قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۹۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضمن دعوت ناسا از دانش آموزان آمریکایی برای تغییر نام مارس ۲۰۲۰؛

تجهیز کاوشگر مارس ۲۰۲۰ به اولین بالگرد پروازی خارج از زمین

ناسا بالگرد مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ را به آن متصل کرد تا اولین بالگردی باشد که قرار است خارج از زمین به پرواز درآید. ناسا همچنین از دانش آموزان خواست تا نام پیشنهادی خود برای تغییر نام این کاوشگر را ارائه کنند.

تجهیز کاوشگر مارس ۲۰۲۰ به اولین بالگرد پروازی خارج از زمین

و به نقل از گیزمگ، مهندسان ناسا اولین بالگردی که قرار است در جهان دیگری پرواز کند را به مریخ نورد "مارس ۲۰۲۰" متصل کردند. این کاوشگر رباتیک قرار است ژوئیه سال آینده سوار بر موشک "اطلس V " که متعلق به اتحادیه پرتاب فضایی آمریکا است به فضا پرتاب شود و ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به مریخ خواهد رسید.

این بالگرد موسوم به "مارس هلیکوپتر" هیچ هدف علمی جز اثبات امکان پرواز یک هوانورد خودران در جو بسیار نازک مریخ ندارد. این بالگرد بدون سرنشین دارای یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی است و هیچ ابزار علمی دیگری همراه خود ندارد. وزن آن نیز کمتر از ۱.۸ کیلوگرم است.

این بالگرد دو ملخه خورشیدی در معرض آزمایش های سخت قرار گرفته است تا توانایی پرواز آن ارزیابی شود و محققان بدانند که آیا می تواند در محیط پرتلاطم و شرایط دشوار پرتاب، سفر و ورود به مریخ زنده بماند.

مهندسان ناسا این بالگرد و سیستم تحویل آن را به صفحه ای در قسمت تحتانی مریخ نورد متصل کردند. این هوانورد بدون سرنشین در طول سفر و فرود بر سطح مریخ در پیله محافظ خود باقی می ماند.

مکان هدف برای فرود این مأموریت، دهانه ای در مریخ با نام "دهانه جزرو"(Jezero Crater) است. این منطقه دارای ساختارهای باستانی است که برخی از آنها تا ۳.۶ میلیارد سال قدمت دارند. تجزیه و تحلیل خاک این محل می تواند سرنخ هایی در مورد حیات در مریخ باستان و چگونگی تکامل جهان به جهانی که امروز می شناسیم فراهم کند.

این بالگرد بین ۶۰ تا ۹۰ روز پس از فرود در سیاره سرخ از مریخ نورد جدا خواهد شد و مسافت کوتاهی را طی خواهد کرد.

انتظار می رود "مارس هلیکوپتر" در صورت موفقیت در اولین پرواز، طی یک دوره ۳۰ روزه تا ۵ پرواز را انجام دهد. هر پرواز تا ۹۰ ثانیه طول خواهد کشید و تا ۴.۵ متر از سطح مریخ ارتفاع خواهد گرفت.

در صورت موفقیت این بالگرد، ماموریت های رباتیک در آینده می توانند از نسل بعدی پهپادهای خودران برای اضافه کردن عنصر هوایی به کارهای اکتشافی و یافتن مسیر استفاده کنند. به عنوان مثال پهپادها می توانند برای کشف مناطقی که نمی توان به صورت زمینی رفت و برای چرخ های مریخ نورد بسیار خطرناک هستند یا امنیت فضانورد را به خطر می اندازد، استفاده شوند.

نام جدیدی برای "مارس ۲۰۲۰"

مریخ نورد "مارس ۲۰۲۰" همچنین قرار است نام جدیدی به خود اختصاص دهد. ناسا از دانش آموزان مهد کودکی و دبستانی ساکن در ایالات متحده دعوت کرده است تا مقالات خود را برای تغییر نام این مریخ نورد پیش از پرتاب آن ارسال کنند.

آخرین مهلت ارسال مقالات و پیشنهادات، اول نوامبر ۲۰۱۹ است و از برنده مسابقه دعوت می شود تا پرتاب این مریخ نورد را از مجتمع فضایی ۴۱ در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا در ژوئیه سال ۲۰۲۰ از نزدیک تماشا کند.

همچنین همه مردم دنیا می توانند با ثبت نام و نام خانوادگی خود در سایت ناسا، نام خود را که بر روی یک تراشه حک کنند تا به این مریخ نورد متصل شده و به مریخ فرستاده شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha