قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۴۷۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اتمام ساخت تکیه تعزیه، مطالبه فشی ها از مسئولان

استان ها کرمانشاهکرمانشاه تکمیل ساخت تکیه روستای فش در کنگاور یکی از مطالبات مهم مردم این دیار از مسئولان است.

اتمام ساخت تکیه تعزیه، مطالبه فشی ها از مسئولان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در مراسم تعزیه روستای فش، واقعه کربلا به صورت تعزیه و شبیه خوانی با حضور هزاران نفر از عزاداران و سوگواران حسینی از نقاط مختلف استان کرمانشاه و دیگر استان های کشور روز پنجشنبه بازسازی شد. 

هنر تعزیه باید زنده بماند
مشاور استاندار کرمانشاه  تاکید کرد: مراسم بزرگ تعزیه روستای فش، زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و روحیه شهادت و ایثار است که آشنایی جوانان با این فرهنگ را به دنبال دارد.
حجت الاسلام محمد صالحی ادامه داد: هنر تعزیه باید زنده بماند و نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شود تا در برافراشتنه ماندن پرچم نهضت بزرگ حسینی نقش اساسی ایفا کند. 
وی گفت: روستای فش با توجه به قدمت تاریخی و مذهبی و ظرفیتی که در آن وجود دارد، نیاز است که حمایت هایی بیشتری در جهت ساخت تکیه آن انجام شود.

ضرورت اتمام ساخت تکیه در فش
مسئول انجمن تعزیه سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه ، اظهار داشت: بسیاری از مدارک نشان می دهند که فش خاستگاه تعزیه غرب کشور بوده در حالیکه رواج تعزیه و شکوفایی آن صرفا به فش خلاصه نمی شود؛ شهرستان های اطراف و روستاهای تابعه نیز در تکوین و تحول این آیین سنتی همگام با فش نقش داشته اند.
محمدرضا عظیمی افزود: روستای فش مهد هنرهای آیینی کشور در ایام محرم میزبان گروه های تعزیه می باشد که نیاز است ساخت تکیه تعزیه در این روستا به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه آیین تعزیه خوانی روستای فش با دسته های سینه زنی و زنجیرزنی همراه است، اظهار داشت: اجرای تعزیه، غارت خیمه گاه و خاکسپاری شهدای کربلا توسط قبیله بنی اسد از جمله برنامه های تعزیه امروز بود.
بازدید چهار هزار نفر از مراسم تعزیه فش
مسئول اجرایی مراسم تعزیه روستای فش ، گفت: مراسم تعزیه امروز در جوار مزار شهدا برگزار شد که با استقبال پرشور مردم همراه بود.
وحید نوری با بیان اینکه براساس برآوردها و بررسی های انجام شده، بیش از چهار هزار نفر در مراسم امروز شرکت کردند، افزود: این مراسم نسبت به سالهای قبل باشکوه تر برگزار شد.
وی با بیان اینکه مردم متدین فش همچون سالهای گذشته با تهیه غذای گرم از میهمانان در خانه های خود پذیرایی کردند.
اتمام ساخت تکیه روستای فش در اولویت است
بخشدار مرکزی کنگاور هم به ، گفت: همه ساله همزمان با روز سوم شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) در این شهرستان شور حسینی برپاست و فش به کانونی ثابت برای عزاداران تبدیل شده است. 
مصطفی خزایی در ادامه از اجرای برنامه هایی همچون مراسم تعزیه خوانی به عنوان اشاعه دهنده شعائر مذهبی و دینی در سطح جامعه یاد کرد و افزود: برگزاری چنین آیین هایی می تواند آحاد مختلف جامعه به ویژه نسل جوان را بیش از پیش با عاشورا و قیام کربلا آشنا سازد.
وی اضافه کرد: تعزیه هنری مردمی است و تاکنون با همت والای مردم فش پایدار مانده که امید است با حمایت های بیشتر مردم و مسئولان شاهد پیشرفت های چشمگیری در این زمینه باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه این مراسم آیینی به نام روستای فش به ثبت ملی رسیده است، اظهار داشت: ضرورت نوع شکل و ساختار برگزاری این مراسم با اتمام ساخت تکیه ای در خور شان این مراسم احساس می شود.
خزایی اظهار کرد: تا کنون از سوی بخشداری و نماینده کنگاور در مجلس شورای اسلامی مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به ساخت این تکیه اختصاص داده شده و هزینه شده است که قصد داریم امسال نیز اعتباری جهت اتمام ساخت این تکیه اختصاص دهیم.
شهرستان کنگاور با جمعیتی افزون بر ۷۶ هزار نفر در ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده و دروازه ورودی این استان غربی است.
۷۴۴۷/۸۰۶۶

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha