قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۳۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دستگاه های اجرایی کرمان ملزم به مناسب سازی محیط برای سالمندان و معلولان شدند

استان ها کرمانکرمان استاندار کرمان مدیران دستگاه های اجرایی این استان را موظف به اجرای سند راهبردی سالمندی و مناسب سازی محیط اداری و عمومی برای استفاده سالمندان و معلولان از خدمات…

دستگاه های اجرایی کرمان ملزم به مناسب سازی محیط برای سالمندان و معلولان شدند

محمدجواد فدائی روز دوشنبه در شورای سالمندی استان کرمان افزود: بحث سالمندان هم به لحاظ قانونی در قانون اساسی و برنامه ششم توسعه به آن توجه شده و هم  از نظر شرعی در قرآن و سنت پیامبر(ص) به اهمیت آن اشاره و تاکید شده است.  

استاندار کرمان با اشاره به سنت پیامبر(ص) پیرامون اهمیت سالمندی تصریح کرد: پیامبر اکرم در این روایت احترام به سالمندان را احترام به پیامبر می داند و همگان را نسبت به توجه به آن ها سفارش می کند.

فدائی اظهار داشت: گاهی اوقات عرض یک پیاده رو به گونه ای است که استفاده از آن را برای معلولان و سالمندان با مشکل مواجه می کند و اگر مسئولان خودشان را به جای معلولان بگذارند پی به مشکلات این قشر خواهند برد.

وی افزود: خوشبختانه در سند راهبردی سالمندی وظایف همه دستگاه ها در قبال سالمندان مشخص شده است و از همه دستگاه های اجرایی می خواهیم نسبت به وظایف قانونی خود در قبال سالمندان و مناسب سازی محیط برای استفاده این اقشار متناسب با وظایف محوله براساس سند سالمندی، عمل کنند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه دستگاه های اداری استان باید گزارش کتبی مبنی بر فعالیت مناسب سازی ادارات خود طی دو سال گذشته را ارائه کنند تصریح کرد: این گزارش ها توسط کارشناسانی مورد بررسی و راستی آزمایی قرار گیرد تا بتوانیم دریک برنامه زمان بندی مشخص شرایط حضور معلولان و سالمندان در ادارات به سادگی فراهم شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به وجود حدود ٩.٢ درصدی جمعیت سالمند در کشور گفت: این آمار در سرشماری سال ١٣٩٠ در استان کرمان حدود ٦.٧ درصد(شش و هفت دهم درصد) بوده است که اکنون به ٨.٢ درصد (هشت و دو دهم درصد) رسیده است.

عباس صادق زاده تصریح کرد: سند راهبردی سالمندی به همت استانداری رونمایی شده و نقشه راهی برای تمام دستگاه های استان است و با وجود اینکه جلوی رشد سالمندی را نمی توانیم بگیریم اما باید برای سالمندی برنامه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سند سالمندی دستگاه ها موظف به اجرای برنامه های این سند هستند عنوان کرد: سند راهبردی سالمندی به تمام دستگاه های اجرایی استان ابلاغ شده است و رویکرد مناسب سازی در استان به یک نیمه فرهنگ تبدیل شده و در دستور کار قرار دارد.

۷۴۴۰ / ۵۰۵۴

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha