قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۴۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

ایران رتبه ۱۵ رشد علمی جهان را دارد/ جامعه محوری آینده آموزش عالی

ساری - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران از نظر رشد علمی در جهان بین رتبه ۱۵ و ۱۶ است و باید این رشد علمی را حفظ کنیم.

ایران رتبه ۱۵ رشد علمی جهان را دارد/ جامعه محوری آینده آموزش عالی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، منصور غلامی عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان به وضعیت جامعه دانشگاهی در کشور اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب از نظر نیروهای کارشناسی وابسته به کشورهای دیگر بودیم و پزشکان و مستشاران و غیره خارجی بود و از یافته های علمی دیگر کشورها استفاده می کردیم.

وی افزود: به دلیل ماهیت انقلاب اسلامی و اراده ای که برای استقلال داشتیم از خدمات و مشاوره فنی و مهندسی خارجی بی نیاز شدیم و دانشگاه ها خلاء موجود را پرکردند و اکثریت مدیران در داخل کشور تربیت می شوند و فارغ التحصیلان داخلی هستند.

وی ادامه داد: دانشگاه های ما با همه کم و کاستی ها موجود به کشور خدمت کرده اند اما به دلایلی هنوز نتوانستیم بخشی از فارغ التحصیلان را جذب کنیم و با این مشکل روبرو هستیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تقدیر از حمایت های مسئولان مازندران به تاریخچه آموزش عالی کشور در بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: دهه اول بعد از انقلاب وظیفه تامین و تقویت نیروی انسانی کشور را داشتیم و این هدف محقق شده است.

غلامی یادآور شد: بسیاری از دانشمندان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها مشغول علم آموزی و تولید علم هستند و باید از این سرمایه برای پیشرفت علمی استفاده کنیم.

وی گفت: دانشگاه ها در دهه دوم و سوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عرصه تولید علم ورود پیدا کردند و جایگاه رشد علمی کشور در علوم بین ۱۵ تا ۱۶ در جهان است و این جایگاه از عالم پروربودن منتج شده است.

وزیر علوم با اشاره به پیشرفت های علمی ایران در جهان عنوان کرد: در دهه بعد از انقلاب اسلامی، رویکرد بهره برداری از دانش و فناوری های علمی مبتنی بر تولیدات داخلی است و در زمینه های مختلف متکی به دانش دانشمندان منطقه خود هستیم.

پارک های فناوری در آسیای غربی نمونه هستند

غلامی با اشاره به وود ۱۹۷ مرکز رشد، ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور که در منطقه و آسیای غربی نمونه هستند افزود: اشتغال ایجاد شده در شرکت های دانش بنیان در کشور قابل توجه است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اظهار اینکه به بخش دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین ورود پیدا کردیم تصریح کرد: در زمان گذشته تعاملات بین دانشگاه ها و سازمان ها کم بود اما در ۱۰ سال گذشته این رویکردها عوض شده است و اکنون قرارداهای بسیار بزرگی با محیط زیست، نفت در بخش اکتشاف و استخراج داریم.

وی با بیان اینکه سال قبل شش قرارداد با وزارت نفت داشتیم که سه تا چهار قرارداد بین دانشگاه های استانی با وزارت نفت بوده است گفت: دانشگاه علوم کشاورزی ساری سه قرارداد مهم و بزرگ را در حوزه کشاورزی منعقد کرده است.

وزیر علوم همچنین با اظهار اینکه بخشی از قراردادهای پژوهشی با صنایع دفاعی منعقد شده است گفت: باید به طور جدی با دستگاه های اجرایی وارد مذاکره شد.

وی از تعریف میز عرضه نیازهای دستگاه های اجرایی و نهادها در نمایشگاه هفته پژوهش خبر داد و گفت: 110 نیاز از سوی دستگاه های اجرایی ارائه شد و 11 قرارداد در نمایشگاه منعقد شده است.

غلامی با بیان اینکه جهان برمبنای علم و دانش مدیریت می شود گفت: نمی توانیم فارغ از دانش روز در عرصه مدیریتی موفق باشیم و باید از ظرفیت مشاوران و دانشگاه استفاده کنیم و آینده آموزش عالی کشور باید به سمت ارتباط وسیع تر با جامعه پیش رود.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha