قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۵۱۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش یک سناتور آمریکایی و چند تحلیلگر به ادعای پمپئو در آمریکا: اتهام زنی به ایران درمورد حمله به آرامکوی عربستان، «غیرمسئولانه و کم خردانه» است

یک سناتور آمریکایی و چند تحلیلگر سیاسی با مردود دانستن ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره حملات به پالایشگاه های نفتی آرامکو، اتهام زنی به ایران را اقدامی کم خردانه توصیف کردند.

واکنش  یک سناتور آمریکایی و چند تحلیلگر به ادعای پمپئو در آمریکا: اتهام زنی به ایران درمورد حمله به آرامکوی عربستان، «غیرمسئولانه و کم خردانه» است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی، واکنش های منفی متعددی را در پی داشت.

سناتور «کریس مورفی» از حزب دموکرات، با «غیرمسئولانه» دانستن چنین اظهاراتی، در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «این یک ساده سازی غیرمسئولانه و نحوه وارد شدن ما به جنگ های کم خردانه است».

مورفی با رد کردن این ادعا که ایران حملات به پالایشگاه های شرکت نفتی آرامکو را انجام داده است، توضیح داد: «سعودی ها و حوثی ها در حال جنگ با هم هستند. سعودی ها به حوثی ها حمله می کنند و آنها نیز پاسخ می دهند. ایران حامی حوثی هاست و بازگیر بدی نیز بوده اما به این سادگی نمی توان حوثی ها را مساوی ایران دانست».

«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز با تاکید بر اینکه حوثی ها را نباید همان ایران دانست، گفت: «سعودی ها جنگی را در یمن به راه انداخته اند. این [اظهارات پمپئو] به طرز غیرقابل باوری کم خردانه، مزوّرانه و خطرناک است».

«اندرو فاینبرگ» خبرنگار آمریکایی حوزه کاخ سفید با بیان اینکه دولت های آمریکا و عربستان هیچ اعتباری در موضوعات مرتبط با ایران ندارند، در توئیتر نوشت: «مشکل چنین ادعاهای پمپئو، که هیچ مدرکی هم برای آن ارائه نمی کند، این است که سعودی ها و حوثی ها سال هاست که با هم در جنگ هستند».

«آرون دیوید میلر» عضو ارشد اندیشکده کارنگی نیز در واکنش به ادعاهای پمپئو، تصریح کرد: «اگر گزارش ها صحیح باشند، پهپادهای حوثی ها این حجم از آسیب را به تولید نفت سعودی وارد کردند، حال می توانید تصور کنید که ایران چه مقدار [آسیبی] می تواند بزند».

ارتش یمن صبح روز شنبه با 10 پهپاد مسلح به دو پالایشگاه شرکت آرامکوی عربستان سعودی حمله کرد که در پی آن روند تولید و صادرات نفت سعودی ها با اختلال مواجه شد. در این حملات دو پالایشگاه نفتی «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در شرق عربستان هدف قرار گرفتند.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد این عملیات یکی از بزرگترین عملیات هایی است که نیروهای ما در عمق سعودی انجام داده و پس از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری افراد شریف و آزاده در داخل عربستان سعودی صورت گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه ضمن اتهام زنی بی سند و مدرک به تهران در جریان عملیات یمنی ها علیه تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان، مدعی شد هیچ شواهدی از اینکه این حمله از سمت یمن انجام شده باشد وجود ندارد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha