قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۳۰۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

راه اندازی یک میکروفون ۴۸ کیلومتری برای آزمایش هواپیمای مافوق صوت

ناسا به منظور آزمایش بی صدا بودن هواپیمای مافوق صوت بی صدای در حال ساخت توسط شرکت لاکهید مارتین موسوم به ایکس-۵۹(X-۵۹) دست به راه اندازی یک میکروفون به طول ۴۸ کیلومتر زده است.

راه اندازی یک میکروفون ۴۸ کیلومتری برای آزمایش هواپیمای مافوق صوت

و به نقل از گیزمگ، ناسا به دلیل نزدیک شدن زمان اولین پرواز هواپیمای مافوق صوت و بی صدای X-۵۹ خود اقدام به راه اندازی میکروفونی کرده است که طول آن ۳۰ مایل (۴۸ کیلومتر) است.

این میکروفون بزرگ در کویر موهاوی آمریکا خارج از مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ آژانس فضایی آمریکا در ادواردز کالیفرنیا نصب شد تا نشانه های صوتی هواپیماهای نسل جدید را اندازه گیری کند.

یکی از مهم ترین موانع پیش روی بازگشت پروازهای مافوق صوت به صورت تجاری، بمب صوتی است که بر اثر شکست دیوار صوتی توسط هواپیماهای مافوق صوت که سریع تر از سرعت صوت در حال پرواز است، ایجاد می شود.

بمب صوتی سر و صدایی شبیه به صدای رعد و برق یا انفجار ایجاد می کند که آنقدر بلند و آزا دهنده است که هواپیماهای مافوق صوت تجاری مانند "کنکورد" فقط مجاز به پرواز بر فراز اقیانوس ها و بیابان های خالی از سکنه بودند، چرا که بمب صوتی صدایی است که با ساختن ارتشاعات صوتی شدید باعث ترس و صدمات داخلی در بدن انسان می شود.

هواپیمای X-۵۹  اکنون توسط لاکهید مارتین در حال ساخته شدن است. این شرکت به دنبال تغییر فناوری هواپیماهای مافوق صوت تجاری است تا آنها را به اندازه کافی ساکت کند که هنگام عبور از مناطق پرجمعیت به کسی آسیب نرساند.

این هواپیما با قابلیت پرواز در ارتفاع ۵۵ هزار فوت (۱۷ هزار متر) با سرعت ۱.۲۷ ماخ (۱۵۱۲ کیلومتر در ساعت) و طراحی جدید بال و بدنه تنها ۷۵ دسی بل صدا تولید می کند که تقریباً برابر با صدای محکم بستن درب ماشین است.

بخشی از پروژه آزمایش این هواپیما شامل پرواز بر روی چند منطقه منتخب ایالات متحده برای نشان دادن بی صدا بودن این فناوری، جمع آوری داده های علمی و سنجش افکار عمومی است که برای بازنویسی مقررات منسوخ شده دهه ۱۹۶۰ به کار گرفته می شوند.

اما قبل از این، هواپیمای X-۵۹ باید یک مرحله اعتبار سنجی صوتی را پشت سر بگذارد. از این رو ناسا یک میکروفون قابل حمل به طول ۳۰ مایل که در حدود ۵۰ هزار نمونه را در ثانیه اندازه گیری می کند، در صحرای موهاوی نصب کرد.

سپس یک هواپیمای F/A-۱۸ با سرعت مافوق صوت در ارتفاع زیاد بر فراز این صحرا پرواز کرد و به مهندسان این امکان را داد که هم میکروفون و هم تدارکات استقرار آن را در چنین منطقه بزرگی تست کنند.

داده های جمع آوری شده در حال حاضر در حال تحلیل برای آزمایش های بعدی است.

"ژولیت پیج" دانشمند فیزیک از مرکز ملی حمل و نقل ملی ولپ در کمبریج ماساچوست می گوید: ما یک سری میکروفون ها را تنظیم کرده ایم که در سایت های مختلف دارای تنظیمات مختلف هستند. ما این میکروفون ها را در تنظیمات مختلف از جمله معکوس، عمودی، افقی و برخی را چرخشی جهت دهی کرده ایم و اکنون در حال ارزیابی صدا و تفاوت بین تنظیمات مختلف در X-۵۹ هستیم.

مرحله دوم این آزمایش قرار است در تابستان سال ۲۰۲۰ برگزار شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha