستون خالی دستاوردها در جدول سفرهای خارجی

گرانترین سفر خارجی ثبت شده در«فاش» یک ماموریت هفت روزه به کره جنوبی است که ۱۳ نفر از مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، در آن شرکت کرده اند و ۱۸ هزار و ۲۰۰ یورو هزینه برای شهرداری مشهد در برداشته است.

گران ترین سفر خارجی مدیران شهرداری مشهد «فاش» شد/ ستون خالی دستاوردها در جدول سفرهای خارجی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، اگر نگوییم همیشه اما در بیشتر مواقع شهرداری ها در مظان اتهام فساد مالی هستند و از طرفی مطالبه شفافیت از سوی مردم، به عنوان یک خواسته منطقی و قانونی همیشه وجود داشته است.

شهرداری مشهد هم در راستای شعار شفاف سازی فعالیت های اقتصادی، سامانه فاش را در اوایل سال ۹۷ راه اندازی کرد.

انتقاد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی به کاستی های سامانه فاش

در حالی که مسؤولان شهرداری هدف از این اقدام را شفاف سازی اطلاعات مالی شهرداری برای شهروندان عنوان کردند، اما نقدهای زیادی هم به سامانه فاش وارد بوده و هست.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد یکی از منتقدان این سامانه بود که در شصت و پنجمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور خود خواستار شفافیت بیشتر شهرداری مشهد با شهروندان شد.

محمد حاجیان شهری در بخشی از نطق خود گفت: در سامانه فاش باید مواردی مانند بارگذاری تمام پروژه ها با امکان تحلیل هزینه، چگونگی تأمین بودجه شهرداری، نحوه جذب و به کارگیری نیروها، میزان حقوق کلیه افراد و به ویژه مدیران شهرداری برای شهروندان قابل مشاهده باشد.

درخواست شفاف سازی سفرهای خارجی مدیران شهری از سوی عضو شورای شهر مشهد

وی با بیان اینکه مواردی مانند فهرست هبه های شهرداری باید در سامانه فاش در معرض دید عموم قرار گیرد، خواستار شفاف سازی سفرهای خارجی مدیران شهرداری با ذکر دلیل و الزام آن و همچنین انواع مناقصه و مزایده و متن تمامی قراردادهای سرمایه ای مشارکتی با امتیازات واگذار شده نیز شد.

همین انتقادات و درخواست ها شاید باعث شد، مدیران شهری مشهد، صبح امروز به فاش کردن اطلاعات ماموریت های خارجی مدیران شهرداری هم در این سامانه بپردازند.

طبق گفته معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، در مرحله اول این طرح، اطلاعات مربوط به ماموریت خارجی مدیران و کارکنان شهرداری شفاف سازی شده و در مرحله بعد، مأموریت خارجی اعضای شورای اسلامی شهر نیز بارگذاری می شود.

به این ترتیب مردم می توانند با مراجعه به سامانه فاش، اطلاعات مربوط به ماموریت های خارجی انجام شده مدیران شهری را مشاهده کنند.

در این بخش، نام شخص، مرجع هماهنگ کننده، مقصد مأموریت، اعضای هیأت اعزامی، سال انجام مأموریت، مدت زمان، هدف و ضرورت مأموریت و هزینه های انجام شده به تفکیک در معرض دید عموم قرار داده شده است. 

نگاهی گذرا به لیست ماموریت های خارجی مدیران شهری، در این سامانه، برایتان فاش می کند از سال ۸۲ تا الان، مدیران شهری کلانشهر مشهد، ۸۶ مأموریت خارجی رفته اند.

چه کسی به اولین مأموریت خارجی مدیران شهری مشهد رفت؟

اولین مأموریت اما مربوط به سفر ۱۱ روزه مدیر شهری، غلامرضا زعیمی، مدیر سازمان پایانه های مسافربری مشهد در سال ۸۲ برای بازدید از پایانه های موفق مسافربری کشورهای چین و مالزی و با هدف آشنایی با جدیدترین فناوری کشورهای پیشرفته در زمینه احداث پایانه های مسافربری است، این سفر برای شهرداری مشهد، ۲ هزار و ۹۰۰ یورو هزینه داشته است.

مأموریت های خارج از کشور دوره پنجم مدیریت شهری مشهد که از شهریور ۹۶ مسؤول خدمت به این شهر شدند، با سفر چهار روزه یک نفر از کارشناسان اداره روابط خارجی شهرداری مشهد به شهر سئول در کره جنوبی آغاز شد.

موضوع این سفر شرکت در نشست دفاتر آموزشی متروپلیس و نیز نشست استراتژیک دفاتر آموزش و برنامه ریزی برای سه سال آینده بیان شده است.

گرانترین سفر مدیران شهری با ۱۸ هزار و ۲۰۰ یورو هزینه 

آخرین سفر ثبت شده در سال ۹۸، یک مأموریت هفت روزه به کره جنوبی است که ۱۳ نفر از مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، در آن شرکت کرده اند.

موضوع این مأموریت، شرکت در دوره آموزشی شهر هوشمند به منظور ارتقاء آگاهی مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، ارائه گزارش اقدامات شهرداری در حوزه هوشمندسازی و دریافت گواهینامه و در نهایت انجام بازدیدهای تخصصی و فنی از مراکز و سامانه های هوشمند پایتخت کره جنوبی بیان شده است.

اگر چه هزینه هتل محل اقامت، با کشور میزبان بوده اما هزینه بلیط این هیأت ۱۳ نفره، هزار و ۴۰۰ یورو یعنی ۲۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه برای شهرداری مشهد دربرداشته است.

در گزارش دستاوردهای این مأموریت گران قیمت، یک نکته پایانی وجود دارد که شاید بتوان گفت چکیده یک خطی این سفر است که با رنگ آبی و با فونت درشت نوشته است: «شهر هوشمند، حکمرانی هوشمند و مردم هوشمند می خواهد، بقیه ابزار است که درست می شود!»

این در حالی است که همین مأموریت هفت روزه که در سال جاری فقط هزینه بلیطش برعهده شهرداری مشهد بوده، سال قبل با حضور فقط یک نفر از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هزینه کل هزار و ۶۰۰ یورو انجام شده است.

دیگر مأموریت خارجی مدیران شهری در سال ۹۸، سفری چهار روزه به کشورهای آرژانتین و اروگوئه برای شرکت در نشست ها و کمیته های تخصصی و جلسه های ویژه UCLG و ارائه پروژه منتخب مشهد(طرح شلوغ بازار)، شرکت در نشست هیأت مدیره متروپلیس و ارائه گزارش فعالیت های مشهد در خصوص شبکه زنان و آموزش در هیأت مدیره و شرکت در میزگرد اختصاصی مشورتی شهرداران است که توسط چهار نفر و با هزینه کل ۱۱هزار و ۲۰۰ یورو یعنی حدود ۱۴۰ میلیون تومان به انجام رسید.

دستاوردهای این مأموریت نیز، اگرچه بارگذاری شده اما به علت مشکل فنی، قابل مشاهده نیست.

ماموریت خارجی با هزینه صفر!

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید هزینه اولین مأموریت خارجی دوره پنجم مدیریت شهری، که در ردیف ۹، سفرهای خارجی در سامانه فاش وجود دارد، صفر است!

نکته جالب اینکه محل تامین اعتبار این مأموریت هم معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد ذکر شده است و صحبتی از قبول هزینه ها توسط کشور میزبان نیست، پس چرا هزینه صفر است؟!

۸ کشور مقصد مأموریت های خارجی مدیران شهرداری مشهد 

۱۵۰ نفر ـ روز سفر به کشورهای کره جنوبی، ژاپن، فرانسه، آفریقای جنوبی، آلمان، سوئیس، آرژانتین و اروگوئه حاصل یازده مأموریت مدیران شهرداری از سال ۹۶ تاکنون است.

موضوع مأموریت های خارجی مدیران شهری مشهد 

موضوع این ۹ مأموریت دامنه گسترده ای از شرکت در نشست استراتژیک دفاتر آموزش و برنامه ریزی برای سه سال آینده، شرکت در اجلاس جهانی متروپلیس، بازدید از نمایشگاه بین المللی حمل ونقل عمومی، دوره آموزشی دولت الکترونیک، اجلاس جهانی مدیریت ریسک تا دوره آموزشی شهر هوشمند را شامل می شود.

هزینه کل سفرها طی دو سال اخیر ۶۲۵ میلیون تومان است

همچنین هزینه کل این سفرها ۵۰ هزار و ۱۰۰ یورو است که اگر با نرخ امروز یورو در بازار مشهد، ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بسنجیم، باید گفت هزینه کل بلیط و اقامت در این یازده ماموریت حدود ۶۲۵ میلیون است.

البته شایان ذکر است در بعضی از این مأموریت ها اعضای شورای شهر مشهد هم مدیران شهری را همراهی کرده اند که متأسفانه هنوز اطلاعات مربوط به سفرهای ایشان، در سامانه بارگذاری نشده است.

دستاوردهای این مأموریت های خارجی برای مردم مشهد چیست؟ 

حتما برای شما هم این سؤال پیش آمده که دستاوردهای این سفرهای پرهزینه برای شهروندان مشهدی چیست؟ 

سامانه فاش می گوید، ۸۵ مأموریت از مجموع ۸۶ مءموریت خارجی مدیران شهری مشهد بدون دستاورد بوده، چرا که جز در دو سفر اخیر، بیان نشده است، البته یکی از این ۲ هم به علت مشکل فنی، قابل مشاهده نیست، در سایر سفرها، ردیف دستاوردها در سایر سفرها خالی است.

البته صرف نظر از کاستی های سامانه فاش، باید گفت این سفرها حتما دستاوردهایی برای شهرمان داشته که اینجا ذکر نشده و شاید بهتر بود اول همه اطلاعات تکمیل و سپس در دسترس عموم قرار می گرفت.

امید آنکه این اقدام خوب شهرداری، پس از تکمیل و رفع نواقص، از طرفی الگویی برای سایر دستگاه های اجرایی شود و از سوی دیگر دستاویز سوءاستفاده ها و عقده گشایی های حزبی و سیاسی نشود.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha