قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۵۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر نیرو از سد مشمپا بازدید کرد

وزیر نیرو و هیأت همراه در سفر یکروزه خود به استان زنجان ضمن بازدید از سد مشمپا از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی این سد قرار گرفت.

وزیر نیرو از سد مشمپا بازدید کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از زنجان، رضا اردکانیان وزیر نیرو برای افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه مهم به استان زنجان سفر کرده است.

وزیر نیرو در جریان این سفر دقایقی پیش از سد مشمپا بازدید و از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی این سد قرار گرفت.

گفتنی است، مطالعات سد مشمپا در سال 83 آغاز و کلنگ ساخت سد مشمپا در سال 88 به زمین زده شده است و در سال 92 قرارداد آن به مبلغ 4 هزار و 170 میلیارد ریال به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شد.
 پیشرفت فیزیکی این پروژه 33 درصد است و تاکنون یک هزار و 580 میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است و میزان اعتبار ابلاغی برای سد مشمپا در سال جاری 87 میلیارد ریال است.

و برای تکمیل پروژه 7 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار هم مورد نیاز است که کل مطالبات سد مخزنی مشمپا 980 میلیارد ریال برآورد شده است. 
این سد مخزنی با هدف تامین آب صنعت شهرستان زنجان به میزان 17.5 میلیون مترمکعب، تامین آب شرب شهر زنجان و 219 روستای شهرستان به میزان 32.5 میلیون مترمکعب، تولید انرژی برقابی به میزان 44 گیگا وات در سال و افزایش طول عمر سدهای پایین دست و کنترل رسوب احداث می شود.
سد مخزنی مشمپا سد از نوع سد خاکی با هسته رسی با ارتفاع 89 متر از بستر رودخانه و 113 متر از روی پی با طول تاج 385 متر است که حجمی معادل با 350 میلیون مترمکعب دارد؛ همچنین حجم رسوبات این سد 300 میلیون مترمکعب و حجم آب تنظیمی 50 میلیون مترمکعب است.
سد مخزنی مشمپا قابلیت تامین 32.5 میلیون مترمکعب آب شرب و 17.5 میلیون مترمکعب آب بخش صنعتی را دارد.

انتهای پیام/73005/ق30

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha