قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۴۶۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برداشت سماق در شهرستان سردشت آغاز شد/پیش بینی برداشت 700 تنی

مدیر جهاد کشاورزی سردشت گفت: پیش بینی می شود امسال 700 تن سماق از باغات این شهرستان برداشت شود.

برداشت سماق در شهرستان سردشت آغاز شد/پیش بینی برداشت 700 تنی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، صلاح الدین حقگوی امروز در سردشت اظهار کرد: با توجه به اقلیم مناسب و شرایط آب و هوایی، سردشت یکی از شهرستان های مستعد برای کشت و توسعه باغات سماق است.

وی افزود: 99 درصد باغات سماق آذربایجان غربی در شهرستان سردشت است و هر ساله رتبه نخست تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

مدیر جهاد کشاورزی سردشت بیان کرد: میانگین عملکرد در هکتار یک هزار کیلو گرم بوده و سطح باغات شهرستان 700 هکتار است که از این میزان 670 هکتار باغات بارور و 30 هکتار باغات نهال هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به وضعیت بارندگی مناسب فصل پیش بینی می شود امسال از باغات سماق شهرستان بیش از 700 تن سماق برداشت شود.
 
حقگوی همچنین به نحوه تولید محصول سماق اشاره و اذعان داشت: تکثیر سماق به صورت پاجوش است و کشاورزان از طریق پاجوش هایی که از باغات تهیه می کنند نسبت به احداث باغ جدید اقدام و این خود باعث شده باغات سطح زیر کشت سماق سال به سال افزایش یابد.

مدیر جهادکشاورزی سردشت گفت: محصول سماق علاوه بر مصرف داخلی شهرستان به سایر شهرستان های همجوار وسایر استان ها از جمله همدان و اصفهان و حتی برای کشور عراق صادر می شود، اگر برای این محصول سرمایه گذاری کرد ظرفیت های مناسبی برای صنایع تبدیلی و تکمیلی و حتی بسته بندی و فر آوری سماق وجود دارد.

وی افزود: برداشت سماق هرساله از نیمه اول شهریور آغاز و در طول برداشت با توجه به 700 هکتار سطح زیر کشت برای بیش از دو هزار نفر به صورت فصلی زمینه اشتغال به وجود می آید.

شهرستان مرزی سردشت یکی از شهرهای مطرح کشور و قطب تولید محصول سماق است و همچنین محصول سماق این شهرستان به دلیل اینکه به صورت خود رو می روید و از هیچ نوع سموم و کود شیمیایی استفاده نمی شود محصولی کاملا سالم، طبیعی و دارای رنگی زیبا با طعمی مطبوع است که از سماق های بسیار مرغوب کشور به شمار می آید.

انتهای پیام/ 1021 /ن

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha