قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۱۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشریه ژاپنی تنش در تنگه هرمز را برای محموله های غیرنفتی نیز خطرساز دانست

جهان دفتر پکنپکن تارنمای نیکی ژاپن در گزارشی آورده است که تشدید تنش ها بین آمریکا و ایران در تنگه هرمز خطری جدی برای حمل محموله هایی غیر از انرژی برای سراسر دنیا است.

نشریه ژاپنی تنش در تنگه هرمز را برای محموله های غیرنفتی نیز خطرساز دانست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این روزنامه روز یکشنبه در گزارش نوشته است که بحران در تنگه هرمز فقط برای محموله های انرژی خطرساز نیست بلکه بسیاری از محموله های دیگر کشورها نظیر آلومینیم و فراورده های شیمیایی و پتروشیمی از این منطقه عبور می کند.

گزارش ادامه می دهد بسیاری از کشورهای دنیا برای تامین نیازهای ذی ربط به واردات محموله های یاد شده از این بخش از دنیا نیازمند هستند و هرچقدر این تنش ها بیشتر شود برای آنها زیان آور خواهد بود.

نیکی می نویسد بخصوص خطر وقتی بیشتر احساس می شود که کشورهای منطقه خاورمیانه در حال کاستن از اتکای خود به صادرات نفت هستند و نمی خواهند تنش ها برای آنها مشکل ساز شود و بخشی از نفت را نیز آمریکا تامین می کند.

گزارش مرکز تجارت جهانی حاکی است که خاورمیانه محل تامین ۳۰ درصد از کل فراورده های پتروشیمی دنیاست و ۱۶ درصد آلومینیوم را نیز تامین می کند.

بنا به نوشته این رسانه ژاپنی این کشور بسیاری از مواد مورد نیاز خود را از خاورمیانه تامین می کند و وابستگی بسیار بالایی به واردات این فراورده ها دارد و بحران در تنگه هرمز برایش خطر محسوب می شود.

چین و ژاپن، آسیای جنوب شرقی، آمریکا شمالی و جنوبی بسیاری از فراورده های مورد نیاز خود را از خاورمیانه تامین می کنند زیرا کشورهای زیادی در این منطقه با داشتن ویژگی هایی چون برق ارزان و نفت می توانند این فراورده ها را با کیفیت بالا تولید و با قیمت پایین عرصه کنند.

گزارش حاکی است کشورهای حوزه تنگه هرمز هر روز نقش تعیین کننده تری در اقتصاد آسیا ایفا می کنند مثلا چین در سال ۲۰۱۸ میلادی محموله های اتیلن به ارزش حدود ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از این کشورها وارد کرد که ۶.۶ درصد بیش از سال ۲۰۰۸ بوده است.

نیکی نوشته است هر اقدامی با هدف کاهش تنش ها برای کشورهای وارد کننده این فراورده ها سودمند خواهد بود.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha