قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۳۱۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر صنعت خبر داد:

افزایش اعتبار تبصره ۱۸ خراسان جنوبی به ۳۰۰ میلیارد تومان

استان ها خراسان جنوبی بیرجند وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اعتبار استان خراسان جنوبی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه با درخواست استاندار از ۳۰ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد تومان و ۱۰ برابر افزایش یافت.

افزایش اعتبار تبصره ۱۸ خراسان جنوبی به ۳۰۰ میلیارد تومان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رضا رحمانی عصر شنبه در نشست توسعه و سرمایه گذاری خراسان جنوبی که در پایان سفر یک روزه به این استان برگزار شد افزود: استاندار خراسان جنوبی خواستار اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات تبصره ۱۸ شدند که با آن موافقت کردیم.

وی بیان کرد: با اینکه با محدودیت های بودجه ای مواجه‎ ایم اما با تامین اعتبار طرح توسعه لاستیک سنگین شرکت کویر تایر بیرجند موافقت کردیم چون این طرح برای ما مهم است لذا از هر جا شده سعی داریم منابع را تامین کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از سیاست های این وزارتخانه در دوره جدید را بازگشایی هر نوع گذرگاه مرزی خاکی و زمینی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بیشترین مبادلات را با کشورهایی از جمله عراق، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان و افغانستان داریم که برای بازگشایی مرز خراسان جنوبی از جانب افغانستان نیز پیگیری های لازم را در دستور کار قرار می دهیم.

وی افزود: خراسان جنوبی دارای موقعیت مرزی است اما سه بازارچه این استان از جانب کشور افغانستان یکطرفه بسته شده که بازگشایی بازارچه های مرزی را به جد در دستور کار داریم.

رحمانی اظهار داشت: نمایشگاه محصولات تولیدی کشور با محوریت خراسان جنوبی آبان امسال در مزار شریف افغانستان برگزار می شود که برای یارانه شرکت ها خواستار مساعدت شدید.

وی گفت: استان مرزی خراسان جنوبی همه نعمت ها را یکجا دارد و یکی از آنها داشتن بهترین انسان هاست که اگر عمر داشته باشم نیت کرده ام حتما با مردم مناطق مرزی استان دیدار داشته باشم.

وزیر صمت یادآور شد: تاکنون تنها برای مجتمع فولاد قاینات ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده که کار بسیار بزرگی است و در استان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: در دوره ای قرار داریم که محدودیت های بودجه ای شدید است اما ۱۱ استان محروم را در اولویت پروژه ها قرار داده ایم و هیچ محدودیتی قائل نخواهیم شد.

رحمانی افزود: در دوره جدید به ویژه در حوزه معادن که اکثر آنها صنایع معدنی در مناطق روستایی و شهرستان ها هستند، سیاست راهبردی این است که هر گونه جذب نیرو باید از همان منطقه انجام شود و این موضوع کتبی ابلاغ شده اما به همراهی مسئولان نیاز داریم.

وی گفت: در برخی مناطق پیمانکار غیربومی است لذا نیروهای انسانی نیز از خارج منطقه یا استان به کارگیری می شوند در حالیکه دلیلی ندارد و سیاست این است نیروی موردنیاز از همان منطقه جذب شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین باید گردش مالی واحد تولیدی در همان استان جذب شود به علاوه اینکه تدارکات شرکت تا جای ممکن از شهرستان و استان تامین شود و اگر این موارد عملیاتی شود مردم نیز خدمات را لمس خواهند کرد.

وی وجود معادن را از دیگر ظرفیت های استان مرزی خراسان جنوبی برشمرد و افزود: دروازه فعال کردن معادن، اکتشافات است که امسال خراسان جنوبی در این زمینه رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

رحمانی تصریح کرد: بیشترین بودجه اکتشاف کشور را به خراسان جنوبی اختصاص داده ایم و مشخص است تصمیم ما درست بوده زیرا ذخایر معدنی استان از ۲ میلیارد تن به ۳.۷ میلیارد تن رسیده است که با اکتشافات جدید نیز افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه باید برای سرمایه گذاران حوزه معادن فرش قرمز پهن شود اظهار داشت: بایستی زمینه جذب سرمایه گذاران در استان فراهم شود زیرا هیچ تضادی نداریم و هر جا بخش خصوصی اعلام آمادگی کند ما نیز حمایت خواهیم کرد.

وزیر صمت در ارتباط با تعدد فروشگاه های زنجیره ای در استان هایی مانند خراسان جنوبی گفت: سیاست ما توسعه فروشگاه های زنجیره ای نیست چون بناست این اتفاق با برنامه باشد در غیر این صورت آسیب می بینیم.

وی اضافه کرد: برای تفویض اختیار به استان خراسان جنوبی آمادگی داریم و نباید از حوزه ما نگران باشید برای آنچه نیاز است در استان تصمیم گیری کنید زیرا در خراسان جنوبی هیچ محدودیتی نداریم.

رحمانی خواستار تشکیل شورای معادن استان شد و گفت: در خصوص اکتشافات معدنی ما نیز مدافع منابع طبیعی و محیط زیست هستیم اما کارخانه اسید در مس سرچشمه با هزینه کرد صدها میلیارد تومان به زودی به بهره برداری می رسد.

وی تاکید کرد: نباید در این حوزه زیاد سخت گیری کرد، خراسان جنوبی صدها کیلومتر مساحت دارد و چرا باید در این استان نیز مانند رامسر مشکل داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: موانع قانونی در این زمینه وجود دارد اما می خواهیم موضوع با تفاهم حل شود، البته در مورد واگذاری دست ما بسته است و باید از طریق مزایده پیش برویم.

وی در ارتباط با صادرات خراسان جنوبی گفت: صادرات نه تنها با افغانستان که با کشورهای آسیای میانه باید کارگروه تشکیل شود و برای محصولات مختلف بخش خصوصی ورود کند.

رحمانی افزود: به ویژه اکنون در دوره تحریم نگذارید صادرات افت پیدا کند و تنها اختلاف روی صادرات ریالی است که اخیرا در شورای گفت و گو به بحث گذاشته شده است.

وی گفت: قصد داشتیم ۲ روز در خراسان جنوبی باشیم اما به دلیل جلساتی که باید حضور داشته باشیم به یک روز تبدیل شد و برخی معاونان در شهرستان های استان حضور یافتند و در آینده نه چندان دور سعی می کنیم به استان سفر کرده و از نزدیک در جریان ظرفیت ها و مشکلات شهرستان هایی از قبیل طبس، نهبندان و فردوس قرار بگیریم.

وی اظهار داشت: امروز مسئولان خراسان جنوبی هماهنگ هستند که نعمت است و ما نیز انگیزه داریم مناطق کمتر برخودار یا محروم را در اولویت امور قرار دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (شنبه) به همراه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران وارد خراسان جنوبی شد.

رحمانی واحد تولید پروفیل و در و پنجره یو پی وی سی و واحد تولید لوله پلی اتیلن را در شهرک صنعتی قاین افتتاح و از کارخانه فرآوری و بسته بندی «تروند زعفران» بازدید کرد.

همچنین خط تولید جرم های دیرگداز قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارخانه اکسید منیزیم در شهرستان سربیشه به بهره برداری رسید.

وزیر صمت ضمن بازدید از کارخانه های کویر تایر و کاشی فرزاد بیرجند، در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان شرکت کرد.

۷۵۵۷*۳۰۲۸

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha