قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۳۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کمیساریای حقوق بشر عراق: ۲۰۰ گور دسته جمعی از قربانیان داعش در عراق وجود دارد

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق (وابسته به پارلمان این کشور) با اشاره به وجود ۲۰۰ گور دسته جمعی در این کشور از قربانیان داعش با حدود ۱۲ هزار جسد و نیز تعقیب قضایی حدود ۱۰۰ هزار تن به اتهامات تروریستی در استان نینوا تاکید کرد، تعدادی از زنان و کودکانی که داعش آنها را ربوده، فروخته شده و اکنون در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی حضور دارند.

کمیساریای حقوق بشر عراق: ۲۰۰ گور دسته جمعی از قربانیان داعش در عراق وجود دارد

علی البیاتی، عضو این کمیساریا به روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی گفت: آمارهای رسمی نشان می دهند بیش از ۲۰۰ گور دسته جمعی با ۱۲ هزار قربانی جرائم داعش در سراسر عراق و در مناطقی که قبلا در کنترل داعش بوده اند، وجود دارد.  

البیاتی با اشاره به اینکه تعداد گورهای نبش قبر شده به نیمی از این تعداد هم نمی رسند، تاکید کرد: تا امروز نتوانسته ایم هویت قربانیان این گورها را شناسایی کنیم.

این مسئول عراقی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰۰۰ تن از چهره های اقلیت ها توسط داعش ربوده شده و نیمی از این تعداد هنوز بازنگشته اند، گفت: طبق اطلاعات ۱۰۰ هزار تن در نینوا به اتهامات تروریستی تحت تعقیب هستند.

وی در ادامه گفت: سیاست داعش در ربودن اعضای اقلیت ها و برخی عشایر اهل تسنن این بود که مردان آنها را جدا کرده و به قتل می رساند و زنان را به عنوان برده می فروخت. بر این اساس بیشتر مردان کشته شده اند. حدود ۶۰۰ مرد و کودک ترکمانی وجود دارند که تا این لحظه خبری از سرنوشت آنها نیست اما بیشتر اطلاعات حاکی از این هستند که آنها در گورهای دسته جمعی در تلعفر در غرب موصل دفن شده اند، تعدادی از آنها همانند زنان ایزدی با اقدام مسئولان دولتی و غیر دولتی با پرداخت پول آزاد شدند.

او درباره ایزدی ها نیز گفت: از میزان تلفاتی که داعش به ایزدی ها وارد کرد، مطلع هستیم، تخریب گسترده مناطق ایزدی ها، قتل، کوچاندن و اسارت زنان آنها خساراتی هستند که داعش به آنها وارد آورد اما به این معنا نیست که اگر اقلیت دیگری با  تعداد کمتر با همین مصائب مواجه شود، از آنها غافل می شویم.

وی افزود: سازمان ملل وجود ۱۲۰۰ ترکمان ربوده شده در تلعفر از جمله ۶۰۰ زن و دختر و ۱۲۰ کودک را تایید کرد، دولت عراق نیز این مساله را مستندسازی کرد اما به این موضوع رسیدگی نشد، زمانی که ما با یکی از نهادهای عراقی وابسته به اقلیم کردستان که پیشتر برای بازگرداندن زنان ایزدی تلاش می کرد، رایزنی کردیم به ما گفتند که مساله سیاسی است و نمی توانند زنان ترکمان را بازگردانند.

البیاتی گفت: زنان و کودکانی که تاکنون بازنگشته اند، فروخته شده و در کشورهای حوزه خلیج فارس و یا در کشورهای اروپایی به سر می برند، بیشتر کودکان در شهر تلعفر به ویژه آنهایی که در سال ۲۰۱۴ کمتر از دو سال داشتند، امروز در اروپا هستند. داعشی های متعلق به کشورهای اروپای شرقی تعداد زیادی از این کودکان را با خود برده اند، این روند یا برنامه ریزی بوده که  در این صورت در چارچوب کشتار جمعی قرار می گیرد و یا اینکه غیربرنامه ریزی شده بوده و به بسیاری از خانواده هایی بازمی گردد که به داعش پیوستند. در حال حاضر خانواده های داعشی به ترکیه گریخته اند که از مناطق ایزدی ها و تلعفر فرزندانی دارند و قبول نمی کنند آنها را بازگردانند.

وی افزود: علاوه بر زنان، ما ۱۲۰ کودک ترکمانی نیز در دارالایتام شهر موصل داشتیم. داعش دختران بالای ۱۸ سال را به ازدواج درآورد و کوچکترها را فروخت، در آن مقطع زمانی هر خانواده داعشی در نینوا می توانست یک کودک خریداری کند، آن کودکان عضو این خانواده ها شدند.

این عضو کمیساریای عالی حقوق بشر عراق هم چنین درباره ناپدید شدن ظالمانه حدود یک میلیون تن پیش از سال ۲۰۰۳ و شناسایی تعداد زیادی از آنها در گورهای دسته جمعی رژیم سابق عراق خبر داد.

او گفت: پس از ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۹ تعداد قربانی هایی که بیشترشان فوت شدند، به ۱۰۶ هزار تن رسید، بیشترین تعداد قربانیان مربوط به سال ۲۰۰۶ بود و پس از آن تعداد آنها تا سال ۲۰۱۲ رو به کاهش رفت و به ۱۲ هزار تن رسید اما در سال ۲۰۱۴ افزایش یافت و بلافاصله در سال ۲۰۱۸ رو به کاهش رفت و طبق آخرین آمار به بیش از ۲۰۰۰ تن رسید، تعداد این قربانیان در ماه های اول ۲۰۱۹ حدود ۱۳۰۰ تن بود. استان نینوا بیشترین آسیب را پس از سال ۲۰۱۴ دید، بالاترین آمار قربانیان مربوط به سال های قبل از ۲۰۱۴ است، سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ که تعداد قربانیان از ۲۰ هزار تن فراتر رفت.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha