قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۳۰۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اردوغان: به خاک هیچ کشوری چشم طمع نداریم

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد که تنها هدف این کشور از عملیات در عراق و سوریه و منطقه دفاع از حقوق ترکیه است.

اردوغان: به خاک هیچ کشوری چشم طمع نداریم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد که تنها هدف این کشور از عملیات در عراق و سوریه و منطقه دفاع از حقوق ترکیه است.

به نقل از روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: تنها هدف ما از مبارزه در عراق، سوریه و خاورمیانه دفاع از حقوق خودمان و تضمین امنیت ملت های دوست و برادر است. به این دلیل که تا زمانی که جان میلیون ها تن از مردم پشت مرزهایمان در خطر باشد ما نمی توانیم آرامش داشته باشیم.

این درحالی است که اردوغان چند سال پیش گفته بود که "شهر موصل عراق به ترکیه تعلق دارد".

ترکیه خواهان حق خود در موصل عراق و حلب سوریه است تا رویای قدیمی ترک ها برای الحاق این دو شهر تاریخی به نقشه ترکیه را برآورده کند.

همچنین روزنامه "دیریلیش بوسطاسی" ترکیه که حامی اردوغان است نقشه این کشور را منتشر کرده که شامل مناطقی از سوریه و عراق است.

پیش از این نیز مرکز پژوهش های آمریکا احتمال داد که رئیس جمهوری ترکیه به خاک سوریه چشم طمع دارد و صرفا به منطقه امن محدود نمی شود.

اردوغان در سخنان خود گفت: تحولات ادلب به گونه ای نیست که ما مایل به آن هستیم. تعداد زیادی از مردم به خاطر حملات کشته شده و به ترکیه پناه آورده اند. پست دیده بانی ۹ و ۱۰ ما در ادلب در معرض ضربه هایی قرار گرفته و بعد از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به او در این باره هشدارهای لازم را دادیم.

اردوغان درباره منطقه امن گفت: درباره منطقه امن با عمق ۲۰ مایل طرف آمریکایی خواهان عمق کمتری شد و ما به صورت موقت موافقت کردیم. هیئت های ترکیه و آمریکا به دیدارهای خود درباره جزئیات منطقه امن ادامه می دهند.

اردوغان گفت: در صورتی که آمریکا به موضع خود درباره جنگنده های اف۳۵ ادامه دهد ما به دنبال جایگزین خواهیم گشت. ما احتمالا به روسیه به عنوان جایگزینی برای خرید جنگنده ها روی آوریم. اگر آمریکا به همین روش ادامه دهد ما برای مشکلمان چاره ای می اندیشیم. آیا سو۳۵ را خواهیم خرید یا اف۳۵ یا سو۵۷. ما هنوز در مراحل اولیه بررسی گزینه های خود هستیم.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha