قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۶۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کیفرخواست غندالی منتظر گزارش نهایی ضابطان

تحقیقات پرونده شهاب الدین غندالی مدیرعامل پیشین صندوق ذخیره فرهنگیان پایان یافته و اکنون صدور کیفرخواست این فرد منتظر گزارش نهایی ضابطان است.

کیفرخواست غندالی منتظر گزارش نهایی ضابطان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان از جمله پرونده های فساد اقتصادی با حجم بسیار بالاست که به گفته رسول قهرمانی نماینده دادستان تهران ارزش ریالی آن ۱۴ هزار میلیارد تومان است و ۴۰۰ متهم دارد.

در پرونده بانک سرمایه تا کنون افراد زیادی از مدیران بانکی شامل مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره وقت تا بدهکاران کلان این بانک محاکمه شدند و اولین جلسات رسیدگی نیز به پرونده علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی اعضای وقت هیئت مدیره بانک سرمایه اختصاص داشت که به حکم دادگاه به ۲۰ سال حبس، انفصال از خدمت و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

همچنین علاوه بر مدیران و اعضای وقت هیئت مدیره بانک سرمایه، بدهکاران کلان این بانک از جمله حسین هدایتی و افراد مرتبط به وی، هادی رضوی و احسان دلاویز محاکمه شدند و محمدرضا جهانبانی دیگر بدهکار کلان این بانک نیز در حال محاکمه است.

در عمده جلسات رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه، نام غندالی یا نقش او در شکل گیری این فساد بزرگ بانکی شنیده می شود که به برخی از اظهارات نماینده دادستان و سایر افراد درباره نقش غندالی در این پرونده اشاره می شود.

غندالی و ریخته گران برای اعطای وام امر و نهی می کردند

رسول قهرمانی نماینده دادستان تهران در پرونده بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به هادی عضو وقت هیئت مدیره این بانک گفته است: آقای هادی فاقد تخصص بوده و مدیران قبلی هم همین بودند برای مثال آقای کاظمی هم سابقه بانکی نداشتند. سوال این است که آیا این دستورالعمل باید اجرایی می شد یا صرفا ویترینی بود؟ چرا دستورالعمل اجرایی نشده است؟ از طرف دیگر وقتی هیئت مدیره جلسه ای می گذارند سهامدار عمده حق حضور در جلسه هیئت مدیره و دخالت در امور را ندارد در حالیکه دو سهامدار عمده جناب آقایان غندالی و ریخته گران برای اعطای وام امر و نهی می کردند. آقای ریخته گران به عنوان سهامدار در جلسه هیئت مدیره حاضر می شد و علاوه بر امر و نهی و حتی دعوا هم می کرد.

۴ ماه سرپرستی غیرقانونی بانک سرمایه توسط غندالی و کارسازی مهره ها

قهرمانی در جلسه رسیدگی به پرونده بیرانوند میرعامل وقت بانک سرمایه نیز بار دیگر به نقش غندالی در شکل گیری فساد بانک سرمایه اشاره کرد و گفت: مدیرعامل اسبق بانک سرمایه آقای درخشنده بوده است که توسط غندالی عزل می شود. غندالی به نحو غیرقانونی به مدت چهار ماه سرپرست بانک سرمایه می شود و بانک مرکزی طی نامه ای اعلام می کند که غندالی صلاحیت حرفه ای برای تصدی بانک سرمایه را ندارد. نهایتاً غندالی کنار می رود و در خلال مدتی که وی در بانک بوده مهره چینی ها را انجام می دهد، از جمله مهره های کلیدی غندالی در بانک سرمایه، آقای زاهدی بوده که عضو هیئت مدیره شرکت های امامی بوده است و به عنوان نماینده شرکت در جلسات بانک شرکت می کرده است. غندالی و امامی تبانی های گسترده ای داشتند و این موضوع مفروض است.

قهرمانی افزود: پس از رفتن غندالی از بانک، بیرانوند آورده می شود. بیرانوند قبلا نیز در بانک صادرات تسهیلاتی را به تیم آقای فرزام داده بود؛ غندالی از سادگی بیرانوند استفاده می کند البته ابتدا امامی به آقای بیرانوند وصل می شود و بعد در چندین جلسه حکم مدیرعاملی بیرانوند زده می شود و سپس مهره چینی رخ می دهد. پس از این که بیرانوند مدیرعامل می شود، غندالی دستوراتی می دهد و می گوید پویان در شعبه و نانچیان و اعلایی مدیران میانی باشند و فاروقی نیز در اعتبارات باشد. امامی رزومه این افراد را برای غندالی ارسال می کرده است و کلهر نیز که به امامی و کاظمی وصل بوده دبیر هیئت مدیره می شود و مهره چینی کاملا هماهنگ شده بوده است.

غندالی می گفت من مالک بانک هستم

علی بخشایش مدیرعامل وقت بانک سرمایه نیز در جلسات رسیدگی به پرونده خود درباره غندالی گفته است: بانک مرکزی در جلسه ای گفت که غندالی نباید در جلسات هیات مدیره بانک شرکت کند، بنده یک روز به بانک مراجعه کردم و وقتی ایشان را دیدم به وی گفتم که نباید در جلسه حاضر شود. اما غندالی به من گفت به تو ربطی ندارد من مالک بانک هستم و تو باید بروی نه من

مصیبت های بانک سرمایه از زمان بخشایش و غندالی شروع شد/غندالی آدم معرفی می کرد

در یکی از جلسات رسیدگی به پرونده هادی رضوی و احسان دلاویز، اعلایی یکی از مدیران میانی بانک سرمایه که به عنوان متهم نیز در این پرونده مطرح است، به عنوان مطلع در این جلسه گفت: من از سال ۸۷ در بانک سرمایه استخدام شدم و در شعبه مشغول بودم و سال ۹۰ که پای بخشایش و غندالی به بانک سرمایه باز شد، مصیبت ها نیز آغاز شد.

این متهم همچنین گفته است: ما در بانک سرمایه باید سلسله مراتب را رعایت می کردیم. من از کجا می دانستم که امامی یا غندالی این گونه هستند. به گفته اعلایی امامی و غندالی می گفتند برای بانک سرمایه برنامه ریزی می کنیم؛ ما هم خوشحال شدیم که می خواهند کار کنند. وقتی بخشایش یا کاظمی سر ما داد و بیداد می کردند، ما چگونه به آن ها نه می گفتیم. ما فکر می کردیم همه آن ها امامزاده هستند. غندالی خودش، آدم معرفی می کرد، سهامداران بانک از سوی آقای غندالی و ریخته گران معرفی می شدند.

به طور قطع نقش غندالی در شکل گیری فساد بانک سرمایه بیش از اینهاست و آنچه به آن اشاره شد، فقط گوشه بسیار ناچیزی از نقش این فرد در وقوع فساد بانک سرمایه است.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha