قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۲۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فارس من| مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی برخورد قهری با فعال صنفی پرستاری را تکذیب کرد

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی گفت: برنامه جابجایی کارکنان بیمارستانهای تامین اجتماعی از سه ماه پیش در حال پیگیری است و هفت نفر جا به جا شدند، اما چون این موضوع همزمان با پیگیری های توکلی(یک نفر از فعالان صنفی پرستاری) و یک اختلاف نظر با مدیر بیمارستان فارابی شد، این سوء تفاهم برای این شخص و همکارانشان ایجاد شد که جابجایی در اثر پیگیری مطالبات صنفی است.

فارس من| مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی برخورد قهری با فعال صنفی پرستاری را تکذیب کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، مطالبات جامعه پرستاری در مشهد و اعتراض به عدم اجرای درست قانون ارتقای بهره وری و بازنشستگی زودهنگام، موضوعی است که در چند ماهه اخیر واکنش هایی را از طرف پرستاران برانگیخته است.

پیگیری جدی و مستمر این موضوع از طرف یکی از فعالان صنف پرستاران، اما موضوعی است که به اعتقاد جامعه پرستاری، باعث مشکلاتی برای وی شد، پرستاران نیز شرح ماجرا و نارضایتی خود را از این موضوع در مطلبی با عنوان «برخورد قهری با فعالان صنفی پرستاری مورد قبول جامعه بزرگ پرستاران کشور نیست» در سامانه «فارس من» ثبت و درخواست پیگیری موضوع را داشتند.

برای پیگیری موضوع به دفتر مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی رفت و با وی به گفت وگو نشست.

حمید باستانی در مشهد گفت: قانون ارتقاء بهره وری برای مشاغل سخت و زیان آور مبنایش ۲۰ سال سابقه بیمه در همان عنوان شغلی است، پرستاری هم جزو این مشاغل است ولی در مورد کسانی است که ۲۰ سال بیمه در همان عنوان شغلی داشته باشند، تا سال ۹۷ هم توسط ما اجرا می شد.

قانون ارتقاء بهره وری شامل حال پرستاران تأمین اجتماعی نمی شود

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی به علت توقف اجرای این قانون هم اشاره کرد و گفت: بازنشستگی زودتر از موعد برای پرستاران از سال ۹۷ به این علت متوقف شد که معاونت حقوقی سازمان تأمین اجتماعی از دیوان عدالت اداری رأی گرفت مبنی بر اینکه کارکنان سازمان تامین اجتماعی مانند کسانی که مشمول قانون استخدام خدمات کشوری هستند (که پرستاران وزارت بهداشت هم جزو این ها هستند) مبنای محاسبه سوابقشان برای بازنشستگی ۲۵ سال باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پرستارانی با قانون کار، مشغول هستند، برای بازنشستگی شان ۲۰ سال کافی است، اما کسانی که طبق قانون تامین اجتماعی کار می کنند، حقوق و مزایایشان بیشتر است و مشمول آن قانون بازنشستگی زودتر از نوعد نمی شوند، مثلا یک پرستار در قانون کار ۲میلیون تومان دریافتی دارد در حالی که پرستاران تأمین اجتماعی ۳ یا حتی ۴ برابر حقوق و مزایا دریافت می کند. 

داستانی با بیان اینکه مبنا قانون است و قانون الزامش به کسانی هست که طبق قانون کار حقوق و مزایا می گیرند، افزود: ما تابع قوانین سازمان بالادستی خودمان هستیم و تا وقتی که سازمان این افراد را می پذیرد ما اسامی را رد می کنیم، با ما مکاتبه شده است و حق نداریم زیر ۲۵ سال اسم کسی را برای بازنشستگی رد کنیم.

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی تصریح کرد: قانون ارتقاء بهره وری ایراد قانونی دارد و وظیفه داریم از قانون پیروی کنیم.

سازمان تأمین اجتماعی از دیوان عدالت اداری رأی گرفته است

وی در پاسخ به اینکه پس چگونه می شود که پرستاران اظهار می کنند چند تن از همکارانشان توانسته اند برای بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه، از دیوان عدالت اداری حکم بگیرند؟، اظهار کرد: طبق اطلاعاتی که ما داریم، دیوان عدالت اداری تهران بر علیه بعضی همکاران شاکی رای داده و طی ۶ ماه گذشته هم موردی نبوده که بتوانند رأی مثبت بگیرند و با ۲۰ سال بازنشسته شوند.

داستانی در توجیه این دوگانگی قانون برای پرستاران مشمول قانون تأمین اجتماعی و قانون کار، گفت: بر اساس قانون ارتقای بهره وری، پرستارانی که طبق قانون کار حقوق می گیرند، قانون موظف است بعد از ۲۰ سال با بازنشستگی آن ها موافقت کند، مثلا ما همکاران قراراداری داریم که به صورت قانون کار با ما کار می کنند و موظفیم قبل از ۲۰ سال آن ها را برای بازنشستگی معرفی کنیم.

ضرایب 1.5 برابر شیفت شب و ایام تعطیل اعمال می شود

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی ضمن رد اظهارات پرستاران مبنی بر اینکه سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه ای پر کردن شیفت مؤظف پرستاران با استفاده از ضرایب 1.5 برابر شیفت شب و ایام تعطیل را غیرممکن دانسته که برخلاف نص صریح آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهره وری است، بیان کرد: دقیقا این ضریب ۱.۵ حساب می شود، حتی طبق قانون بهره وری پرستاران در شیفت شب اجازه خواب ندارند.

هزینه استراحت پرستاران در شیفت شب را پرداخت می کنیم 

وی ادامه داد: ما به پرستاران در شیفت شب گفتیم کسی را جای خود بگذارند و استراحت کنند، این برای ما هزینه در بردارد، چون باید در هر شیفت یک نفر را پرستار بیشتر داشته باشیم، اما به خاطر آسایش آن ها و خدمت رسانی بهتر به بیماران این هزینه را پذیرفته ایم، همین الآن بخواهیم نص قانون را با جزئیاتش اجرا کنیم که کار خیلی برایشان سخت می شود، اگر بخواهیم شیفت خواب را حذف کنیم، یک پرستار از هر بخش کم می شود و به لحاظ هزینه ای و نیروی انسانی به نفع ما است، اما این کار را نمی کنیم، سال جاری استخدامی داشتیم تا سختگیری روی آن ها نباشد و تمامی هزینه ها را متحمل می شویم.

داستانی با تاکید بر اینکه پرستاری خدمت گذارترین و تاثیرگذارترین حرفه در فعالیت های درمانی است، ادامه داد: اصلی ترین حلقه قانون است و هیچکس نمی تواند تأثیر آن را نادیده بگیرد، در این نکته که حق و سهم آن ها بیشتر از این ها است، شکی نیست، اما ما تابع قانون هستیم و اگر امروز اعلام کنند مزایای آن ها بیشتر شود، خوشحال می شویم زمانی که قانون ۲۰ سال بود ما بیشتر از سایر استان ها به این وظیفه عمل می کردیم.

قانون تعرفه گذاری بعد از گذشت ۱۲ سال هنوز اجرا نمی شود!

بخشی از مطالبات صنفی پرستاران اما مربوط به قانون تعرفه گذاری مصوب سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی است، در این قانون ذکر شده که ظرف مدت ۶ ماه باید سازوکار اجرایی آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای عالی بیمه و نظام پرستاری تعریف و اجرا شود.

بر اساس این قانون، کارانه های پرستاران باید بر اساس قانون تعرفه گذاری محاسبه و پرداخت شود، اما به گفته فعالان صنفی پرستاری، بعد از گذشت ۱۲ سال، هنوز اصل قانون تعرفه گذاری نیز در هاله ای از ابهام است و هر زمان نظام پرستاری آن را پیگیری می کند همکاری لازم از طرف شورای عالی بیمه و وزات بهداشت انجام نمی شود.

ممکن است تعرفه گذاری به ضرر پرستاران تمام شود

نظر مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی را در این باره جویا شدم، وی گفت: تعرفه هم یک قانون است و مجلس آن را به وزارت بهداشت و دولت تکلیف کرده است که باید تعرفه ها را اعلام کنند، آن ها کار خود را انجام دادند، وزارت بهداشت باید تعرفه ها را اعلام کند و ضمن اینکه با توجه پرداختی های خوب ما در سازمان تأمین اجتماعی ممکن است تعرفه گذاری به ضرر پرستاران تمام شود، پرداختی های ما در سازمان تامین اجتماعی خوب است و تا حدود زیادی پوشش می دهیم، اما این هم قانون است و ما قانون را که حق آن هاست برایشان اجرا می کنیم ما در برابر قانون مقاومت نمی کنیم.

داستانی با تاکید بر اینکه اصناف حق دارند حرف های خود را در مجامع عمومی مطرح کنند، خاطرنشان کرد: ما هم سعی کردیم فضای آرامی برای بیان نقدها ایجاد کنیم، اما این را هم بدانید رضایت شغلی پرستاران در سیستم های ما از بین مراجعان و همکاران بالای ۸۰ درصد است.

وی با بیان اینکه ما سعی می کنیم نسبت به پرستاران اغماض و تعامل داشته باشیم، متذکر شد: یکی از قانون هایی که ما حساسیت به خرج ندادیم و به تکلیف قانونی خود عمل نکردیم این است که طبق قانون ارتقاء بهره وری، پرستاری می تواند از این قانون استفاده کند که در بخش خودش کار کند و در بخش خصوصی نباشد، اکنون خیلی از پرستارهای ما در بخش خصوصی هم مشغول هستند، ما هم اطلاع داریم، اما به دلیل رعایت حالشان، آن ها را از شمول این قانون خارج نمی کنیم.

تغییر محل خدمت فعال صنفی پرستاری ربطی به پیگیری مطالبات صنفی توسط ایشان ندارد 

نظر مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی را درباره تغییر محل خدمت یکی از فعالان صنف پرستاری به خاطر حمایت از مطالبات صنفی جویا شدم، موضوعی که دغدغه تعداد زیادی از پرستاران شده و با ثبت کمپینی در این خصوص، درخواست پیگیری آن را داشتند.

داستانی ضمن رد این موضوع، توضیح داد: ما در سازمان، یک برنامه چرخشی داریم و هر چند وقت یک بار همکاران را در مراکز درمانی مختلف جابه جا می کنیم تا عدالت شغلی حفظ شود، به عنوان مثال حدود ۳ ماه پیش تکنسین های دارویی، دندانپزشکان و کارشناسان آزمایشگاه را جا به جا کردیم.

وی افزود: برای اینکه حوزه درمان ما بررسی هایی را انجام دهد، این کار باعث می شود پرستار و بهیاری که در درمانگاه یا بیمارستان کار می کند حرفه ای شود، تجربه کسب کند، نمی شود یک نفر ۲۵ سال فقط در بیمارستان باشد، می دانید که قانون ارتقاء بهره وری شامل حال کارکنان بخش بستری است، مثلاً شامل افراد مراکز سرپایی نمی شود چون شیفت شب ندارند وقتی بازدید می رویم، همکاران بخش های سرپایی می پرسند تا کی باید اینجا باشیم، آیا برنامه ای ندارید؟

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: فارغ از تمام این بحث ها، این برنامه جابجایی از سه ماه پیش در حال پیگیری است و هفت نفر جا به جا شدند، اما چون این موضوع همزمان با پیگیری های توکلی و اختلاف نظر وی با مدیر بیمارستان فارابی شد، این سوءتفاهم برای او و همکارانشان ایجاد شد که جابه جایی در اثر مطالبات صنفی است.

داستانی تصریح کرد: وقتی توکلی برای ما توضیح داد که این جابه جایی محل خدمت، آن هم در آستانه بازنشستگی تأثیر منفی در حقوق و مزایای ایشان دارد، ما هم پذیرفتیم و اکنون نیز مدتی است ایشان در بیمارستان ۱۷ شهریور مشغول فعالیت است.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha