قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۸۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محرم، فرصت ها و تهدیدها

استان ها هرمزگانبندرعباس در آستانه ماه محرم گردهمایی هیات های مذهبی، مداحان و شعرای آئینی هرمزگان با موضوع محرم، فرصت ها وتهدیدها امروز پنجشنبه در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد و در این آیین بر جلوگیری از آسیب های مذهبی و توجیه خادمان و پیرغلامان حسینی استان تاکید شد.

محرم، فرصت ها و تهدیدها

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، هرساله با فرارسیدن ایام محرم و عزداری، آسیب ها، تحریف ها و بدعت ها نیز نمود بیشتری پیدا می کند و باید در این راستا دغدغه اصلی هیات های عزداری حول محور خانواده و بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبری تعیین شده است، باشد.

هیات های مذهبی نباید به سمت تفکر سکولارم کشیده شوند

نماینده ولی فقیه درهرمزگان وامام جمعه بندرعباس نیز گفت: هیات های مذهبی نباید به سمت تفکر سکولارم کشیده شوند، چرا که این یک آفت و آسیب علیه آن هاست.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده افزود: سیاست و دیانت از هم جدانیست و سکولارم یعنی این که کاری به سیاست نداشته باشید.

وی بیان داشت: نباید به سیاسی بازی ها در هیات های مذهبی ورد پیدا کرد اما سیاست جدای از آن است و باید مداحان و سخنرانان در کنار روضه خوانی و مداحی به بیان آرمان ها و ارزش های انقلاب، امام(ره) و رهبری و شهدا نیز بپردازند.

امام جمعه بندرعباس اظهارداشت: هیات های مذهبی در عزاداری ها نیاز به هر ۲ بال شور و شعور حسینی دارند چرا که ترک یکی از این ۲ به ضرر اسلام است.

عبادی زاده یادآورشد: هیات های عزاداری برای تبیین قیام و حقایق مکتب امام حسین(ع) باید به طور حتم از حضور روحانیان و مبلغان دینی در جلسات عزاداری خود استفاده کنند.

وی ابرازداشت: ماه محرم درواقع سفره بابرکتی است که خداوند آن را برای بندگانش گسترانده است و هرکس به اندازه وسعش می تواند از این سفره الهی بهره بگیرد.

عبادی زاده به هیات های مذهبی، مداحان وشاعران آئینی گفت: خودتان و کارهایتان را دست کم نگیرید چرا که خدا به شما لطف و عنایت کرده است.

وی ادامه داد: اهل بیت(ع) ستارگان فروزانی هستند و تنها بزرگان دینی و کسانی که دستگاه و مکتب آن ها را خوب می شناسند، قدرشان را می دانند.

محرم سرنوشت اسلام را رقم زد

مرادی

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: ماه محرم ماهی است که به نوعی سرنوشت اسلام را رقم زده است و عزتی که بعد از حادثه کربلا (در طول ۱۴۰۰ سال) پیدا کرد نمی توان آن را نادیده گرفت.

احمد مرادی افزود: ماه محرم ماه استثنایی، ویژه و کم نظیر است و باید از خدا بخواهیم که توفیق دهد بتوانیم این ماه را به خوبی درک کنیم.

وی بیان داشت: هیات های عزاداری نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند و ما نیز در حد بضاعت مان با هماهنگی خوبی که با سازمان تبلیغات اسلامی هرمزگان داریم، به این هیات‎ها کمک می کنیم.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندرخمیر و بوموسی درمجلس شورای اسلامی یادآورشد: هیات های عزاداری و مداحان سراسر وجود و هستی شان را صرف مکتب اهل بیت(ع) و امام حسین (ع) کرده اند که این فرصت نصیب همگان نمی شود اما به طور قطع در مقابل هر فرصتی تهدیدی است و باید اماکن مذهبی را آلوده به حواشی نکنیم.

مرادی از هیات های مذهبی خواست که فرصت ها را تقویت کنند و از آن خوب استفاده کنند.

وی ابراز داشت: آیین محرم وعاشورای حسینی اکنون فراملی و فرااسلامی شده است و تمام کشورهای مسلمان نشین و حتی مسیحیت نیز عنایت خاصی به اهل بیت(ع) و مکتب امام حسین(ع) دارند و این عنایت خداست که مکتب اسلام به عنوان دین برتر را به سرانجام برساند.

قرآن محوریت هیات های مذهبی باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: باید اصل و اساس هیات های مذهبی با محوریت قرآن باشد و اهمیت دادن به قرآن خوانی و معارف قرآنی در اولویت باشد.

عباس میرزاد افزود: هیات های مذهبی باید سیاسی باشند نه سیاست زده و سیاستی را در پیش بگیرند که منطبق بر قرآن و سیره اهل بیت(ع) باشد.

وی بیان داشت: بنا و محتوای سخنرانی های عالمان و مبلغان دینی و مداحی ها نیز گسترش ارزش های قرانی و آرمان های اهل بیت(ع) باشد و در نوحه خوانی باید مضامین اسلامی گنجانده شود.

معاون استاندار هرمزگان اظهارداشت: پیوند بین منطق وعاطفه از دیگر ویژگی هایی است که باید مداحان آن را رعایت کنند چرا که بارها تاکید شده اساس اسلام بر پایه منطق است.

میرزاد ادامه داد: هدف از مداحی و منبر رفتن نیز در واقع آشنا ساختن پا منبری ها با اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) باشد.

محرم نقطه وحدت اسلام است

فروزان نژاد

رییس ستاد اقامه نماز هرمزگان نیز گفت: ماه محرم، نقطه وحدت اسلام است وهمه تلاش دشمن نیز این است که نقطه اصلی وحدت یعنی همان رهبریت نظام را مورد خدشه قرار دهد اما ایران کشوری اسلامی است و نمی گذاریم به ارزش هایمان آسیب وارد شود.

حجت الاسلام محمد حسن فروزان نژاد افزود: ازهمه هیات های مذهبی، مداحان و شاعران آئینی خواستاریم که در ماه محرم و صفر به بحث قرآن و عترت و وحدت بیش از پیش توجه کنند و در دهه عاشورا و عزاداری نگذاریم به نماز آسیب وارد شود چرا که ریشه اصلی زندگی ما همین نماز است.

وی بیان داشت: محرم یک فرصت برای صعود پیدا کردن در محضر عترت و قرآن است و عزاداری ها باید بوی قرآن و عترت بگیرد.

امام جمعه موقت بندرعباس اظهارداشت: همه شاخص ها و نگاه های ما باید به سمت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) است چرا که اسلام با تلاش پیغمبر اکرم(ص) شکل گرفت و با ایثار و گذشت امام حسین(ع) باقی ماند.

فروزان نژاد گفت: غدیر آغاز عترت است که تکمیل آن هم در عاشورا شکل می گیرد و لذا این فرصت محرم و عاشورا فرصت عرضه دین و اخلاص در دنیاست.

وی درپایان از هیات های عزاداری خواست: در ظهر عاشورا در خیابان های شهر صدای اذان پخش شود و مردم هم به صورت دست جمعی اذان بگویند و نماز بخوانند که این می تواند علیه فساد و فسادگران یک هشدار باشد.

زدون آسیب های مذهبی با همت هیات ها عزاداری مقدور است

انصاری راد

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان در این آیین گفت: آسیب هایی درهیات های عزاداری وجود دارد که نیاز و ضرورت است آن ها را شناسایی کنیم و درصدد رفع و زودن آن ها برآییم.

حجت الاسلام علی اکبر انصاری راد افزود: زدودن آسیب های مذهبی نیز جز با همت هیات های عزاداری و مداحان امکان پذیر نخواهد بود.

وی بیان داشت: برای زدودن آسیب های عزاداری باید از وجود عالمان دینی و مبلغان اعزامی نیز در هیات ها استفاده کنیم و مردم آموزش خانواده و بیانیه گام دوم انقلاب را از عالمان دینی مطالبه کنند.

این مسوول ازهیات های عزاداری خواست از آلات لهو و لعب به جز طبل و سنج، آلودگی صوتی، اشعار غنایی، مسدود کردن خیابان ها، پرهیز از اسراف و تبذیر، از نصب تمثال های منتسب به امامان اطهار(ع) جلوگیری کنند و بر استفاده از جوانان ونوجوانان، احیای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، نماز جماعت اول وقت، نماز ظهر عاشورا و رعایت نکات ایمنی تاکید کرد.

انصاری راد گفت: محرم یک فرصت و ظرفیت بزرگی برای تبیین قیام امام حسین(ع) است؛ چرا که اباعبدالله حسین در راستای احقاق حقوق، ایجاد عدالت و شناساندن دین مبین اسلام و فرهنگ ناب محمدی و برای شناساند چهره کریحه یزید به جامعه، دست به قیام زده است.

وی ابرازداشت: جامعه ای موفق است که در مقابل شور حسینی به شعور حسینی نیز بپردازد و برقراری اقامه نماز اول وقت و امربه معروف ونهی از منکر جز مطالباتی است که باید هیات های عزاداری به آن بپردازند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان یادآورشد: هیات های عزاداری می توانند جهت دریافت موادغذایی برای نذر و نذورهای خود به شورای هیات های مذهبی شهر خود مراجعه کنند و شوراها نیز به سازمان صنعت، معدن و تجارت درخواست دهند.

انصاری راد ادامه داد: باتوجه به اعتبارات محدود بودجه ای اهدای پرچم و کتیبه به همه هزار و ۶۰۰ هیات مذهبی هرمزگان مقدور نیست اما برای برخی از هیات های فعالی که از قبل درخواست دادند می توانند از روز شنبه نهم شهریورماه برای گرفتن این هدایا اقدام کنند.

وی افزود: هیات های مذهبی وابسته به دولت نیستند بلکه خودجوش و مردمی بوده و رمز مانایی و ماندگاری آن ها نیز همین است.

هزار و ۶۰۰ هیات مذهبی در هرمزگان شناسایی و ساماندهی شده است.

۷۱۹۵/۶۰۴۸

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha