قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۵۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خاکی صدیق: جابه جایی هرم تخصصی مورد نیاز در کشور ضرر جبران ناپذیری وارد کرد

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: یکی از محورهای اصلی مورد توجه این وزارتخانه جا به جایی هرم تخصصی مورد نیاز در کشور است که از دانشگاه فنی وحرفه ای آغاز می شود.

خاکی صدیق: جابه جایی هرم تخصصی مورد نیاز در کشور ضرر جبران ناپذیری وارد کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در  مراسم رونمایی از برنامه های درسی کاردانی پیوسته دانشگاه فنی وحرفه ای بیان داشت: مشکلی که با وجود تمامی دستاوردهای آموزش عالی وجود دارد، جابه جایی هرم تخصصی مورد نیاز کشور است، این جابه جایی تبعات جبران ناپذیری به ما وارد کرد.

وی ادامه داد: یکی از محورهای اصلی و مورد توجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جا به جایی این هرم است. دانشگاه فنی و حرفه ای پایه و اساس آموزش های مهارتی در کشور است، اگر بخواهیم هرم را جا به جا کنیم، باید این اقدام را از دانشگاه فنی وحرفه ای آغاز کنیم.
وی تأکید کرد: در کنار توجه به ارتقای مهارت در دانشگاه فنی و حرفه ای در بحث تجهیزات و بهسازی کارگاه ها و آزمایشگاه ها به یک بازسازی کلی نیاز داریم و امیدواریم با درنظر گرفتن بودجه مناسب بتوانیم به این مسأله توجه کنیم تا این دانشگاه جهشی را در جهت آموزشی مهارتی داشته باشد.
در ادامه این برنامه محمدرضا آهنچیان مدیرکل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در نظام جدید آموزش وپرورش لازم بود که حدود ۴۰ برنامه درسی برای کسانی که در نظام جدید دانش آموخته دیپلم هستند، تدوین شود لذا از دانشگاه فنی و حرفه ای کمک گرفتیم.
وی با اشاره به تشکیل شورای برنامه ریزی در دانشگاه فنی و حرفه ای بیان کرد: در ۷۰ کارگروه تخصصی تحت نظارت وزارت علوم و حدود ۷۰۰ عضو هیئت علمی برجسته فعالیت دارند که همگی در حوزه های مختلف از توانمندی بالایی برخوردارند ازاین رو برای بحث های مهارتی و علمی باید دانشگاه فنی و حرفه ای را وارد کار می کردیم.

*آموزش های فنی و مهارتی؛ یکی از راه های ارتقابخشی آموزش عالی کشور

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در این آیین گفت: بروز رسانی ۴۱ برنامه درسی با اولویت کاردانی پیوسته حاصل کار تشکیل شورای برنامه ریزی درسی در یک سال اخیر است.
وی ضمن تبریک فرارسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، اظهار داشت: بحث ارتقای کیفیت آموزشی یکی از دغدغه های اساسی آموزش عالی است و در این خصوص در سال های بعد از انقلاب اقدامات خوبی ازلحاظ رشد کمی و کیفی انجام گرفته است و خدمات گسترده ای آموزش عالی طی سالیان اخیر به کشور داشته اما یکی از چالش های مهم در کشور بیکاری فارغ التحصیلان است که در این راستا ارتقا و توجه آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای می تواند کارساز باشد.
صالحی عمران توجه به آموزش های فنی و مهارتی را یکی از راه های ارتقا بخشی آموزش عالی کشور دانست و ادامه داد: اصلی ترین و کلیدی ترین محور دانشگاه در به روزرسانی برنامه های درسی توجه به محتوای آموزش بود؛ چراکه بسیاری از برنامه های موجود برای سالیان گذشته بوده و طی این مدت تغییرات چندانی نداشته است و لذا بلافاصله با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وارد مذاکره شدیم و طی جلسات متعدد مطرح شد که نبایستی آموزش ثابتی در آموزش های مهارتی بالاخص در بحث برنامه ریزی داشته باشیم؛ چراکه هرروز شاهد تغییرات گسترده ای در تکنولوژی، فناوری و صنعت در دنیا هستیم که در همین راستا بایستی دانشگاه اختیار داشته باشد به فراخور همین تغییرات، برنامه ریزی متناسب با آن را انجام دهد.
وی با بین اینکه خروجی کیفیت دانش آموختگان وابسته به آموزشی است که طی دو یا چهار سال در دانشگاه کسب می کند و بروز رسانی برنامه ریزی درسی برای این امر مهم اصلی ترین دغدغه دانشگاه است افزود: بعد از ۶ تا ۷ ماه بحث و بررسی با مدیران وزارت علوم درنهایت با موافقت دکتر غلامی مقام عالی وزارت، مهرماه سال ۹۷ توانستیم مجوز شورای برنامه ریزی درسی را برای دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ کنیم و در پی آن با تصویب آیین نامه مصوب، گروه های برنامه ریزی تشکیل شدند.
صالحی عمران با اشاره بر اینکه اولویت اصلی ما کاردانی پیوسته است اظهار داشت: ۴۳ گروه برنامه ریزی در سراسر کشور شامل سه طیف از اعضای مختلف فعالیت داشتند که به ترتیب گروه جامع علمی که اعضای آن هم از اساتید دانشگاه و خارج از دانشگاه با تخصص های برنامه ریزی مختلف حضور داشتند که تحولات علمی در رشته های مهارتی در کشورهای پیشرفته را دنبال می کردند، گروه دوم کارشناسان برنامه ریزی درسی و گروه های آموزشی با همراهی وزارت آموزش وپرورش بودند و سومین گروه متخصصان صنعت و بازار کار بودند که برنامه ریزی های درسی با ترکیب این سه گروه صورت می پذیرفت.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای برنامه ریزی درسی و تغییر سرفصل های آموزش های مهارتی با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش را یک نیاز ملی قلمداد کرد و بیان داشت: هیچ برنامه درسی ثابت و بدون ایراد نیست و در آینده می تواند تکمیل یا اصلاح شود.
وی افزود: ۴۱ برنامه درسی با اولویت کاردانی پیوسته حاصل کار تشکیل شورای برنامه ریزی درسی در این دانشگاه است که البته برنامه ریزی بخشی از آن ها را به قطب ها و دانشکده های توانمند خود واگذار کردیم که این نشانگر فرآیند تفویض اختیار به دانشگاه است که می تواند اثرات بسیار خوبی در ارتقای کیفیت آموزشی داشته باشد.
صالحی عمران بابیان اینکه دانشجویان ورودی مهر ۹۸ ازاین پس با برنامه درسی جدید مواجه می شوند عنوان کرد: در برنامه ریزی های درسی یکی از دغدغه های ما بحث شایستگی و صلاحیت محور کردن برنامه های درسی بود که دانش و مهارت با نگرش بر برنامه ریزی شکل بگیرد. هم چنین سعی کردیم ارتباط مناسبی بین برنامه ریزی درسی مهارت، حرفه ها و مشاغل برقرار شود و جهت گیری ها با توجه به تجربیات بین المللی مشاغل انجام شود.
وی با عنوان اینکه خوشبختانه در شورای برنامه ریزی دانشگاه فنی و حرفه ای از تجربیات نخبگان آموزش عالی و صنعت ازجمله معاونان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش در جلسات شورا استفاده کردیم ادامه داد: در شورای برنامه ریزی دقیقاً مشخص می شد که هر رشته ای در پایان کار به چه شغلی ختم خواهد شد و درس هایی تعریف شده به کدام شغل و حرفه در جامعه کمک خواهد کرد لذا تأکید بر جنبه های عملی برنامه های درسی محور دیگری بود که در برنامه ریزی ها مدنظر قرار گرفت در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد برنامه های درسی رویکرد عملی دارندو در کارگاه ها و آزمایشگاه های سراسر کشور انجام می شود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه آموزشی که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود حتماً باید منتهی به اشتغال شود تأکید کرد: توجه به مهارت ها و شایستگی های عام و خاص، رعایت استاندارد های آموزشی و مدرس، توجه به روش های تدریس، توانمندسازی اساتید و سنجش و ارزیابی دانش، ارزش و مهارت های دانشجویان و استاندارد های تجهیزات ازجمله موضوعاتی بود که در تدوین برنامه ریزی درسی جدید آموزش های عالی فنی و حرفه ای و مهارتی موردتوجه قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha