قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۷۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دانش آموزان پیشوایی در جشنواره خوارزمی درخشیدند

دانش آموزان پایه هشتم مدرسه دیانت روستای طارند شهرستان پیشوا موفق به کسب رتبه سوم جشنواره کشوری نوجوان خوارزمی شدند.

دانش آموزان پیشوایی در جشنواره خوارزمی درخشیدند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از پیشوا، ستایش و سارا تاجیک دانش آموزان پایه هشتم مدرسه دیانت روستای طارند واقع در شهرستان پیشوا با کسب رتبه سوم در محور پژوهش جشنواره کشوری نوجوان خوارزمی درخشیدند. 

این دو دانش آموز در رابطه با موضوع پژوهش خود اظهار داشتند: موضوع مورد بررسی در این پژوهش، تاثیر کودهای شیمیایی بر آب های زیرزمینی بود که در ابتدا با ۳ گلدان این موضوع را تحلیل کردیم. 

ستایش تاجیک افزود: پس از کاشت گیاه در گلدان، کود شیمیایی به آن اضافه شد و پس از آبیاری آب مازاد و خارج شده از گلدان را تحلیل کرده و آزمایشاتی روی آن انجام دادیم.

وی ادامه داد: نتیجه آزمایشات نشانگر این بود که نیترات آمونیوم موجود از کود خارج و وارد آب شده و باعث آلودگی آن می شود.

سارا تاجیک در رابطه با نتایج این پژوهش گفت: پس از مشاهده و بررسی نتیجه آزمایش تصمیم گرفتیم طی آزمایش دیگری از خاک زئولیت استفاده کنیم. 

وی در ادامه بیان کرد: در خاک مورد استفاده در آزمایش دوم، میزان نیترات کمتر شده بود اما از طرف دیگر هنگامی که نیترات درخاک باقی می ماند منجر به آسیب زدن به خاک و گیاه می شد.

تاجیک با تاکید بر اهمیت استفاده از این خاک افزود: پیشنهاد ما به کشاورزان این است که از این پس از این خاک استفاده کنند تا مواد مضر موجود در کود، حتی الامکان وارد آب های زیر زمینی نشوند چرا که خاک زئولیت تا حدودی می تواند این مواد را جذب خود کند .

این ۲ پژوهشگر نوجوان در پایان ضمن تشکر از مدیریت مدرسه و مربی راهنمای این پژوهش، زهرا بهادری راد خاطرنشان کردند: علیرغم تلاش های ما و مربی راهنما و مدیر مدرسه، نیاز به حضور یک استاد و مربی شیمی در این پژوهش به شدت محسوس بود که در طی انجام آزمایشات ما را هنمایی و هدایت کند. 

انتهای پیام/م/ث/30

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha