قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۳۶۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دیدار مجدد با رییس پارلمان؛

تکاپوی دوباره مقامات آمریکایی برای پیشگیری خروج از عراق

جهان دفتر بغدادبغداد – – طرح مجدد موضوع اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق در اعتراض به بمباران اخیر مواضع نیروهای مسلح عراق از جمله الحشد الشعبی که در آن اسراییل و واشنگتن متهم…

تکاپوی دوباره مقامات آمریکایی برای پیشگیری خروج از عراق

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دفتر رییس پارلمان عراق با انتشار بیانیه ای امروز چهارشنبه اعلام کرد که «دیوید شینگر» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک به همراه «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد و ژنرال «پول لاکامرا» فرمانده نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق و سوریه با «محمد الحلبوسی» دیدار کردند.

پیشتر در اوائل سالجاری (فروردین ماه) طرح اخراج نیروهای آمریکایی به شدت در صحنه سیاسی عراق مطرح شد و برخی از فراکسیون های بزرگ آماده طرح آن در پارلمان شدند اما در نتیجه دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با الحلبوسی و دعوت رییس پارلمان عراق به واشنگتن، این قضیه در پارلمان مسکوت ماند.

نمایندگانی در پارلمان عراق متعاقب آن گفتند که رییس پارلمان از مطرح شدن طرح قانون اخراج نیروهای آمریکایی در جلسات پارلمان جلوگیری می کند.

برخی از نمایندگان عراق خاطرنشان ساختند که آمریکا رییس جمهور و رییس پارلمان عراق را برای ممانعت از طرح موضوع در پارلمان تحت فشار گذاشته است.

بعد از انفجارهای اخیر مواضع نیروهای مسلح عراق از جمله الحشد الشعبی، مطالبات پارلمانی برای مطرح شدن طرح قانون اخراج نیروهای امریکایی از خاک عراق بار  دیگر بالا گرفته است.

در بیانیه امروز دفتر رییس پارلمان عراق به مسئله طرح اخراج نیروهای آمریکایی در جلسات پارلمان اشاره نشده اما کارشناسان عراقی، یکی از موضوعات مهم مورد بحث را در این جلسه، همین امر دانستند.

براساس بیانیه رییس پارلمان، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک جنجالی که رسانه عرب زبان آمریکایی موسوم به «الحره» در اهانت به مرجعیت و نهادهای دینی روا داشت را دیدگاه دولت آمریکا ندانست.

شینگر گفته است که گرچه این رسانه با هزینه دولت آمریکا فعالیت می کند اما دیدگاه او انعکاس دهنده دولت آمریکا نیست!

الحلبوسی نیز در این جلسه گفته است که عراق چشم انتظار مشارکت جامعه جهانی در ارتقا ثبات سیاسی، اقتصادی، سهیم شدن در بازسازی و توسعه شهرهای آزاد شده (از دست داعش) و بازگشت آوارگان است.

در این جلسه ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه، الحلبوسی بر حاکمیت ملی و استقلال عراق تاکید کرده و خاطرنشان ساخت که عراق مخالف تنش آفرینی در منطقه است.

رییس پارلمان عراق با اشاره تلویحی به اهانت اخیر تلویزیون عرب زبان «الحره» آمریکا، نقش مراجع دین را در حفظ امنیت و ثبات در عراق حائز اهمیت خواند./

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha