قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۴۷۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رحمانی فضلی: تروریست های داعش مشغول بسترسازی برای جنگ در افغانستان هستند

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از شکست داعش در عراق و سوریه تروریست ها به کشورهای خود بازمی گردند و هم اکنون مشغول بسترسازی برای گسترش ناآرامی و جنگ به ویژه در افغانستان هستند.

رحمانی فضلی: تروریست های داعش مشغول بسترسازی برای جنگ در افغانستان هستند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در بیشکک، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با «قشگار جنوشعالیف» وزیر کشور قرقیزستان در شهر «بیشکک» دیدار کرد.

در قالب این دیدار، طرفین طیف وسیعی از مسائل مورد علاقه را مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای این جلسه جنوشعالیف اظهار داشت: در دوران بعد از استقلال، قرقیزستان با چالش های امنیتی فراوانی مواجه شد و تقویت روابط با کشورهای منطقه از جمله ایران یکی از اولویت های دولت قرقیزستان است.

وی افزود: گروه های جنایتکار بین المللی در تمام مناطق جهان تقویت شده اند و تهدیدات جدی برای امنیت کشورهای منطقه به وجود آورده اندکه این عامل ضرورت توسعه تعاملات بین کشورهای منطقه را بیش از گذشته نشان می دهد.

این مقام قرقیز تصریح کرد: در این راستا همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای قرقیزستان اهمیت ویژه ای دارد و ما اطمینان داریم امضا توافقنامه همکاری انتظامی و امنیتی دوجانبه انگیزه جدید برای توسعه همکاری های همه جانبه ایجاد خواهد کرد.

وزیر کشور قرقیزستان خاطر نشان کرد: این نخستین و تنها توافقنامه همکاری بین 2 کشور نیست، در سال 2016 نیزدولت های قرقیزستان و ایران توافقنامه همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تصویب کردند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران دارای تجربه های فراوانی در زمینه مبارزه با گروه های جنایتکار  و قاچاقچیان مواد مخدر بین المللی است تعمیق روابط با همتایان ایرانی یک گام بسیار مهم در مقطع کنونی است.

جنوشعالیف گفت: قرقیزستان نیز از جمله کشورهایی است که در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و تجربیات ارزنده ای  در مبارزه با این تهدیدات را به دست آورده است و به نظر من بیشکک هم توانایی ارائه اطلاعات قابل توجه به همتایان ایرانی را دارد.

این مقام قرقیز اظهار داشت: در همکاری با ایران، وزارت کشور قرقیزستان علاقه مند به راه اندازی سامانه های اطلاعاتی مشترک، تبادل اطلاعات، آموزش روش های جدید انجام تحقیقات و به خصوص آموزش پرسنل نظامی  واحدهای ویژه است.

وی تصریح کرد: تبادل اطلاعات در زمینه مبارزه با سازمان های تروریستی و افراطگرایان بین المللی و مجرمین از اولویت های وزارت کشور قرقیزستان می باشد و ادامه ارتباطات در این بخش ها لازم است.

وی افزود: در پایان شخصا بر آمادگی قرقیزستان برای توسعه هرگونه همکاری با ایران تأکید کنم.

در ادامه جلسه رحمانی فضلی اظهار داشت: قرقیزستان و ایران اشتراکات فراوانی در زمینه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و غیره را دارند که با تکیه به این عوامل می توان همکاری بین دو کشور را توسعه داد.

وزیر کشور ایران تصریح کرد: در دوره ریاست «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران  2 ملاقات با رؤسای جمهوری قرقیزستان انجام شده و در قالب این نشست ها 15 تفاهمنامه به امضا رسید و در حال حاضر همکاری های بیشکک و تهران بر اساس آن اسناد تنظیم می شود.

این مقام خاطر نشان کرد: همچنین توافقنامه ای که امروز بین وزارت کشور قرقیزستان و ایران امضا می شود بستر مناسبی را برای توسعه همکاری های امنیتی، انتظامی، مبارزه با جرائم سازمان یافته، افراطگرایی، قاچاقچیان مواد مخدر فراهم خواهد کرد.

وی گفت: در ادامه با تکیه به توافقنامه جدید نشست های کارشناسی 2 کشور برگزار می شود تا تلاش برای اجرای تمام ظرفیت های موجود  انجام گیرد.

فضلی ادامه داد: وزارت کشور ایران دارای اختیارات فراوانی از جمله امنیت داخلی، سیاست داخلی، پلیس، نیروی انتظامی، تعیین استانداران، موضوع مرز و ... است  و این اختیارات باعث شده که این وزارت خانه تجربه های مناسب،همه جانبه و مختلفی را بدست آورده است و از طریق اجرایی شدن توافقات دوجانبه طرف قرقیز فوائد زیادی را در زمینه های مختلف بدست می آورد.
وزیر کشور ایران تصریح کرد: به خصوص در موضوع مبارزه با افراطگرایی، تروریسم، گروه های تکفیری، وهابیت از جمله مقابله با سازمان های بین المللی مانند القاعده، طالبان، داعش و غیره ایران دارای تجربیات زیادی است. این گروه های تروریستی  چهره خشن، افراطی و خون ریز را  از اسلام به نمایش می گذارند.

وی اظهار داشت: متأسفانه به این گروه ها همواره مورد حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و سایر قدرت های منطقه بوده اما جمهوری اسلامی ایران خواهان صلح و ثبات برای تمام کشورهای منطقه می باشد. 

فضلی خاطر نشان کرد: ما دخالت کشورهای خارجی در مسائل جهان اسلام را به هیچ وجه نمی پذیریم زیرا آنان به دنبال منافع خود هستند و تفرقه انداختن بین کشورهای و مردمان منطقه کار آنها است و هر کشوری از جمله سوریه، عراق، یمن، افغانستان که قدرت های مذکور وارد شدند به جز خونریزی، قتل، غارت، از بین رفتن تمدن به وجود نیامد.

این مقام گفت: ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر نیست اما هر کشور منطقه که از ایران کمک بخواهد ایران به عنوان برادر مسلمان در کنار آنها خواهد بود و تهران در این زمینه تجربه زیادی را دارد.

وی افزود: پس از شکست داعش در عراق و سوریه تروریست ها به کشورهای خود بازمی گردند  و هم اکنون مشغول بسترسازی برای گسترش ناآرامی و جنگ به ویژه در افغانستان هستند ضمن آنکه ایران آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای منطقه در زمینه آموزش، تبادل تجربیات و اطلاعات را دارد.

فضلی تصریح کرد: علاوه بر این ایران با توجه به وجود مرزهای مشترک با افغانستان دارای تجربه های زیادی در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر است و برای تبادل این تجربه ها همواره  آماده هستیم.

وی گفت: ایران حتی با توجه به تحولات در کشورهای همسایه امن ترین و ارام ترین کشور در منطقه خود می باشد و همکاری با قرقیزستان در حوزه آموزش و تبادل اطلاعات در تأمین امنیت داخلی مؤثر خواهد بود.

 وزیران کشور قرقیزستان و ایران تبادل نظر درباره مسائل مورد نظر و تقویت همکاری را بررسی کردند و در پایان با ابراز آمادگی هر 2 کشور برای تعمیق تعاملات دوجانبه بر افزایش تعاملات در موضوعات مختلف تاکید کردند.

در نتیجه این دیدار توافقنامه همکاری های امنیتی و انتظامی دوجانبه به امضا رسید.
رحمانی فضلی امروز بعد از ظهر  برای انجام سفر کاری وارد بیشکک شد.

در این سفر فضلی علاوه بر دیدار  با وزیر کشور قرقیزستان  فردا با«محمدقالی عبدالقاضی اف» نخست وزیر قرقیزستان ملاقات خواهد کرد.

انتهای پیام/ح

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha