قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۸۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

به متکدیان خیابانی کمک نکنید

یک جامعه شناس با بیان اینکه شایسته است که مردم از کمک به متکدیان سطح کوچه و خیابان خودداری کنند، گفت: فرهنگ کمک کردن خیابانی و از روی احساس در ایران باید اصلاح شود.

به متکدیان خیابانی کمک نکنید

طاهره جعفری با اشاره به موضوع اعتماد اجتماعی گفت: در جامعه شناسی اعتماد به احساس ناامنی پیوند داده می شود و افزایش احساس ناامنی در جامعه باعث می شود تا اعتماد اجتماعی کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه کلاهبرداری های مختلف در حوزه های مجازی و حقیقی باعث شده تا اعتماد اجتماعی در ایران لکه دار شود، اظهار کرد: خانواده های ایرانی در یک اقدام فرهنگی باید بتوانند در حد توان به افراد نیازمند حاضر در فامیل کمک رسانی کنند.

این جامعه شناس با اشاره به این که متکدیان حرفه ای افرادی سودجو هستند، گفت: متکدیان حرفه ای باید مورد برخورد و جرم انگاری قرار بگیرند. اگر مردم پاسخی به درخواست متکدیان حرفه ای ندهند، هیچ فردی وقت خود را با تکدی گری تلف نمی کند. فرد متکدی زمانی به کار خود ادامه می دهد که از مردم به صورت مستمر پول دریافت کرده باشد.

 جعفری با بیان اینکه شایسته است که مردم از کمک به متکدیان سطح کوچه و خیابان خودداری کنند، تصریح کرد: فرهنگ کمک کردن خیابانی و از روی احساس در ایران باید اصلاح شود.

این استادیار دانشگاه که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد با اشاره به گردش یک و نیم میلیاردی تکدی گری در تهران اظهار کرد: تا زمانی که مردم این حجم از گردش مالی را برای متکدیان ایجاد می کنند، موضوع تکدی گری مورد ساماندهی قرار نمی گیرد. استمرار کمک های مردمی مهم ترین عامل ترویج تکدی گری است.

محمدرحیم فاضلی نژاد - سرپرست اداره کل امور مجلس سازمان بهزیستی - نیز با اشاره به این که تکدی گری باید ساماندهی شود، گفت: ساماندهی تکدی گری زمانی در مسیر درست قرار می گیرد که ما با تکیه بر برنامه های دقیق کار را پیش ببریم. در اولین قدم برای ساماندهی تکدی گری باید از ارائه کمک به افراد ناشناس پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه مردم می توانند افراد نیازمند را در کوچه و محله و خانواده خود شناسایی کنند و بر اساس دستور دین به همنوع خود کمک کنند، اظهارکرد: اگر فردی فرصت یا حوصله شناسایی نیازمند را نداشت، می تواند به واسطه نهادهای حمایتی معتبر در بخش دولتی و خصوصی کمک های خود را به دست افراد نیازمند برساند.

وی در پایان گفت: تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد باید تحت یک مدیریت هماهنگ و ساماندهی شده به نبرد آسیب های اجتماعی بروند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha