قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۴۹۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساخت جامع ترین نرم افزار مدیریتی مدارس «ساراتی» توسط جوانان کردستانی

تعدادی از جوانان کردستانی موفق به ساخت جامع ترین نرم افزار مدیریت هوشمند مدارس با عنوان «ساراتی» شدند که در حال حاضر بیش از 12 هزار مدرسه در کشور از آن استفاده می کنند.

ساخت جامع ترین نرم افزار مدیریتی مدارس «ساراتی» توسط جوانان کردستانی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از سنندج، در هر لحظه از زمان، دنیا هوشمندتر از قبل می شود، روزی نیست که خبرهای جدید از فناوری ها و نرم افزارهای نوین در دنیا مخابره نشود و در این بین آموزش نیز دیگر مسیر سنتی خود را طی نمی کند بلکه روش های نرم افزاری جدید کیفیت آموزش را صد چندان کرده و جایگزین روش های سنتی و ملال آور شده است.

شرکت مهندسی نرم افزاری ساراتی، با تجربه ای موفق در حوزه نرم افزاری و پس از بررسی های بسیار، موفق به طراحی نرم افزاری هوشمند در حوزه مدیریت آموزشی شده است، این نرم افزار علاوه بر مدیریت هوشمند در مدارس، در تمام ساعات شبانه روز هم به صورت آنلاین قابل دسترس است تا ارتباط میان اولیاء با مدارس را به صورت پویا در هر لحظه برقرار نماید.

نرم افزار یکپارچه تحلیل نمرات و مدیریت مدارس ساراتی حاصل تجربه و تلاشی حدودا 15 ساله مسعود زبردست جوان نخبه مریوانی است که خود از دبیران مدارس مریوان بوده و با نیازسنجی که در سطح مدارس انجام داده، اقدام به طراحی مجموعه نرم افزارهای جامعِ مدیریت مدارس ساراتی برای مدارس، با کارآیی سریع، دقیق، آسان و کم هزینه نموده است.

نرم افزاری که تمام مراحل طراحی آن با استفاده از تجارب گردآوری شده مدیران بیش از ۵ هزار مدرسه در سراسر کشور و منطبق با قوانین جاری آموزش و پرورش، توسط یک تیم طراحی و برنامه نویسی حرفه ای طراحی و نوشته شده است.

مجموعه نرم افزارهای جامعِ مدیریت مدارس ساراتی با استفاده از جدیدترین متد و تکنولوژی های روز دنیا برنامه نویسی شده و کلیه نیاز های تحلیلی مدارس ازجمله تحلیل کلاسی، تحلیل جامع فعالیت های درسی، عملکرد دانش آموزان، درصد قبولی و میانگین نمرات، انواع نمودار، ارائه کارنامه با جزئیات کامل، بررسی وضعیت دانش آموز و معلم و ... را پوشش می دهد.

در سنندج برای آشنایی بیشتر با نرم افزار ساراتی با مسعود زبردست مدیرعامل شرکت مهندسی نرم افزاری ساراتی گفت وگویی داشته است که در زیر مشروح آن را می بینید.

ایده اولیه طراحی نرم افزار ساراتی از چه زمانی در ذهن شما شکل گرفت؟

ایده اولیه این نرم افزار از سال 84 شکل گرفت، من دبیر یکی از مدارس شهرستان مریوان بودم و می دیدم که تمام امورات دانش آموزان در مدارس شامل نمره، کارنامه، فعالیت کلاسی و ... بصورت دستی انجام می شود به همین منظور تعدادی فرم طراحی کردم و هر روز بخش جدیدی به این فرم ها اضافه می کردم تا اینکه بعد از مدتی موفق شدم که یکسری از فعالیت های مدرسه را بصورت نرم افزاری کوچک برای استفاده در مدرسه ای که خودم در آن تدریس می کردم، طراحی کنم.

جدای از مدرسه خودتان، مدارس دیگر هم از این نرم افزار استفاده کردند؟

سال 87 اولین مجوز استفاده از نرم افزار ساراتی را از کمیته پیشنهادات اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان دریافت کردم، در آن زمان که از این نرم افزار در مدرسه خودمان استفاده می کردم بطور چشمگیری مورد توجه همکارانم در مدرسه، مسوولین آموزش و پرورش و اولیای دانش آموزان  قرار گرفت و  به همین خاطر تعدادی از مدارس در مریوان شروع به استفاده از این نرم افزار کردند و همین استقبال باعث شد که برنامه خود را بصورت یک نر م افزار کوچک و بروز در آورده و در اختیار سایر مدارس قرار دهم.

در عرض کمتر از سه الی چهار سال حدود هفت هزار مدرسه در سطح کشور از آن استفاده کردند البته هر سال نسخه جدید آن را با امکانات بیشتر و جدیدتر آپدیت و به روز رسانی می کردم.

به تنهایی هم کار طراحی و هم پشتیبانی از نرم افزار را برای این حجم زیاد از مدارس انجام می دادید؟

در آن سال ها فقط بصورت فردی کار می کردم تا اینکه سال ۹۶ از طرف پارک علم و فناوری استان کردستان از من دعوت شد تا فعالیت های خود را در قالب پارک انجام دهم و  بعد از ارائه و دفاع از نرم افزار درحضور کارشناسان و داوران پارک، تاییدیه آنها را دریافت و در همان سال موفق به ثبت شرکت و ادامه فعالیت بصورت تیمی، زیر نظر پارک علم و فناوری استان کردستان شدم.

بعد از ثبت شرکت، تیم برنامه نویسی خود را با حضور تعدادی از جوانان مستعد و توانمند استان تشکیل داده و از اول براساس آخرین تکنولوژی های روز برنامه نویسی، دوباره نرم افزار را طراحی و بازنویسی کردم و مجموعه نرم افزارهای جامعِ مدیریت مدارس در سه نسخه ویندوز، تحت وب و آندروید، هماهنگ با قوانین جاری آموزش و پروش و با استفاده از تجارب گردآوری شده مدیران چندین هزار مدرسه در سراسر کشور ساخته شد، نرم افزاری که هم مدیران، هم دبیران و هم اولیاء و هم دانش آموزان می توانند از خدمات آن استفاده کنند.

نرم افزار ساراتی چه کاربردها و امکاناتی دارد؟

استفاده از نرم افزار ساراتی باعث می شود که اطلاعات لازم و جامع در اسرع وقت، جهت تصمیم گیری های خاص، در اختیار جامعه درگیر با آموزش از جمله مدیران و بازرسان آموزش و پرورش، معاونین، مشاورین، دبیران، دانش آموزان و حتی اولیای دانش آموزان قرار گیرد که در نهایت منجر به تصمیم گیری صحیح مدیران و اولیاء خواهد شد.

بخشی از عملکرد نرم افزار ساراتی به تفکیک کاربران بدین صورت است:

دانش آموزان:

•دسترسی آنلاین به نمرات، تکالیف، برنامه کلاسی و برنامه امتحانات، دروس فوق برنامه

•بروز بودن وظایف و اجتناب از فراموشی تکالیف آموزشی

• ارتباط آسان و سریع با جامعه مدرسه

اولیاء دانش آموزان:

•ارتباط شایسته بین اولیای دانش آموزان با دبیران و عوامل مدرسه بدون اتلاف وقت و هزینه

اطلاع از وضعیت درسی، حضور و غیاب، تکالیف، جداول زمانی امتحانات و نمرات مستمر  فرزند خود، دیالوگ مؤثر بین اولیای دانش آموز و دبیران مدرسه و پشتیبانی از موبایل و تبلت جهت برقراری ارتباط.

دبیران:

ارتباط گسترده با عوامل اداری مدرسه، دانش آموزان و اولیای آنها، پیگیری و تعدیل آنلاین تکالیف و امتحانات دانش آموزان، آسان کاری در مدیریت برنامه درسی و تدریس، گروه بندی و رتبه بندی دانش آموزان، حضور و غیاب آنلاین دانش آموزان، تقویم سالانه برنامه درسی و دفتر نمره هوشمند.

مدیران مدارس:

گزارشات تخصصی در بخش عملکرد دانش آموزی و دبیران، بررسی عملکرد و وضعیت کلاسی، پایه ای و مدرسه ای، تحلیل و مقایسه وضعیت موجود مدرسه با سنوات قبل، گزارشات تخصصی و متنوع در زمینه درصد قبولی و میانگین نمرات، آنالیز غیبت دانش آموزان بر اساس دروس بصورت ماهیانه و کنترل هوشمند وضعیت شهریه و کمک های مردمی.

ادارات آموزش و پرورش:

ادارات کل و ادارات آموزش و پرورش هر منطقه و نواحی، می توانند از طریق پورتال ساراتی، تمامی گزارشات لازم مدارس، از جمله: تحلیل های تخصصی نمرات نوبت ها، برنامه هفتگی، سازمان عملی دبیران و سایر گزارش های مورد نیاز را بصورت آنلاین دریافت نمایند.

استفاده 12 هزار مدرسه از نرم افزار ساراتی

در حال حاضر چه تعداد کاربر از این نرم افزار استفاده می کنند؟

در حال حاضر نزدیک به 12 هزار مدرسه در سطح کشور از نسخه جدید و نسخه قدیمی نرم افزار ساراتی استفاده می کنند، البته جدیداً هم با آموزش و پرورش اقلیم کردستان عراق در حال عقد قرارداد و طراحی نرم افزار ساراتی مطابق با قوانین آموزش و پرورش آنها هستیم که نهایتا تا چند ماه آینده این نرم افزار برای استفاده در مدارس اقلیم آماده خواهد شد که در صورت تأمین نیازهای آنها و رضایت مسؤلین ذیربط، قرار بر این است برای مدارس سایر استان های های عراق هم مورد استفاده قرار گیرد.

اشتغالزایی برای 14 نفر در شرکت مهندسی نرم افزاری ساراتی بدون دریافت یک ریال تسهیلات

چند نفر در شرکت شما مشغول به کار هستند؟

همانطور که می دانیم دولت برای ایجاد یک شغل پایدار در کشور باید هزینه های بالایی پرداخت کند اما شرکت ما، بدون آن که حتی یک ریال تسهیلات و یا کمک های مادی از دولت دریافت کرده باشد، برای 14 نفر بصورت مستقیم ایجاد اشتغال و کارآفرینی کرده و در صورت دریافت مجوز  وزارت آموزش و پرورش و استفاده آن در کل مدارس کشور، اشتغال و کارآفرینی این شرکت تا 50 نفر هم قابل افزایش است.

مشابه صدرصدی این نرم افزار در داخل کشور وجود ندارد

نمونه مشابه این نرم افزار در کشور وجود دارد؟

مشابه صدرصدی این نرم افزار در داخل کشور وجود ندارد بلکه تعداد محدودی نرم افزار که فقط بخش کوچکی از امکانات مدارس را بصورت محدود پوشش می دهند آنهم با قیمت های نجومی در بازار موجود است اما ساراتی جامع ترین، کامل ترین و به روزترین نرم افزار مدیریتی مدارس است آن هم با کمترین قیمت ممکن.

از مشکلاتتان برایمان بگویید...

طی چندین جلسه تخصصی، نرم افزار ساراتی به وسیله کارشناسان آموزش و پرورش مریوان و اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و نظر نهایی آنها این است که این نرم افزار قابلیت انتشار در کل مدارس استان را دارد و در هفتم بهمن ماه 97 طی نامه شماره 5321/101763 به همراه مستندات لازم، از وزارت آموزش و پرورش درخواست تأییده نمودند، همچنین در  بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ که در مردادماه گذشته برگزار شد، دکتر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور در غرفه ما حضور پیدا کردند و قول دادند که شخصاً پیگیر مجوز ما باشند.

نگرانی و گله مندی ما هم بعنوان یک کارآفرین از مسؤلین استانی این است که تعداد مدارس استفاده کننده استان کردستان از چندین استان دیگر کمتر است و این جای تأمل زیادی دارد.

از مسوولین اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان تقاضا داریم برای سال تحصیلی جدید(99-98) زمینه استفاده مدارس استان کردستان از نرم افزار ساراتی را بصورت پایلوت فراهم نمایند تا زمینه ژ ای شود برای استفاده رسمی آن در سراسر کشور.

سخن پایانی...

در آخر از زحمات و حمایت های دلسوزانه مسئولین پارک علم وفناوری استان کردستان و مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان مریوان نهایت تقدیر و تشکر را دارم که از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف ما، دریغ نکرده اند.

 

انتهای پیام/2330/83

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha