قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۹۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فارس من| مخالفت سمن های حامی محیط زیست با تغییر کاربری های روستای عارفی

یک فعال محیط زیست گفت: سمن های حامی محیط زیست با این تغییر کاربری های بی ضابطه و خریدوفروش عرصه های طبیعی در روستاهایی مانند عارفی کاملا مخالف هستند.

فارس من| مخالفت سمن های حامی محیط زیست با تغییر کاربری های روستای عارفی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، خرید و فروش عرصه های طبیعی در روستای عارفیج موضوعی بود که در سامانه فارس من ثبت شد و فراخور اهمیت موضوع گزارش مبسوطی با عنوان «مسیر هموار کوه خواری در جنوب غرب مشهد/ رشد بی سروصدای ویلاها در دامنه های «عارفی»+عکس و فیلم» در این مورد منتشر شد که در فضای مجازی بازتاب خوبی داشت و مورد حمایت فعالان محیط زیست هم قرار گرفت که به بخشی از این واکنش ها و بازنشرها اشاره می شود.

«منابع طبیعی ایران» از جمله کانال های فعال محیط زیستی بود که در بازنشر اظهارنظر مردم محلی روستای عارفی نوشت: می توانید کوه بخرید!

کانال خبری شبکه تشکل های محیط زیستی خراسان رضوی نیز به دستورات ویژه قضایی برخورد با کوه خواری ها در عارفی پرداخت و سخنان دادستان مشهد در خصوص مقابله با کوه خواری و تعرض به حریم رودخانه ها در این روستا را بازنشر داد.

یک استاد دانشگاه و فعال بین المللی محیط زیست هم با انتقاد از خریدوفروش عرصه های طبیعی در روستای عارفی که جزو مستثنیات آستان قدس رضوی است، درخواست مردمی برای پیگیری این موضوع در فارس من و گزارش میدانی را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.

 

دادستان خراسان رضوی هم در واکنش به انتشار این گزارش، از ورود جدی دستگاه قضا به پرونده کوه خواری و تغییر کاربری ها در روستای عارفی خبر داد که در گزارشی جداگانه با عنوان «گزارش فارس نتیجه داد/ دادستان مشهد: با متجاوزین به اراضی ملی در روستای عارفی برخورد می شود» منتشر شد.

در ادامه این پیگیری ها، به سراغ یک فعال نام آشنای محیط زیست در شهر مشهد رفت تا نقطه نظر وی را در مورد آسیب شناسی و راهکار این موضوع، جویا شود.

فرشته تقی زاده در مشهد گفت: ساخت وساز و تجاوز به عرصه های طبیعی در ارتفاعات جنوبی مشهد، زمینه ساز تخریب محیط زیست و منابع طبیعی در بخش های دیگر مانند روستای عارفی است.

این فعال محیط زیستی افزود: آن چیزی که در روستاها باید مورد توجه قرار گیرد تقویت بافت روستایی است تا افراد به لحاظ معیشتی آنقدر قوی شوند که برای سود بیشتر به تغییر کاربری عرصه های طبیعی یا مهاجرت به شهرها روی نیاورند.

وی ادامه داد: سمن های حامی محیط زیست با این تغییر کاربری های بی ضابطه و خریدوفروش عرصه های طبیعی در روستاهایی مانند عارفی کاملا مخالف هستند.

این فعال محیط زیست، به اظهارات اهالی منطقه مبنی بر نبود نظارت کافی از سوی آستان قدس در مورد تغییر کاربری عرصه های طبیعی، اشاره و عنوان کرد: گستردگی موقوفات آستان قدس ضرورت پرداختن به این موضوع را مضاعف می کند.

تقی زاده اظهار کرد: به نظر کارشناسان و سازمان های مردم نهاد حامی محیط زیست، با توجه به گستردگی موقوفات آستان قدس، قانونگذار باید برای حفظ منابع طبیعی که جزو مستثنیات آستان قدس محسوب می شود، تدبیری بیاندیشد.

وی تصریح کرد: باید شبکه سمن های محیط درباره پیگیری اصلاح قانون مستثنیات ورود جدی پیدا کند چرا که مستثنیات، می تواند به حیات خلوتی برای تجاوز به عرصه های طبیعی تبدیل شود.

این فعال محیط زیست بیان کرد: شبکه سمن های محیط زیست باید این موضوع را از طریق مکاتبه با قوه قضائیه، نهاد ریاست جمهوری و قوه مقننه پیگیری کند.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha