قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۳۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فارس من| روستایی با ۸۰۰ سال قدمت آب سالم ندارد/ آب شرب شهرآباد لنگ ۶۰۰ میلیون تومان است

شهرآباد روستایی است در دو کیلومتری شهر مشهد که آب شرب سالم ندارد، آب لوله کشی آن قابل استفاده نیست و آب تانکرهای آن هم فاقد آب سالم است و موجب بیماری اهالی می شود.

فارس من| روستایی با ۸۰۰ سال قدمت آب سالم ندارد/ آب شرب شهرآباد لنگ ۶۰۰ میلیون تومان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد ، مشکل آب شرب محله مهدی آباد از سوژه هایی است که با عنوان «روستای مهدی آباد آب آشامیدنی سالم ندارد» در سامانه «فارس من» به ثبت رسیده است.

محله محروم مهدی آباد شامل چند روستا است که یکی از این روستاها شهرآباد است و طبق گفته اهالی از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیست و آب لوله کشی آن قابل شرب نبوده و تنها برای مصارف شستشو قابل استفاده است و تانکرهای موجود در روستا مرتب پر نمی شود و برخی از اهالی مجبور هستند آب شرب را از شهر بیاورند.

برای پیگیری بیشتر به همراه محسن قدیمی باقرآباد مدیر روابط عمومی شورای شهرستان مشهد به این روستا رفتیم تا وضعیت را از نزدیک بررسی و مشاهده کنیم.

روستایی محصور در نخاله های ساختمانی

روستا که بافت منازل آن به خانه های شهری شباهت دارد از وضعیت بهداشتی مناسبی برخوردار نیست و جدول کشی خیابان به جلبک نشسته و زباله ها در گوشه و کنار رها شده اند و آنچه در نگاه اول به چشم می آید، نخاله های ساختمانی اطرف روستا است که دور تا دور روستا را فراگرفته است.

یکی از اهالی که از وضعیت آب به شدت ناراضی است، ما را در مسیر تانکرهای موجود در روستا همراهی می کند و می گوید: مردم اینجا اکثرا کارگر هستند و دهیاری به فکر مردم نیست، چرا باید اطراف تانکر آب آشامیدنی این طور کثیف باشد، در حالی که این روستا دهیار دارد.

او که آب شرب خانواده اش را از شهر می آورد اینطور ادامه می دهد: وقتی آب اینجا را روی گاز می گذاریم کف سفید و چربی روی آب ایجاد می شود و آب لوله کشی به دلیل مخلوط شدن با آب تصفیه خانه قابل استفاده نیست.

 آب از محوری ترین مشکل مردم روستای شهرآباد

رفته رفته دیگر مردم روستا هم اطراف مان جمع می شوند و هر کدام گلایه و ناله از اوضاع تأسفبار روستا دارند و آب از محوری ترین مشکلات آن ها است.

مردی از اهالی روستا می گوید: هر آبی از هر کجا می آورند می ریزند توی تانکر، یک بار آب تلخ، یک بار آب شور و یک بار آب سیاه رنگ است، لوله کشی را انجام داده اند و تا نزدیکی آب شیرین برده اند، اما وصل نمی کنند و نمی دانیم دقیقا علت چیست.

بانوی جوانی که متوجه حضور ما شده خود را به سرعت به ما می رساند و با تمنا می گوید آب تانکرها قابل استفاده نیست و شور است، گاهی اوقات خالی است و بچه هایمان مریض شدند، از درون تانکر پوشک بچه و موش پیدا کردیم، به دهیاری اعتراض کردیم اما به فکر مردم نیست، فکری به حال آب شهرآباد بکنید ما نمی توانیم از شهر آب بیاوریم.

نکته جالب توجه اینجاست که درب یکی از تانکرها اگرچه قفل دارد اما از طرف دیگرش باز می شود و درب تانکری دیگر به وسیله سیم بسته شده نیز به راحتی باز می شود و این ها ادعای اهالی مبنی بر افتادن اجسام خارجی و لاشه حیوانات را تا حد زیادی تائید می کند، تقریبا تمام افرادی که با آن ها گفت وگو کردیم متفق القول می گویند از درون تانکرها موش و گربه مرده و حتی پوشک بچه پیدا کرده اند!

درب یکی از تانکرها را که به راحتی باز می شود را کنار می زنیم زنگ زدگی داخل تانکر به وضوح قابل مشاهده است.

بیشتر اهالی مشکل کلیه دارند

در مسیر بررسی تانکرها به کوچه دهیاری می رسیم که بانویی همراه با فرزند خردسالش از کنارمان عبور می کند و درخواست دارد لحظه ای به دنبالش برویم تا موضوعی را با ما در میان بگذارد! با تعجب به دنبالش می رویم و او اینگونه به ابهام ما پاسخ می دهد که دهیار در این کوچه دوربین کار گذاشته است و به دلیل ترس از وی، نخواسته است در مقابل دوربین با ما گفت وگو کند.

با دلی پردرد و ریتمی تند و ترسان شروع می کند به گلایه و درد و دل، از اینکه دهیار در تمام این سال ها فقط کوچه های منتهی به دهیاری را آسفالت کرده است و برای وصل کردن آب یک بار گفت بودجه ندارد، یک بار هم گفت آستان قدس مشکل ایجاد کرده است و هیچ کسی هم نمی تواند چیزی بگوید از ترس اینکه برایش مشکل ایجاد شود، بیشتر اهالی مشکل کلیه دارند و کلیه های خود من رسوب ساز است، دکتر گفته به خاطر آب است، تانکرها بوی بدی می دهند و قابل استفاده نیستند، ما آب از شهر می آوریم و دیگران که ماشین ندارند باید از این آب استفاده کنند.

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha