قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۴۶۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا گرانی ها بر هیأت های عزاداری هم اثر گذاشته است؟

آیا گرانی ها بر هیأت های عزاداری هم اثر گذاشته است؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از اصفهان، غذای نذری محرم بخش جدانشدنی سنت های شیعیان در عزاداری سید و سالار شهیدان است و مردم فقیر باشند یا غنی برای گرفتن یک پرس نذری در صف غذای هیأت اباعبدالله می ایستند و حتی آن را به نیت شفا برای بیماران خود می برند.

با آغاز محرم 1441 هجری قمری این سؤال برای بسیاری از مردم مطرح شد که با توجه به گرانی های یک سال گذشته آیا هنوز هم دیگ های غذای نذری برای اطعام عزاداران امام حسین (ع) بار گذاشته خواهند شد؟

مصطفی بحق، رئیس اتحادیه صنف خواروبار فروشان اصفهان در گفت گو با در اصفهان اظهار کرد: با وجود افزایش قیمت عدس، لپه و برنج که بیشترین مصرف را در ماه محرم دارند تا امروز حجم خرید هیأت‎های عزاداری نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

برای بررسی دقیق تر به دنبال هیأتی تماماً مردمی رفتیم تا نتایج این بررسی به واقعیت نزدیک تر باشد، بر همین اساس با اسماعیل خدادادی، مدیر اجرایی هیأت عشاق الحسین چمگردان، به گفت وگو نشستیم تا برای ما از شرایط امسال هیأت بگوید، خدادادی اظهار کرد: از سال 1348 هر ساله روز عاشورا در مسجد موسی بن جعفر از محل نذورات مردم چلو خورشت قیمه نذری پخت می شود.

مدیر اجرایی هیأت عشاق الحسین چمگردان ادامه داد: مردم محله از یک روز قبل در منزل خادم مسجد حاضر می شوند و پس از قرائت زیارت عاشورا و شرکت در مجلس روضه اباعبدالله نذورات نقدی و غیرنقدی مانند گوشت و برنج را به مسؤولان هیأت تحویل می دهند، تعدادی از افراد محل که تجربه قصابی دارند نیز از ظهر همان روز شروع به خرد کردن گوشت ها می کنند.

وی با اشاره به این که بیشتر مردم منطقه برنج کار هستند و برنج مورد نیاز هیأت نیز توسط کشاورزان تأمین می شود، عنوان کرد: پخت غذا از شب عاشورا در آشپزخانه مسجد آغاز می شود، نکته اینجاست که غذای این هیأت برای پخت برون سپاری نمی شود بلکه در محله آشپزی داریم که با کمک تعدادی از جوانان اقدام به پخت می کنند.

خدادادی عنوان کرد: برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از مصرف بی دلیل ظروف پلاستیکی یک بار مصرف از ظروف ملامین مسجد استفاده می کنیم که پس از پایان مراسم نیز توسط اهالی مسجد شسته می شود.

مدیر اجرایی هیأت عشاق الحسین چمگردان اضافه کرد: توزیع غذا در مسجد و ظروف مردم به صورت همزمان پس از نماز عصر آغاز می شود، نذرهای مردم منحصر به پرداخت کمک نقدی یا غیرنقدی نیست بلکه تعدادی از زنان و دختران محله نذر پاک کردن سبزی هیأت، جارو زدن مسجد و شستن ظروف را دارند و از این طریق به هیأت کمک می کنند.

وی در مقایسه میزان پخت غذای سال قبل و امسال هیأت تصریح کرد: سال گذشته پخت نذری 45 من (معادل 270 کیلوگرم) برنج و 60 کیلوگرم گوشت انجام شد اما امسال با توجه با بارندگی های خوبی که داشتیم برنج اهدایی از سوی مردم 50 من (300) و میزان گوشت نیز 50 کیلوگرم بود که اگر قیمت ها را مقایسه کنیم تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است.

سعید پرورش مسؤول هیأت مجموعه فرهنگی باران در گفت وگویی با همین موضوع بیان کرد: این هیأت به مدت 11 شب و هرشب به طور میانگین 6 هزار پرس غذا توزیع می کند که آمار آن نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

مسؤول هیأت مجموعه فرهنگی باران تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت گوشت در این رابطه با مشکل مواجه شدیم، میزان کمکی که هر فرد امسال انجام می داد نسبت به سال قبل کمتر شده بود اما تعداد افراد مشارکت کننده افزایش یافته که در نتیجه آن تغییر محسوسی در میزان غذای توزیع شده نداشتیم.

به نظر می رسد اگر چه فشار اقتصادی بر مردم قابل ملاحظه است اما محبان امام حسین (ع)  اگر هم از لحاظ مالی در مضیقه باشند سعی می کنند سهمی در سفره اطعام عزاداران داشته باشند و حتی شده با اهدای بخشی از دست رنج کشت برنج خودشان ارادشان را به اباعبدالله نشان بدهند.

انتهای پیام/63113/ج20/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha