قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۴۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: در ایران 410 هزار کودک کار داریم که حدود 8 هزار نفر آنان در اصفهان و 50 درصد آن ها از اتباع هستند.

آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از اصفهان محسن نیرومند ظهر دوشنبه در هفتمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک اظهار کرد: از تولد کودک تا مرحله اشتغال الزامات مورد نیاز قانونی را داریم، کودکان در قانون کشور دیده شده اند و ما باید ثابت کنیم که آیا به هدف مورد نظر رسیده ایم یا خیر.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: حقوق کودکان برای اولین بار در سال 1340 عنوان شده و برای افرادی که کودکان زیر 12 سال را در کارگاه های قالیبافی به کار مشغول می کردند مجازات بین 6 تا 12 ماه حبس و 500 تا 5 هزار تومان در نظر گرفته بود که در صورت تکرار به سه سال حبس و تا 30 هزار تومان جریمه نقدی افزایش می یافت.

وی بیان کرد: در قانون کار مصوب دهه 60 اشتغال کودکان تا سن 15 سالگی به طور کامل ممنوع و از 15 تا 18 سالگی به صورت کارآموزی است، واگذاری کار در شب و اضافه کاری کودکان نیز ممنوع اعلام شده اما سؤال اینجاست که آیا کودکان کار در مکان های رسمی فعالیت می کنند که بتوانیم آن را جریمه کنیم؟

بازرسی یک کارخانه هر پنج سال یک بار

نیرومند تأکید کرد: تنها 10 درصد کودکان کار در مراکز رسمی مشغول به فعالیت هستند و 90 درصد آن ها در مرغ داری ها و بیغوله ها اشتغال دارند، وظایف و اختیارات قانونی بازرسان در این زمینه تناسب ندارد، در مجموع 70 بازرس کار در استان داریم که با توجه به تعداد زیاد کارخانجات هر 5 سال یک بار می توانند به یک کارخانه سر بزنند.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار کرد: آمار کودکان کار به دلیل تفاوت در شاخص ها متفاوت است اما بنا بر گزارش سازمان بین المللی کار در جهان 130 میلیون و در ایران 410 هزار کودک کار داریم که حدود 8 هزار نفر آنان در اصفهان و 50 درصد آن ها از اتباع هستند.

مشکل کمبود قانون نداریم

وی ابراز کرد: مشکل کمبود قانون نداریم و در بعضی موارد قانون اضافه نیز داریم، 36 شغل از لحاظ قانون برای کودکان تا سن 18 سالگی ممنوع است و مطابق اسناد بین المللی که ما نیز آن ها را امضا کرده ایم باید تا سال 2021 اشتغال کودکان به صفر برسد.

نیرومند یادآور شد: آیین نامه سازماندهی کودکان خیابانی در سال 84 به تصویب رسیده و 11 دستگاه متولی اجرای آن هستند، در موضوع کودکان بازمانده از تحصیل که بسیاری از آنان کودکان کار هستند پیدا کردن کودکان کار سخت است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اضافه کرد: با همکاری اداره ثبت احوال 4 هزار نفر از کودکان بازمانده از تحصیل را شناسایی کردیم که توانستیم تنها با خانواده حدود هزار نفر از آن ها ارتباط بگیریم.

آمار کودکان کار در ایران کمتر از نصف آمریکا

وی اظهار کرد: درصد کودکان کار در ایران 2.1 درصد است که این آمار در کشورهای عربی 2.9 درصد٬ در قاره آفریقا 19.6 درصد، در آمریکا 5.3 درصد و در آسیا و اقیانوسیه 7.4 درصد است.

نیرومند در پایان بیان کرد: امکانات هیچ گاه متناسب با الزامات دستگاه ها در نظر گرفته نشده است اما اگر اطلاعات مردمی در این زمینه به ما داده شود می توانیم برای توانمندسازی خانواده ها اقدام کنیم.

انتهای پیام/63113/هـ30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha